Wirusowe zapalenie wątroby typu D – Żółtaczka D
Wirusowe zapalenie wątroby typu D jest chorobą zakaźną, występującą wraz z WZW B. Charakteryzuje się namnażaniem HDV, czyli małym, kolistym wirusem RNA. Może być przeniesiona tylko między ludźmi. Niekiedy choroba przebiega ona łagodnie, ale zazwyczaj prowadzi do uszkodzenia narządu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze objawy i na czym polega leczenie WZW typu D.
Przyczyny i objawy wirusowego zapalenia wątroby typu D
Największe ryzyko zarażenia wirusem HDV obserwuje się w Afryce, Azji, Rumunii i regionie Morza Śródziemnego. Żółtaczka typu D zawsze współistnieje z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. HDV, zwany również wirusem delty, nie potrafi samodzielnie się namnażać.
Do zakażenia może dojść drogą okołoporodową, krwi lub płciową. Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczamy:
- ciążę i poród,
- zabiegi kosmetyczne i stomatologiczne
- zażywanie narkotyków,
- kontakt seksualny bez prezerwatywy,
- badania, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry,
- przetaczanie krwi (obecnie ryzyko jest minimalne).
Wśród najczęstszych objawów wirusowego zapalenia wątroby typu D wymienia się ból brzucha, mięśni i stawów, brak apetytu, ciemny mocz i gorączkę. Może im towarzyszyć ciągłe uczucie zmęczenia, nudności i wymioty. To oznacza, że choroba ma podobny przebieg do WZW B.
Z biegiem czasu obserwuje się objawy żółtaczki typu D, takie jak zażółcenie oczu i skóry. Nie wolno ich bagatelizować, w przeciwnym razie narażamy się na marskość wątroby, niewydolność narządu i rak wątrobokomórkowy (HCC). U niektórych nosicieli wirusa HBV dochodzi do nadkażenia HDV, w konsekwencji WZW typu B ma ostrzejszy przebieg. Może prowadzić do ciężkiej niewydolności wątroby, a nawet zgonu.
Wirusowe zapalenie wątroby typu D – diagnostyka
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego powinniśmy poinformować go o rodzaju, nasileniu, częstotliwości i czasie trwania objawów. W przypadku bólu postarajmy się, jak najdokładniej określić jego umiejscowienie. Ponadto specjalista zleci następujące badania:
- morfologia,
- bilirubina,
- próby wątrobowe,
- przeciwciała anty-HDV w klasie IgG i IgM.
Jak przebiega leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu D?
Leczenie WZW D zależy od jego postaci. W przypadku ostrego zakażenia zaleca się odpoczynek, odpowiednią dietę i całkowitą rezygnację z alkoholu. Specjalista może też zalecić odstawienie niektórych leków, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu D o charakterze przewlekłym wymaga wdrożenia farmakoterapii. Obejmuje stosowanie leków łagodzących objawy i przeciwwirusowych.
Jaka dieta przy WZW D?
Przede wszystkim ograniczmy spożycie błonnika, występującego w pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, surowych owocach i warzywach. Ponadto zrezygnujmy z sosów, marynat, czosnku, chrzanu, czy octu. Zamiast tego sięgnijmy po delikatne przyprawy, takie jak lubczyk, tymianek, majeranek, bazylia i kolendra. Unikajmy żywności wysoko przetworzonej, która obciąża wątrobę. Wzbogaćmy jadłospis o chude mięso, gotowane warzywa, niskotłuszczowy nabiał, kleiki, budynie i kisiele. W razie potrzeby skonsultujmy się z dietetykiem.
WZW typu D – profilaktyka
W pierwszej kolejności należy podjąć kroki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.
W tym celu powinniśmy przestrzegać zasad higieny i poinformować bliskich o ryzyku zakażenia. Oprócz tego używajmy własnych przyborów toaletowych, w tym maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, narzędzi do manicure.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto zaszczepić się przeciw WZW B. Jeśli jesteśmy narażeni na kontakt z HDV, powinniśmy regularnie badań morfologię i enzymy wątrobowe. Dzięki temu możemy błyskawicznie reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Warto przypomnieć, że wątroba produkuje wszystkie inhibitory i czynniki krzepnięcia, z wyjątkiem czynnika von Willebranda (vWF). Jak ocenić ryzyko krwawienia u osoby z marskością? Należy wykonać morfologię, a następnie przyjrzeć się liczbie płytek (PLT). Wynik powinien wynosić przynajmniej 50-60 tys/mm3, aby doszło do wytworzenia skrzepu.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków