Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Wnętrostwo – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

sie 28, 2024 | Gastrologia

Wnętrostwo jądra jest jednym z najczęstszych zaburzeń rozwojowych układu moczowo-płciowego u chłopców. Może dotyczyć jednego lub dwóch jąder i polega na ich nieprawidłowym położeniu – poza moszną. Wspomniany stan często ustępuje samoistnie, nie powinniśmy go jednak lekceważyć. Interwencja chirurgiczna minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworu i niepłodności. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka!

Jakie są najczęstsze przyczyny niezstąpienia jąder?

W okresie płodowym dochodzi do zstępowania jąder, a zaburzenia mogą mieć różne przyczyny. Wśród nich wyróżniamy czynniki hormonalne, w tym:

  • niedobór testosteronu, gonadotropin i hormonu antymullerowskiego (AMH),
  • zespół niewrażliwości na androgeny,
  • dysgenezja jąder.

Zbyt krótki powrózek nasienny może prowadzić do niezstąpionego jądra. Warto również wspomnieć o czynnikach środowiskowych i prenatalnych – cukrzycy ciążowej, paleniu papierosów i piciu alkoholu przez przyszłą mamę, narażeniu na pestycydy, niskiej masie urodzeniowej, czy wcześniactwie. 

Wędrujące jądra – objawy

Mianem wnętrostwa określamy stan, w którym jedno lub dwa jądra tymczasowo uciekają do kanału pachwinowego, zamiast pozostać w mosznie. Najczęściej rozpoznaje się je u dzieci, ale może też wystąpić u nastolatków i młodych dorosłych. Jeśli jądro przez dłuższy czas nie wraca do moszny, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Podobnie postępujemy w przypadku bólu, obrzęku i zaczerwienienia. Specjalista może zalecić regularne kontrole, bądź zabieg chirurgiczny. 

Wczesna diagnoza i leczenie wnętrostwa zmniejszają ryzyko powikłań, takich jak niepłodność i nowotwór jądra.

Niezstąpienie jąder – diagnostyka

Jeśli podejrzewamy u siebie uciekające jądro, umówmy się do urologa. Specjalista sprawdzi obecność i symetrię jąder w mosznie, a jeżeli ich nie wykryje, zbada kanał pachwinowy lub jamę brzuszną. W razie potrzeby lekarz może delikatnie zmienić ich pozycję. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się przeprowadzenie następujących badań:

  • USG,
  • rezonans magnetyczny z kontrastem,
  • tomografia komputerowa,
  • laparoskopia.

Niekiedy nie udaje się znaleźć jądra, wówczas lekarz zleci oznaczenie poziomu testosteronu, LH i FSH. Często wykonuje się test stymulacji hCG (gonadotropiną kosmówkową) i kariotyp.

 Jak leczy się wnętrostwo?

Sposób postępowania zależy od wieku pacjenta I stopnia zaawansowania problemu. U niemowląt przypadłość często ustępuje w ciągu 6 miesięcy, w związku z tym zaleca się baczną obserwację. Jeśli nie doszło do samoistnego zstąpienia jądra wskazana jest interwencja chirurgiczna. Przeprowadza się ją nie później niż do 2 roku życia. Specjalista sprowadza je do moszny i stabilnie umocowuje.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Zanim jednak to nastąpi, pacjent powinien wykonać morfologię, układ krzepnięcia krwi i USG. Istnieją dwie metody:

  • Klasyczna (otwarta) – stosuje się ją, gdy jądro znajduje się w kanale pachwinowym.
  • Laparoskopowa – znajduje zastosowanie w przypadku wędrujących jąder do brzucha. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcie, co pozwala na lepszą ocenę stanu pacjenta.

W zależności od metody pacjent wraca do domu tego samego dnia lub po 24 godzinach.

Zalecenia po zabiegu 

Należy unikać intensywnej aktywności przez 2-4 tygodnie po operacji. Pacjent powinien pielęgnować ranę, aby zapobiec zakażeniu. Przede wszystkim należy zadbać o  to, aby miejsce pozabiegowe było czyste i suche. W razie potrzeby można do zdezynfekować środkiem antyseptycznym. Jeśli odczuwa ból, może przyjmować paracetamol lub Ibuprofen. Kąpiel pod prysznicem jest zazwyczaj dozwolona po 2-3 dniach, a w wannie dopiero po 10-14 dniach. Specjalista najczęściej zakłada szwy wchłanialne, dlatego nie trzeba zgłaszać się na ich zdjęcie.

Zaczerwienienie, ropna wydzielina, obrzęk i gorączka wskazują na infekcję, w związku z tym wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Podobnie postępujemy, gdy jądro wydaje się bardzo twarde, boli lub pozostaje nieruchome. Wczesne rozpoznanie pozwala na wdrożenie leczenia przed pierwszym rokiem życia, co zwiększa szanse na prawidłowy rozwój jąder. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także