Włosogłówka ludzka – jak można się nią zarazić?
Włosogłówczyca jest chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego. Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia nicienia. Nasilenie objawów zależy od liczby pasożytów. Jeśli jest ich niewiele, mogą nie powodować żadnych dolegliwości. U mieszkańców krajów tropikalnych infekcje często mają ciężki przebieg. Podpowiadamy, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia!
Włosogłówka ludzka – co to za pasożyt?
Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) należy do nicieni monogamicznych, co oznacza, że wykorzystuje tylko jednego żywiciela w swoim cyklu. Pasożyt ma 3-5 cm długości, bytuje w jelicie grubym. Wywołuje włosogłówczycę, czyli trichuriozę. Z badań wynika, że jest drugim na świecie, a czwartym w Polsce najczęstszym pasożytem przewodu pokarmowego człowieka. Największe zachorowanie odnotowuje się w krajach o klimacie tropikalnym, zwłaszcza w tych, w których panują złe warunki sanitarne.
Jaja włosogłówki w kale mogą trafić do wilgotnej, ciepłej gleby, gdzie osiągają stadium larwalne. Połknięte jaja trafiają do jelit, w których po 2-24 godzinach wylęgają się larwy. Przemieszczają się do jelita grubego, a dojrzewają w ciągu miesiąca. Następnie wnikają w śluzówkę jelita, mogą w niej żyć nawet kilka lat, żywiąc się krwią.
Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych owoców, warzyw lub wody. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia, powinniśmy dokładnie myć ręce po zabawie w piaskownicy lub pracy w ogrodzie. Choroba jest związana z zanieczyszczeniem gleby ściekami i odchodami. Do czynników ryzyka zaliczamy: nieszczelne szamba, wykorzystywanie ludzkich fekaliów w rolnictwie, wylewanie nieczystości do zbiorników wodnych lub gruntu. Należy zaznaczyć, że na trichuriozę narażone są szczególnie dzieci, które często nie przestrzegają zasad higieny.
Objawy zakażenia włosogłówką
Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo, ale niekiedy powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka z domieszką śluzu i krwi. Czasami pojawiają się też krwawienia z odbytu. Ciężkie zakażenia przyczyniają się do niedokrwistości i utraty masy ciała.
Na trichuriozę wskazują niekiedy objawy skórne, takie jak:
- świąd,
- wysypka,
Pamiętajmy, żeby nie bagatelizować objawów. Nieleczona trichurioza może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak wypadanie odbytnicy, niedrożność okrężnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedokrwistość i niedożywienie.
Oprócz wspomnianych dolegliwości u dzieci mogą również pojawić się owrzodzenia jelita grubego, wypadanie odbytu i objawy neurologiczne podobne do padaczki. Jeśli podejrzewamy zakażenie włosogłówki ludzkiej u dziecka, powinniśmy niezwłocznie umówić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. W przeciwnym razie narażamy je na zaburzenia wzrastania i opóźnienie rozwoju poznawczego.
Włosogłówczyca – diagnoza
Aby wykryć pasożyty, należy wykonać badania kału. Jaja włosogłówki są dobrze widoczne pod mikroskopem. Niekiedy stwierdza się ich obecność podczas kolonoskopii, anoskopii lub rektoskopii, wykonywanej z powodu innych wskazań. Włosogłówczyca może powodować łagodną anemię i eozynofilię (wzrost granulocytów kwasochłonnych we krwi obwodowej). Aby stwierdzić obecność pasożytów, pobiera się kał w 3 porcjach, co 2-3 dni.
Zarażenie włosogłówką – metody leczenia
Leczenie włosogłówki polega na stosowaniu albendazolu (200-400 mg 2 razy dziennie przez 3 dni) lub mebendazolu (100 mg 2 razy dziennie przez 3 dni). Aby ocenić jego skuteczność, wykonuje się badanie kału w 3, 4, i 5 tygodniu po przyjęciu ostatniej dawki leku. W wielu przypadkach dochodzi również do koinfekcji innymi pasożytami, wówczas terapia staje się bardziej skomplikowana.
Leczenie naturalne włosogłówki może pomóc w przypadku łagodnych infekcji. Z pomocą przychodzą suplementy na pasożyty. Warto również sięgnąć po zioła na odrobaczanie, takie jak:
- krwawnik pospolity,
- dąb szypułkowy,
- wrotycz pospolity,
- bylica piołun,
- tymianek,
- czosnek,
- szałwia,
- goździki.
Jeśli jednak cierpimy na wrzody żołądka, porfirię lub choroby nerek, skonsultuj się z lekarzem, zanim sięgniesz po preparat ziołowy. Piołunu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i osoby przyjmujące leki przeciwpadaczkowe. Długotrwała infekcja może przyczynić się do rozwoju, w związku z tym uwzględnijmy w swojej diecie produkty bogate w żelazo.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków