Skurcze żołądka – przyczyny i leczenie
Skurcze żołądka są efektem normalnej aktywności motorycznej przewodu pokarmowego. Umożliwiają przesuwanie się treści pokarmowej do jelit. Zazwyczaj ich nie odczuwamy, ale czasami stają się bolesne. W takiej sytuacji mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości i jak je złagodzić!
Bolesne skurcze żołądka – przyczyny
Bolesne skurcze żołądka zazwyczaj wynikają z błędów żywieniowych, ale nierzadko związane są z długotrwałym stresem, stanami zapalnymi lub chorobami nowotworowymi. Jeśli dolegliwości pojawiają się na czczo, mogą świadczyć o wrzodach żołądka lub dwunastnicy.
Skurcz żołądka nierzadko wskazuje na chorobę nowotworową, refluks żołądkowo-przełykowy lub stan zapalny, ale częściej spowodowany jest niestrawnością. Przyczyny dolegliwości można również upatrywać w zakażeniu bakterią Helicobacter pylori, nadmiernym wydzielaniu kwasu solnego lub żółciowym zapaleniu żołądka.
Przypadłość nie zawsze wiąże się jednak ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Takie dolegliwości dokuczają też kobietom podczas miesiączki. Czasami występuje przy zapaleniu narządów rodnych lub ostrym zawale serca. Skurczenie żołądka jest wyczuwalne poniżej mostka. Może pojawiać się pod wpływem stresu, często towarzyszą mu nudności, biegunka, a nawet wymioty. Niektóre osoby skarżą się na ból głowy, nadpotliwość dłoni, czy suchość w ustach.
Skurcze żołądka w ciąży – jak je złagodzić?
Skurcze żołądka w ciąży początkowo związane są ze gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Mogą powodować nudności i wymioty, które najczęściej utrzymują się do 12-14 tygodnia. Należy zaznaczyć, że skurcze żołądka często pojawiają się w II trymestrze i dokuczają przyszłym mamom do porodu. Spowodowane są powiększającą się macicą, która uciska narządy wewnętrzne.
Dolegliwości żołądkowe u przyszłej mamy mogą być pobudzane skurczami przepowiadającymi. Co na skurcze żołądka w ciąży? Z pomocą przychodzi:
- imbir,
- siemię lniane,
- herbata miętowa.
Warto również się wysypiać i spokojnie spożywać posiłki.
Skurcze żołądka – kiedy do lekarza?
Jeśli dokuczają Ci bolesne skurcze żołądka, powinieneś skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu podstawowych badań potwierdzi lub wykluczy choroby przewodu pokarmowego. W zależności od przyczyny dolegliwości skieruje nas do poradni gastroenterologicznej lub szpitala.
Wymioty (krwiste lub fusowate), zaparcia i krew w stolcu stanowią wskazanie do pilnej wizyty. Niemożność wypróżnienia również wymaga konsultacji lekarskiej. Może również pojawić się ból brzucha, który nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu i poruszaniu. Wspomniane objawy mogą sugerować kolkę żółciową, perforację wrzodu żołądka, ostre zapalenie trzustki lub zapalenie wyrostka robaczkowego.
Co na skurcze żołądka? Domowe sposoby
Jeśli często męczą Cię skurcze żołądka, powinieneś zmienić nawyki żywieniowe. Wprowadź dietę lekkostrawną, dzięki czemu nie obciążysz układu pokarmowego. Zwróć też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Możesz gotować (w wodzie lub na parze), ewentualnie piec w rękawie. Jeśli już musisz coś podsmażyć, nie używaj tłuszczu. Przeanalizuj, czy dolegliwości pojawiają się po spożyciu nabiału. Może się okazać, że nie tolerujesz laktozy.
Zastanawiasz się, o czym świadczą skurcze żołądka po jedzeniu? Najprawdopodobniej są one związane z niestrawnością, aby je złagodzić, możesz wypić napar z melisy, rumianku, mięty pieprzowej, imbiru lub mniszka lekarskiego. Ponadto zrezygnuj z tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych potraw. Ogranicz też spożycie alkoholu, kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych. Postaraj się jeść 4-5 posiłków dziennie, dzięki czemu nie obciążysz żołądka.
Jak złagodzić skurczenie żołądka?
Jeśli bolesne skurcze żołądka wynikają z refluksu lub stanu zapalnego, lekarz zaleci stosowanie leków rozkurczowych i środków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Chociaż są one dostępne bez recepty, o długotrwałym stosowaniu powinien zdecydować specjalista. Wspomniane leki nie są bowiem obojętne dla organizmu.
W przypadku nowotworu, choroby trzustki lub wrzodów żołądka wymagana jest hospitalizacja. Specjalista może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii lub leczeniu operacyjnym.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków