Swędzenie pod pachami – przyczyny i sposoby na leczenie
Swędzenie pod pachami może być spowodowane niedokładną higieną ciała, złą pielęgnacją lub infekcją skóry. Problem ten nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, jednak wywołuje spory dyskomfort. W jaki sposób sobie z tym poradzić? Czy swędzenie pod pachami oznacza poważne schorzenie skóry?
Czerwone plamy pod pachami
Pojawiają się one najczęściej po depilacji przeprowadzonej na suchej skórze. W efekcie dochodzi do podrażnienia, które objawia się nie tylko charakterystycznymi, czerwonymi plamami, ale również dokuczliwym swędzeniem. Skóra pod pachami jest niezwykle wrażliwa ze względu na dużą liczbę połączeń nerwowych, a zwiększony przepływ krwi i limfy sprawia, że podrażnienia szybko pojawiają się też na innych częściach ciała.
Nieprawidłowa pielęgnacja nie stanowi jedynego czynnika zewnętrznego, który przyczynia się do powstawania przebarwień. Czerwone plamy pod pachami bardzo często tworzą się na skutek oddziaływania dezodorantu, zawierającego alkohol. Warto zatem pamiętać, by bezpośrednio po depilacji nie stosować kosmetyku, maskującego pot. W przeciwnym razie istnieje sporo ryzyko, że pojawią się czerwone plamy pod pachami.
Grzybica pod pachami – przyczyny
To infekcja grzybów drożdżopodobnych lub niedoskonałych, do której może dojść z kilku powodów. Pierwszym z nich jest ciepła i wilgotna skóra, będąca idealnym środowiskiem dla rozwoju tych mikroskopijnych organizmów. Infekcja może również powstać u osób, mających osłabiony układ odpornościowy. Grzybica pod pachami stanowi nierzadko efekt uboczny nowotworu, zaburzeniami wydzielania hormonów, niedoboru żelaza, złej higieny bądź atopii.
Grzybica pod pachą – objawy, leczenie
Krostki pod pachami, świąd, wykwity i zaczerwienienia to najczęstsze symptomy infekcji. Jeśli objawy te będą utrzymywać się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem. W celu zwalczania grzybicy pod pachą stosuje się dedykowane maści oraz leki doustne.
Pryszcz pod pachą
Pryszcze pod pachami najczęściej dotykają osoby, mające wrażliwą skórę. Mogą stanowić reakcję alergiczną na składniki zawarte w stosowanych kosmetykach. By uniknąć pryszczy pod pachami, warto stosować łagodne kosmetyki, które nie podrażniają skóry. Zaleca się również zrezygnowanie z gąbki, szczotki bądź myjki oraz kąpieli w gorącej wodzie. Pryszcze pod pachami nie zawsze pojawiają się bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku. Czasami tworzą się dopiero po 48 godzinach od aplikacji preparatu.
Wysypka pod pachami – kiedy zgłosić do dermatologa?
Najprostsza odpowiedź to: brak efektów stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Może się zdarzyć, że poprawa higieny, prawidłowa depilacja i hipoalergiczne kosmetyki nie zlikwidują świądu, wysypki, czerwonych plam i zmiany skórne będą się regularnie powtarzać. W takim przypadku niezbędna jest pomoc dermatologa. Lekarz wdroży skuteczne leczenie dostosowane do stanu zdrowia i problemu konkretnego pacjenta. Może się okazać, że wysypka pod pachami nie stanowi objawu grzybicy, alergii albo nieprawidłowej depilacji. Zmiany skórne bardzo często spowodowane są przewlekłymi chorobami – cukrzycą, otyłością itp.
Swędzenie pod pachami – jak zapobiegać?
Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Kolejnym, istotnym zaleceniem jest prawidłowa higiena ciała. Nie zaleca się mycia w gorącej wodzie, gdyż bardzo często wywołuje ona podrażnienia w okolicy pach, gdzie występują silne połączenia nerwowe. Warto również pamiętać o prawidłowym stosowaniu dezodorantu (antyperspirantu). Dermatolodzy nie zalecają przeprowadzania depilacji na suchej skórze. Szukając kosmetyków, warto zdecydować się na zakup produktów hipoalergicznych. Są one bezpieczne i nie wywołują podrażnień,
Chcąc uniknąć kłopotów skórnych, warto pamiętać o prawidłowej i regularnej pielęgnacji. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów można skorzystać z prostych zabiegów, łagodzących swędzenie. Jeśli nie przyniosą one żadnych rezultatów, należy wówczas udać się na konsultacje z lekarzem.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków