Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zapalenie opon mózgowych – badania i objawy

sie 20, 2024 | Gastrologia

Zapalenie opon mózgowych obejmuje błony otaczające mózg i błony kręgowe. Może być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Niekiedy ma jednak charakter aseptyczny, czyli niezakaźny. Nieleczona choroba często prowadzi do trwałych powikłań neurologicznych, takich jak uszkodzenie mózgu, utrata słuchu, a zgon. Kluczową rolę odgrywa szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie. Sprawdź, kiedy zgłosić się do specjalisty!

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia opon mózgowych?

Dolegliwości różnią się w zależności od przyczyny i wieku pacjenta. Do typowych symptomów zaliczamy wysoką gorączkę (często pojawia się nagle), silny ból głowy (nieustępujący po środkach przeciwbólowych), nudności, wymioty, zmęczenie i osłabienie. Objawy mózgowe wynikają z podrażnienia struktur mózgu, podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego i ewentualnego uszkodzenia tkanki nerwowej. Jednym z nich jest ból głowy, który nasila się w pozycji leżącej. Wielu pacjentów doświadcza też zaburzeń świadomości, światłowstrętu i problemy z widzeniem. Nierzadko pojawiają się również drgawki. 

Wśród najczęściej występujących objawów oponowych wymienia się sztywność karku. Pacjent nie jest w stanie przygiąć brody do mostka, co wynika ze wzmożonego napięcia mięśniowego. Ponadto obserwuje się objaw Kerniga i Brudzińskiego, spowodowane podrażnieniem opon mózgowych. O pierwszym z nich mówimy wtedy, gdy podczas zginania kończyny dolnej w stawie biodrowym i kolanowym pojawia się opór. Dodatkowo próba wyprostowania nogi w stawie kolanowym powoduje ból. Z kolei objaw karkowy (górny) Brudzińskiego polega na tym, że podczas biernego przyginania głowy pacjenta do klatki piersiowej dochodzi do odruchowego zginania kończyn dolnych w stawach – kolanowym i biodrowym.  Objaw łonowy (dolny) stwierdza się, gdy ucisk na spojenie łonowe powoduje mimowolne zgięcie nóg we wspomnianych wcześniej stawach. 

Zapalenie opon mózgowo rdzeniowych – diagnostyka

Proces diagnostyczny opiera się na szczegółowym wywiadzie, podczas którego lekarz pyta o występowanie typowych objawów, przebyte infekcje, kontakty z chorymi, szczepienia i podróże do regionów endemicznych. Ponadto zwraca uwagę na objawy oponowe. Następnie specjalista kieruje pacjenta na:

  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR),
  • badania laboratoryjne – morfologię, posiew krwi, CRP, prokalcytoninę, 
  • badania obrazowe — tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

W ten sposób można odróżnić zapalenie opon mózgowych od migreny, ropni, nowotworów mózgu, zespołu Guillaina-Barrégo, czy krwiaka podpajęczynówkowego.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wymaga pilnej hospitalizacji. Zwykle stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania. Podaje się je natychmiast po pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli wiadomo, jaki patogen wywołał zakażenie, należy zmienić medykament zgodny z wynikami posiewu i antybiogramu. U noworodków i osób starszych dodaje się ampicylinę. 

Zapalenie opon mózgowych u dzieci a u dorosłych

Schorzenie może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, ale różni się pod względem etiologii, przebiegu, objawów i konsekwencji. Noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na zakażenia bakteryjne, wywoływane przez Escherichia coli, Streptococcus agalactiae (czyli paciorkowce grupy B) i Listeria monocytogenes. U starszych dzieci, podobnie jak u dorosłych, częstą przyczyną są pneumokoki, meningokoki i wirusy (np. ospy wietrznej i półpaśca). Dorośli często zmagają się z zapaleniem opon mózgowych o podłożu grzybiczym. 

Objawy u małych pacjentów są często niespecyficzne, obejmują płaczliwość, drażliwość, niepokój, brak apetytu, wypukłe lub napięte ciemiączko. Ponadto pojawia się gorączka, wymioty, napady drgawkowe, osłabienie lub zwiększone napięcie mięśniowe, czy hipotermia. Z kolei rzadko stwierdza się objawy oponowe. Dolegliwości rozwijają się gorączka, szczególnie u noworodków i niemowląt. Co ważne, istnieje wysokie ryzyko powikłań, takich jak utrata słuchu, trwałe uszkodzenie mózgu, opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Wirusowe zapalenie opon mózgowych u starszych dzieci zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków dożylnie, oprócz tego należy zadbać o nawodnienie i monitorować ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także