Urobilinogen – co oznaczają wyniki?
Urobilinogen stanowi produkt rozkładu bilirubiny. W warunkach fizjologicznych trafia z jelit do krwi, po czym zostaje wydalony przez nerki lub wątrobę. Niewielka ilość związku chemicznego nie wzbudza niepokoju, ale znaczny wzrost sygnalizuje nadmierny rozpad erytrocytów, upośledzenie odpływu żółci lub schorzenia wątroby. Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny problemu!
Urobilinogen – mechanizm powstawania
Urobilinogen to barwnik żółciowy powstający w wyniku metabolizmu hemoglobiny. Proces możemy podzielić na kilka etapów:
- Hemoglobina pochodząca z rozpadu erytrocytów przekształca się w bilirubinę w układzie siateczkowo-śródbłonkowym.
- Bilirubina łączy się z kwasem glukuronowym w wątrobie. W konsekwencji powstaje bilirubina sprzężona.
- W jelitach zachodzi proces metabolizmu bilirubiny do urobilinogenu pod wpływem działania bakterii.
- Część urobilinogenu trafia do krwioobiegu i ponownie wychwytana jest przez wątrobę, a pozostała zostaje wydalona wraz z moczem i kałem.
Wysoki urobilinogen – jakie są przyczyny?
Ślad urobilinogenu w moczu (0,2-1 mg/dl) wskazuje na prawidłową pracę wątroby i dobry metabolizm hemoglobiny. Zarówno jego brak, jak i podwyższony poziom stanowi powód do dalszej
diagnostyki.
Podwyższony urobilinogen w moczu zwykle wskazuje na zapalenie wątroby (toksyczne lub wirusowe), marskość wątroby lub zaawansowane stadium stłuszczenia wątroby. Niekiedy świadczy o hemolizie, bądź zastoju żółci (cholestazie). Z kolei całkowity brak urobilinogenu może być spowodowane całkowitym zablokowaniem żółci lub zaburzenia mikroflory jelitowej.
Podwyższony urobilinogen – na czym polega leczenie?
W wielu przypadkach ustalenie przyczyny podwyższonego urobilinogenu jest trudne. W takiej sytuacji terapia ma charakter przyczynowy. Przede wszystkim polega na odpowiednim nawodnieniu, które wspiera pracę nerek i ułatwia wydalanie toksyn. Lekarz może zalecić stosowanie suplementów z witaminą B i przeciwutleniaczami, wspierającymi regenerację wątroby. Z tego samego powodu warto sięgnąć po preparaty ziołowe, takie jak ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, dziurawiec, czy mniszek lekarski.
Urobilinogen w moczu w ciąży – co oznacza i kiedy wymaga uwagi?
Ciąża to okres intensywnych zmian hormonalnych, anatomicznych i metabolicznych, które wpływają na pracę układu krążenia, wątroby, czy nerek. Wzrost objętości krwi, spowolniona perystaltyka jelit i ucisk na narządy jamy brzusznej oddziałują na poziom urobilinogenu w moczu. Niewielka ilość (poniżej 1 mg/dl) nie stanowi powodu do niepokoju, ale znaczny wzrost może wskazywać na cholestazę ciężarnych, wirusowe zapalenie wątroby, anemię hemolityczną lub zakażenie układu moczowego. W takiej sytuacji wykonuje się takie badania jak:
- analiza ogólną moczu,
- enzymy wątrobowe (ASPAT, ALAT , GGTP, bilirubina),
- morfologia z rozmazem,
- USG jamy brzusznej.
Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga ciemne zabarwienie moczu, świąd, zażółcenie skóry i błon śluzowych. Niepokój powinny również wzbudzić bóle w prawym podżebrzu i pieczenie podczas mikcji. Postępowanie zależy od przyczyny podwyższonego poziomu urobilinogenu. W przypadku cholestazy należy bacznie monitorować stan zdrowia matki i dziecka, a w razie pojawienia się niebezpieczeństwa, najczęściej podejmuje się decyzję o rozwiązaniu ciąży. Infekcje układu moczowego wymagają podawania antybiotyku, a schorzenie wątroby – leczenia specjalistycznego.
Aby zmniejszyć ryzyko wysokiego poziomu urobilinogenu w ciąży, warto wprowadzić dietę bogatą w błonnik. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach krwi i moczu, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Wysoki poziom urobilinogenu w moczu – profilaktyka
W pierwszej kolejności zrezygnujmy z alkoholu i toksyn, które obciążają wątrobę. Dodatkowo wprowadźmy dietę wysokobłonnikową i połączmy ją z regularną aktywnością fizyczną. Z drugiej strony ograniczmy spożycie tłuszczów. Pamiętajmy też o badaniach kontrolnych, w tym enzymów wątrobowych, glukozy i lipidów. Rozważmy też szczepienie przeciwko WZW A i B, jednocześnie unikajmy ryzykownych zachowań prowadzących do zakażenia WZW C. W przypadku zażółcenia skóry, ciemnego moczu i obrzęków niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków