Wyniki cholesterolu – jakie są prawidłowe normy cholesterolu?
Cholesterol to związek chemiczny, lipid i steroid, który odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Zapewnia stabilność komórek, a jednocześnie determinuje ich właściwości. U człowieka cholesterol znajduje się w osoczu krwi i tkankach, a pozaustrojowo dostarcza się go wraz z pożywieniem. Warto pamiętać, że każdy organizm ma określoną zawartość tego lipidu. Jaka jest norma cholesterolu?
Cholesterol – norma
Optymalna ilość cholesterolu w zdrowym organizmie człowieka to 140 g., choć nie jest to oczywiście wartość definitywna. Normy lipidowe zależą w dużej mierze od prowadzonego stylu życia, zapotrzebowania kalorycznego, stanu zdrowia, diety, wieku itp. Cholesterol ma ogromny wpływ na prawidłową syntezę hormonów, witamin, kwasów żółciowych i fitosteroli. Jego odpowiednia ilość znacząco przyczynia się do prawidłowego wykorzystania tych makro- i mikroelementów. Cholesterol na normalnym poziomie wspomaga ponadto pracę mózgu oraz układu immunologicznego.
Cholesterol HDL norma
W medycynie, biologii i chemii stosuje się często podział na “dobry” i “zły” cholesterol. Dlaczego? Dobry cholesterol (HDL) to w gruncie rzeczy lipoproteina, która bierze udział w transporcie cholesterolu z tkanek do wątroby. Zauważono również, że korzystnie wpływa ona na pracę mózgu, wspomagając procesy zapamiętywania. HDL spolaryzowana jest z LDL, czyli lipoproteiną o niskiej gęstości. Jej zadaniem jest transport cholesterolu, jednak z wątroby do nerek i mięśni. Według badań znaczące obniżenie LDL zapobiega chorobom krążenia. Lipoproteina LDL sprawia, że cholesterol kumulowany jest we włóknach mięśni gładki tętnic. To właśnie dlatego określa się ją jako “zły cholesterol”.
Cholesterol HDL – jakie są normy?
Warto zaznaczyć, że zawartość dwóch lipoprotein w organizmie człowieka ma odwrotne konsekwencje. Im więcej HDL, tym lepiej. Przyjmuje się, że norma dla mężczyzn to 35-70 mg/dl, a u kobiet – 40-80 mg/dl. LDL powinna być natomiast na niskim poziomie, by nie zaburzać pracy poszczególnych narządów. Norma cholesterolu LDL to <135 mg/dl.
Cholesterol całkowity norma
Norma cholesterolu całkowitego u człowieka to <200 mg/dl, a optymalna wartość to 140 g. Czy u dzieci i dorosłych zalecany poziom lipidu wygląda tak samo? Nie. Normy wiekowe cholesterolu dla dzieci:
- całkowity – <170 mg/dl,
- HDL – >45 mg/dl,
- LDL – <110 mg/dl,
- trójglicerydy – <75 mg/dl (do 9 lat), <90 mg/dl (10-19 lat).
Normy cholesterolu wiekowe u dorosłych:
- całkowity <200 mg/dl,
- HDL – >45 mg/dl,
- LDL – <115 mg/dl,
- trójglicerydy – poniżej 150 mg/dl.
Cholesterol całkowity norma – dlaczego warto o nią dbać?
Nadmierna ilość LDL i zbyt niska zawartość HDL mogą prowadzić do wielu chorób, m.in. miażdżycy, udaru, zawału serca, czy też choroby wieńcowej. Jak rozpoznać zaburzone proporcje lipoprotein? Podwyższona ilość LDL objawia się przede wszystkim żółtymi zmianami skórnymi i dolegliwościami nerek. Może również dojść do osłabienia pamięci i innych problemów o podłożu neurologicznym.
Jakie są przyczyny nadmiaru cholesterolu? Mogą to być predyspozycje genetyczne, zła dieta, nadwaga, otyłość, częste picie alkoholu lub palenie papierosów.
Cholesterol całkowity a dieta – jakie produkty należy jeść, a jakich unikać?
Odpowiedni plan żywienie to jedna z podstawowych metod utrzymania cholesterolu na właściwym poziomie. Osoby o podwyższonym stężeniu LDL powinny unikać tłustego mięsa i serów, jedzenia przetworzonego oraz słonych, kalorycznych przekąsek. Do codziennej diety należy natomiast wprowadzić więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, drobiu, cielęciny, ryb. Warto również pomyśleć o zamianie tłuszczów zwierzęcych na roślinne. W codziennej diecie nie może zabraknąć wody – optymalna ilość to od 1,5 do 2l dziennie.
Jak widać, cholesterol jest niezwykle ważny dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto jednak pamiętać, że istotną rolę odgrywają odpowiednie proporcje lipoprotein. Im więcej HDL, tym lepiej; im mniej LDL, tym lepiej. W przypadku nadmiaru “złego cholesterolu” duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Należy również zrezygnować z używek, które zaburzają gospodarkę lipidową.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków