fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Wymiotowanie żółcią (żółte wymioty) – przyczyny i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Wymioty są najczęściej naturalną reakcją organizmu na patogeny lub szkodliwe substancje, które trafiły do przewodu pokarmowego. Taki odruch zmniejsza ryzyko zatrucia. Niekiedy jednak może on świadczyć o grypie żołądkowej, chorobach psychicznych, problemach z ośrodkowym układem nerwowym lub schorzeniach przewodu pokarmowego. W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza wymiotowanie z żółcią i jak mu zaradzić!

Wymiotowanie żółcią – o czym świadczy?

Należy zaznaczyć, że nie jest to choroba sama w sobie, lecz objaw ostrego lub przewlekłego schorzenia, najczęściej związanego z układem pokarmowym. Nudności poprzedzają wymiotowanie żółcią, któremu towarzyszy:

  • bladość skóry,
  • zimne poty,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy.

Może się ono pojawić w wyniku niedrożności jelit, intensywnych wymiotów lub osłabienia mięśni zwieraczy żołądka i przełyku.

Wymioty w ciąży – czy powinny nas niepokoić?

Przyszłe mamy często martwią się, czy wymiotowanie żółcią w ciąży jest niebezpieczne. Dolegliwości zazwyczaj występują w rano, gdy kobieta jeszcze nic nie jadła. Silny odruch wymiotny sprawia, że ciężarna zwraca tylko żółć i nieliczne resztki pokarmowe. Poranne mdłości najczęściej nie stanowią zagrożenia, jeśli jednak często powtarzają, warto skonsultować się z ginekologiem. Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna dolegliwości. Wielu specjalistów upatruje jej w kosmówce, czyli zewnętrznej błonie płodowej.

Wymiotowanie żółcią u dziecka – co może oznaczać?

Tego typu dolegliwości pojawiają się wtedy, gdy żółć trafia z jelit do żołądka, a stamtąd do przełyku. Najczęściej spowodowane są intensywnymi wymiotami, ale niekiedy wynikają z wgłobienia jelitowego, grypy żołądkowej, refluksu żołądkowo-przełykowego lub zaburzeń unerwienia przewodu pokarmowego. W ten sposób może też objawiać się niedrożność jelit, dlatego nie wolno bagatelizować wymiotowania żółcią u dziecka.

Jak spowodować wymioty?

W pierwszej kolejności możemy podrażnić tylną część gardła piórkiem lub palcami. Poruszajmy nimi, aż poczujemy mdłości. Wyjmijmy je z jamy ustnej, gdy będziemy mieli wrażenie, że treść żołądkowa zaraz wypłynie. Możemy również wypić trochę oleju rycynowego lub wody z solą, które wywołują odruch wymiotny.

Jak spowodować wymioty? Warto wypróbować roztwór z wody i musztardy. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, przeanalizujmy wszystkie „za i przeciw”. Chociaż wymioty są naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, nie zawsze warto je prowokować. W niektórych przypadkach przyczyniają się do uszkodzenia przełyku i innych narządów przewodu pokarmowego. Dodatkowo zwiększają ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, zwłaszcza gdy są obfite lub częste.

Z drugiej strony mogą pomóc w przypadku zatrucia pokarmowego. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, zróbmy to w ustronnym miejscu, zachowajmy higienę i zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli objawy się nasilają lub pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak krwawe wymioty i ból w klatce piersiowej, natychmiast zgłośmy się do lekarza.

Jak powstrzymać wymiotowanie?

W takiej sytuacji napar z imbiru szybko przynosi ulgę, ale można również wypić herbatę rumiankową, miętową lub melisę. W wielu przypadkach pomaga odgazowana coca-cola. Jak postępować w przypadku wymiotowania żółcią na tle nerwowym? Warto wypić napar z liści melisy, korzenia lukrecji, dziurawca lub korzenia arcydzięgla.

Wiele osób wymiotuje ze stresu, ponieważ pobudza on wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dodatkowo może on powodować nudności, biegunkę, ból brzucha i palenie w przełyku. Wspomniane objawy sugerują nerwicę żołądka, w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu podstawowych badań najprawdopodobniej skieruje nas do gastroenterologa.

W razie potrzeby sięgnijmy po leki przeciwwymiotne, niektóre preparaty są dostępne bez recepty, podczas gdy inne może przepisać tylko lekarz. Zadbajmy też o odpowiednie nawodnienie, w czym pomogą nam doustne roztwory elektrolitów. Możemy także stosować preparaty z probiotykami. Nie powinniśmy też zapominać o higienie jamy ustnej. Częste wymioty przyczyniają się do kwasowej erozji szkliwa i rozwoju próchnicy. Jeśli dolegliwości się utrzymują lub nasilają, skonsultujmy się z lekarzem. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także