fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zapalenie woreczka żółciowego

kwi 16, 2024 | Gastrologia

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, potocznie określanego jako woreczek żółciowy, jest stanem zapalnym ściany tego narządu. Objawia się m.in. bólem pod żebrami (po prawej stronie) i gorączką. Zapalenie woreczka żółciowego stanowi wskazanie do operacji. W przypadku zaobserwowania jego objawów, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Dowiedz się więcej.

Czym jest zapalenie woreczka żółciowego?

Pęcherzyk żółciowy jest niewielkim narządem usytuowanym pod wątrobą, w prawej górnej części jamy brzusznej. Do jego głównych funkcji należy przechowywanie i zagęszczanie żółci, którą produkują komórki wątrobowe. Żółć jest niezbędna do trawienia tłustych pokarmów. Wpływa też na wchłanianie niektórych witamin.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem zapalnym ściany pęcherzyka. Charakteryzuje się bólem w prawym podżebrzu, gorączką i leukocytozą (dużą liczbą białych krwinek). Najczęściej stanowi powikłanie kamicy żółciowej, którą cechuje obecność złogów (kamieni) w pęcherzyku żółciowym i/lub w przewodach żółciowych. Specjaliści szacują, że choroba występuje u 15% populacji dorosłych. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego pojawia się u 10-20% osób z objawową kamicą żółciową.

Zapalenie woreczka żółciowego 2

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia woreczka żółciowego?

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest zazwyczaj następstwem nieleczonej, przewlekłej kamicy żółciowej. Do rozwoju zapalenia dochodzi w wyniku nieprawidłowości w odpływie żółci z pęcherzyka żółciowego lub zamknięcia światła czy obrzęku błony śluzowej przewodu pęcherzykowego.

W około 10% choroba nie jest związana z kamicą żółciową. Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej dotyczy osób w ciężkim stanie ogólnym. Może pojawić się np. po dużym zabiegu operacyjnym, poważnym oparzeniu czy urazie, a także w przebiegu sepsy.

Sprzyjają mu czynniki, takie jak:

  • zastój żółci w pęcherzyku;
  • odwodnienie;
  • nieprawidłowy przepływ krwi;
  • uogólnione zakażenie bakteryjne.

Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego, które nie jest powikłaniem innych ciężkich chorób,  występuje rzadko.

Objawy zapalenia woreczka żółciowego

Głównym objawem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest kolka żółciowa trwająca ponad 5 godzin. Kolką żółciową nazywa się nagły, bardzo silny ból brzucha, który często występuje po spożyciu tłustego, obfitego pokarmu. Ból jest zlokalizowany w górnej części brzucha po prawej stronie, pod żebrami albo na środku. Niekiedy promieniuje pod prawą łopatkę. Napadowi bólu nierzadko towarzyszą nudności i wymioty, niepokój i nadmierne pocenie się.

Zapalenie woreczka żółciowego 6
niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Ponadto do symptomów zapalenia woreczka żółciowego zaliczane są: 

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • zażółcenie skóry (występuje rzadko);
  • ból w prawym nadbrzuszu, pojawiający się w trakcie ucisku i narastający podczas głębokiego wdechu.

W przypadku wystąpienia takich objawów, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Aby złagodzić dolegliwości, doraźnie możemy zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Zapalenie woreczka żółciowego 3

Na czym polega diagnostyka zapalenia woreczka żółciowego?

Diagnostyka ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu medycznego i badania pacjenta, które zazwyczaj szybko pozwalają ustalić wstępne rozpoznanie. Ponadto badanie krwi u osób z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego wykazuje wysoką leukocytozę i podwyższone wartości białk a CRP. Podstawowym badaniem obrazowym potwierdzającym diagnozę jest USG jamy brzusznej. Lekarz może też zlecić inne badania.

Jak wygląda leczenie zapalenia woreczka żółciowego?

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego wymaga leczenia w szpitalu. U chorych stosuje się ścisłą dietę, nawadnianie drogą dożylną, leki rozkurczowe i przeciwbólowe oraz antybiotykoterapię.

W przypadku każdego zapalenia spowodowanego przez kamicę wskazane jest usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami (cholecystektomia). Zaleca się, aby zabieg był przeprowadzony jak najszybciej, czyli w ciągu 7 dni od przyjęcia do szpitala i 10 dni od początku objawów. Cholecystektomię wykonuje się metodą tradycyjną (poprzez rozcięcie powłok brzusznych) lub laparoskopową (bez rozcinania powłok). Rekomendowana jest laparoskopia.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Po usunięciu woreczka żółciowego powinniśmy stosować odpowiednią dietę. W chorobach dróg żółciowych i wątroby zalecana jest dieta ubogotłuszczowa i wysokowęglowdanowa. Specjaliści rekomendują również unikanie obfitych posiłków. 

Niewskazane jest jedzenie tłustego mięsa i ryb, margaryny, majonezu czy smalcu. Należy również unikać ostrych przypraw. Zaleca się natomiast spożywanie większych ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, chleba pszennego lub chleba typu graham, kasz i makaronów. Ważny jest także sposób obróbki potraw. Powinno się rezygnować z pieczonych dań na rzecz gotowanych i duszonych.

Zapalenie woreczka żółciowego 8

Jak zapobiec zapaleniu woreczka żółciowego?

Nie jesteśmy w stanie zapobiec genetycznej skłonności do kamicy żółciowej. Jednak, dzięki modyfikacji stylu życia i sposobu odżywiania, da się zminimalizować ryzyko powstawania kamieni. Możemy to zrobić poprzez stosowanie diety z małą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i dużą zawartością błonnika, utrzymanie odpowiedniej masy ciała i regularną aktywność fizyczną.

W celu zapobiegania kamicy pęcherzyka żółciowego u osób z szybką utratą masy ciała (np. po operacji bariatrycznej), rekomenduje się terapię z kwasem ursodeoksycholowym.

recepta online strona główna lekarz online homedoctor

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także