fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Swędzące krostki na ciele – jakie choroby dają taki objaw?

sie 30, 2024 | Gastrologia

Krosty na plecach mogą dotyczyć każdego, ale zazwyczaj występują u nastolatków. Bolesne zmiany skórne najczęściej powstają w wyniku problemów hormonalnych, stanu zapalnego lub nadreaktywności gruczołów łojowych. Nie powinniśmy ich wyciskać, ani drapać, w przeciwnym razie pozostawiają blizny. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są główne przyczyny powstawania krostek na ciele!

Swędzące krosty na ciele – najczęstsze przyczyny

Swędzące krosty na plecach mogą być skutkiem niewłaściwej higieny. Niewystarczające spłukiwanie kosmetyków myjących przyczynia się do gromadzenia osadów, co z kolei prowadzi do zatykania porów. W konsekwencji możemy mieć problem z nadmierną suchością skóry. Z drugiej strony unikajmy silnych detergentów, ponieważ pobudzają produkcję sebum.

Alergia jest najczęstszą przyczyną krostek na ciele. Zmiany różnią się kształtem, kolorem i wielkością. Krosty zwykle pojawiają się na plecach, twarzy, brzuchu i rękach. Reakcję alergiczną mogą spowodować pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, kosmetyki, leki, metale i produkty spożywcze. W przypadku podejrzenia nadwrażliwości pokarmowej lekarz zleci oznaczenie przeciwciał IgE w surowicy krwi w stosunku do najczęstszych alergenów. 

Krostki na ciele – na co wskazują?

Swędzące krosty na ciele to także jeden z objawów zaburzonej gospodarki hormonalnej. Problem dotyczy głównie kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Krosty na ciele mogą być białe, różowe lub czerwone, często towarzyszy im świąd i zaczerwienienie. Wiele osób skarży się na też na pieczenie i łuszczenie skóry. W takiej sytuacji umówmy się do dermatologa, który ustali przyczynę dolegliwości i wdroży skuteczne leczenie. 

Swędzące krosty na plecach – skąd się biorą?

Czerwone, swędzące krosty na plecach mogą być związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Schorzenie charakteryzuje się fazami zaostrzeniami i remisji objawów. Zmianom towarzyszy dokuczliwy świąd, który nasila się wieczorem i nocą. Ponadto chorzy zgłaszają następujące objawy:

  • pęcherzyki,
  • wysięk,
  • zaczerwienienie,
  • suchość skóry.

Swędzące krosty na ciele są często konsekwencją trądziku pospolitego, wynikającego ze wzmożonej produkcji sebum lub namnażania się bakterii. Do czynników ryzyka zaliczamy nadmierną potliwość, złą dietę, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, chroniczny stres i niewłaściwą pielęgnację. Aby zapobiec pojawieniu się swędzących krost na ciele, unikajmy produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze. Niekiedy należy wykreślić nabiał i produkty z glutenem ze swojej diety. Warto również zadbać o mikrobiom jelit. W tym celu sięgnijmy po probiotyki.

Wysypka u maluszka – wskazówki dla rodziców

Krosty u dziecka zwykle wskazują na przegrzanie, pieluszkowe zapalenie skóry lub infekcję wirusową. Najczęściej pojawiają się pod pachami, na klatce piersiowej i karku. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację malucha. Zwróćmy też uwagę na temperaturę i wilgotność powietrza w domu. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych efektów, wybierzmy się z pociechą do pediatry.

Swędzące krostki na plecach u dorosłych – leczenie

Jeśli mamy problem ze swędzącymi krostami na plecach, umówmy się do dermatologa. Specjalista przeprowadzi wywiad i dokładnie zbada zmiany. Może również zlecić posiew bakteriologiczny lub mykologiczny. W większości przypadków wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii. Niekiedy uzupełnia się ją o retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Efekty zwykle są widoczne po 4-6 miesiącach stosowania. W tym czasie unikajmy ekspozycji na słońce, aby nie doprowadzić do przebarwień. 

W zaawansowanym stadium choroby specjalista może również skierować pacjenta na laseroterapię, mikrodermabrazję wodną, czy peelingi. Jeśli pojawienie się krostek na ciele wynika z kłopotów hormonalnych, dermatolog najprawdopodobniej zaleci stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. 

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu, zadbajmy o odpowiednią pielęgnację skóry. Uwzględnijmy w niej mydło z kwasem salicylowym lub żel antybakteryjny, tonik i lekki krem nawilżający. Oprócz tego unikajmy obcisłych ubrań, które podrażniają skórę. Zrezygnujmy z używek, wizyt w solarium i długotrwałej ekspozycji na słońce. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą spodziewanego rezultatu, skonsultujmy się z dermatologiem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także