Wylewy podskórne – przyczyny powstawania siniaków i krwiaków
Wylewy podskórne stanowią nie tylko problem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Przyjmują one postać fioletowych lub czerwonych plam powstałych w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. W konsekwencji krew przedostaje się do tkanek, nadając skórze charakterystyczne zabarwienie. Wylew podskórny nie zmienia koloru, ani nie blednie pod wpływem nacisku, Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania siniaków!
O czym świadczą wylewy podskórne?
Podbiegnięcia krwawe mają wyraźnie zarysowane granice, a ich rozległość zależy od ciężkości urazu. Zazwyczaj przybierają one czerwono-granatowy kolor, z biegiem czasu stają się fioletowo-niebieskie, a na końcu żółto-brunatne. Za zmianę zabarwienia siniaka na plecach, nogach lub innych częściach ciała, odpowiada stopniowy rozkład hemoglobiny.
Krwiak na palcu najczęściej pojawia się pod wpływem urazu, takiego jak stłuczenie, zmiażdżenie, czy upadek ciężkiego przedmiotu. Może być on również spowodowany regularnym i długotrwałym podrażnieniem płytki paznokciowej. Krwiak na palcu zazwyczaj samoistnie się wchłania i przesuwa wraz ze wzrostem paznokcia. Proces zajmuje kilka tygodni, w zależności od siły i rozległości urazu. Jeśli doszło do całościowego lub częściowego oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska, należy skonsultować się ze specjalistą.
Siniaki – najczęstsze przyczyny
Szukając przyczyny częstego tworzenia siniaka na udzie, czy rękach, warto uwzględnić również przyjmowane leki. Do substancji sprzyjających powstawaniu wylewów podskórnych zaliczamy przede wszystkim kwas acetylosalicylowy (ASA). Można go znaleźć w wielu preparatach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. ASA hamuje agregację płytek krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Podobne działanie wykazują kortykosteroidy i leki na rozrzedzenie krwi.
Wylewy podskórne na palcach dłoni często występują u seniorów, co może być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji nawet drobne urazy lub otarcia przyczyniają się do powstawania siniaków. Charakterystyczne zmiany mogą się także pojawić po pobraniu krwi. Problem nasila się u pacjentów z cukrzycą, toczniem układowym, reumatoidalnym zapaleniem stawów, schorzeniami nerek, czy chorobą Sjorgena.
Wylewy podskórne – dlaczego się robią?
Jeśli masz tendencję do powstawania siniaków, zwróć także uwagę na swoją dietę. Niedobory witaminy C, E, K i rutyny zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych, co prowadzi do łatwiejszego tworzenia się krwiaków.
Siniaki zwykle są miękkie, może się jednak zdarzyć, że stwierdzimy u siebie twardy krwiak podskórny. Zazwyczaj pojawia się on na skutek silnego uderzenia. Niekiedy towarzyszą mu dolegliwości bólowe, które warto złagodzić przy pomocy zimnych okładów. Jeśli jednak pojawił się silny ból, znaczne zaczerwienienie, ciepłota skóry lub objawy ogólnoustrojowe, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
Twardy krwiak podskórny jest częściowo uwapniony lub zwłókniały. Należy zaznaczyć, że nie każda zmiana wchłania się całkowicie. W takiej sytuacji można ją usunąć laserem.
Skłonność do siniaków – skąd się bierze?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje siniaków? Chociaż wylewy podskórne zazwyczaj powstają w wyniku urazów, niekiedy pojawiają się samoistnie. Podatność na siniaki może wskazywać na niedokrwistość (anemię) spowodowaną niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12), trombocytopenię (małopłytkowości) lub wrodzoną kruchość naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach wystarczy lekkie uderzenie lub ucisk, aby pojawił się siniak.
Niekiedy siniak na dłoni pojawia się bez powodu. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie badań na krzepliwość krwi, takie jak:
- czas protrombinowy (PT/INR),
- czas kaolinowo-kefalinowy (APTT),
- fibrynogen,
- D-dimery.
Dzięki temu lekarz może rozpoznać lub wykluczyć skazę krwotoczną, która zwiększa ryzyko powstawania siniaków i krwiaków. W razie potrzeby skieruje Cię do hematologa, który dobierze odpowiednie leki.
Domowe sposoby na siniaki
W zdecydowanej większości przypadków siniak na stopie jest wynikiem urazu. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wylewa się krew, przyczyniając się do powstania charakterystycznej zmiany. Warto wówczas nałożyć na stopę opatrunek żelowy lub kostki lodu, owinięte w szmatkę lub ręcznikiem papierowy. W ten sposób złagodzimy ból i obkurczymy naczynia krwionośne. Jeśli zauważymy siniaka na kolanie, możemy na niego nakładać liście kapusty i stosować okłady z octu. Pamiętajmy, żeby nie przeciążać kontuzjowanej kończyny. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się lub utrzymują, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem!
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków