Stłuczenie kości ogonowej – jak leczyć objawy?
Ból w dolnej części pleców, nasilający się przy siedzeniu, zwykle wskazuje na stłuczenie kości ogonowej. Do urazu dochodzi najczęściej w wyniku upadku, uderzenia lub długotrwałego utrzymania nieprawidłowej pozycji siedzącej. Nie zawsze wymaga interwencji chirurga, ale może powodować przewlekły ból. Sprawdź, jakie są objawy i co zrobić, aby przywrócić komfort życia!
Stłuczenia kości ogonowej – objawy
Do stłuczenia kości ogonowej dochodzi w wyniku poślizgnięcia się, upadku lub silnego uderzenia w okolicy pośladków. Towarzyszy mu silny ból, który zwykle ustępuje następnego dnia. Jeśli jednak tak się nie stanie, umówmy się do lekarza rodzinnego. Podobnie postępujemy, gdy dolegliwości nasilają się podczas siedzenia, wypróżniania, czy współżycia. Ból może promieniować do nóg, pośladków lub podbrzusza.
Chociaż stłuczenia kości ogonowej obniżają jakość życia, nie zagrażają naszemu zdrowiu. W większości przypadków dolegliwości ustępują samoistnie, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość.
Jak rozpoznaje się stłuczenie kości ogonowej?
W celu odróżnienia stłuczenia kości ogonowej od złamania wykonuje się RTG, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Zanim jednak to nastąpi, lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o lokalizację, charakter i okoliczności wystąpienia dolegliwości. Ponadto specjalista ustali, czy pacjent cierpi na schorzenia przewlekłe. Następnie przechodzi do badania fizykalnego, w trakcie którego sprawdza obecność zasinienia, obrzęku, czy tkliwości. Lekarz analizuje, czy pacjent odczuwa ból podczas poruszania, kucania i wstawania.
Może również wykluczyć dysfunkcje mięśniowo-stawowe w okolicznych strukturach. Dolegliwości bólowe nie zawsze świadczą o stłuczeniu kości ogonowej, niekiedy wynikają z zapalenia stawów krzyżowo-guzicznych, torbieli piloidalnej (zwanej także torbielą włosową), nowotworu lub neuralgii nerwu guzicznego.
Domowe sposoby na stłuczenie kości guzicznej
Aby złagodzić dolegliwości i przyspieszyć regenerację, warto szukać sprawdzonych metod. Wśród nich znajdują się ciepłe okłady, które można wprowadzić po 2-3 dniach od wystąpienia urazu. W ten sposób rozluźniamy mięśnie i pobudzamy krążenie krwi. Użyjmy do tego termoforu lub ciepłego ręcznika.
W razie potrzeby sięgnijmy po Ibuprofen lub Paracetamol, które wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Uważajmy, żeby nie przekroczyć zalecanej dawki. Wykonujmy też delikatne ćwiczenia rozciągające, które zwiększają mobilność i zmniejszają obciążenie kości ogonowej. Zalecane są jednak dopiero po ustąpieniu ostrego bólu i konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie pogłębiamy urazu.
W przypadku stłuczenia kości ogonowej warto spać na boku lub brzuchu, w ten sposób zmniejszamy nacisk na tę okolicę. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają, skonsultujmy się z lekarzem. Podobnie postępujmy, gdy pojawią się problemy z poruszaniem, oddawaniem moczu lub wypróżnianiem. Niepokój wzbudza też mrowienie lub drętwienie w dolnej części pleców.
Stłuczenie kości ogonowej – leczenie
Zrost złamanej kości ogonowej trwa 8-12 tygodni, podczas gdy leczenie stłuczenia zajmuje około 4 tygodni. W wielu przypadkach wystarczy sięgnąć po kilka domowych sposobów. Przede wszystkim unikajmy długotrwałego siedzenia. Możemy też skorzystać ze specjalnej poduszki z otworem, dzięki czemu odciążymy kość guziczną. Dodatkowo powinniśmy tymczasowo ograniczyć aktywność fizyczną, aby nie nasilać urazu.
Ból kości ogonowej nie zawsze związany jest z urazem, może być również związany z neuralgią lub torbielą włosową. Niezależnie od przyczyny wprowadza się leczenie objawowe, mające na celu odciążenie kręgosłupa. Przede wszystkim powinniśmy unikać spania na plecach i długiego siedzenia. Ulgę przynoszą także zimne okłady i środki przeciwbólowe (w postaci kremu, żelu lub maści). Kostki lodu możemy trzymać na skórze 10-15 minut, pamiętajmy, żeby wcześniej owinąć je w ręcznik lub ściereczkę. Warto też rozważyć krioterapię, polegającą na leczeniu zimnem. Zalecane są również takie zabiegi jak:
- laseroterapia,
- magnetoterapia,
- ultradźwięki,
- jonofereza.
Ulgę przynoszą również ciepłe kąpiele, zimne okłady, nasiadówki ziołowe i okłady z liści kapusty. W razie potrzeby sięgnijmy po plastry przeciwbólowe, maść żywokostową lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli dotychczasowe sposoby nie przyniosły spodziewanego efektu, wykonuje się specjalne zastrzyki do kości ogonowej.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków