fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Serowate upławy – wydzieliny z grudkami

sie 28, 2024 | Gastrologia

Serowata wydzielina z pochwy jest jedną z najczęstszych przypadłości ginekologicznych. Może wskazywać na kandydozę, czyli infekcję grzybiczą pochwy. Pacjentki skarżą się wówczas na swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, co znacznie obniża jakość życia. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, dlatego ważną rolę odgrywa dokładna diagnostyka. Dzięki temu możemy wprowadzić skuteczne leczenie, by zapobiec nawrotom. Sprawdź, kiedy zgłosić się do ginekologa!

Jakie są najczęstsze przyczyny białych grudek w pochwie?

Serowata wydzielina z pochwy u wielu kobiet wzbudza niepokój. Zazwyczaj wskazuje ona na niegroźną infekcję, ale i tak wymaga konsultacji z lekarzem. Najczęściej spowodowana jest zaburzeniami mikroflory pochwy, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Do głównych przyczyn zaliczamy:

  • Drożdżycę (kandydozę pochwy) – wywołaną przez drożdżaki z rodzaju Candida, zwłaszcza Candida albicans. Białej, grudkowatej wydzielinie z pochwy towarzyszy świąd i pieczenie. 
  • Czynniki zewnętrzne – nadmierna higiena intymna, nadużywanie irygacji pochwy, czy stosowanie agresywnych preparatów uszkadzają delikatną błonę śluzową.
  • Obniżona odporność – spowodowana chronicznym stresem, niedoborami pokarmowymi, czy antybiotykoterapią sprzyjają rozwojowi grzybicy.
  • Infekcje przenoszone drogą płciową (szczególnie rzeżączka i chlamydioza).
  • Dysbioza pochwy – w naturalnych warunkach pochwa jest zasiedlana przez bakterie mlekowe, zapewniające kwaśne pH. W przypadku dysbiozy dochodzi do ich zmniejszenia, jednocześnie obserwuje się wzrost grzybów, bakterii beztlenowych, bądź chorobotwórczych mikroorganizmów.

Biała grudkowata wydzielina z pochwy – diagnostyka

Białe grudki w pochwie rzadko występują jako jeden objaw. Zazwyczaj towarzyszy im świąd i pieczenie okolicy intymnej, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, czy ból podczas oddawania moczu. Chorzy często skarżą się na dyskomfort podczas współżycia (dyspareunia), uczucie suchości pochwy, nieprzyjemny zapach wydzieliny. Niekiedy występują też lekkie plamienia, np. po stosunku. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad i wykona badanie ginekologiczne. W razie potrzeby zleci dodatkowe badania:

  • test na pH pochwy,
  • posiew z pochwy,
  • badania w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową (chlamydię, rzeżączkę, czy kiłę).

Serowata wydzielina z pochwy – na czym polega leczenie?

W wielu przypadkach uciążliwe dolegliwości można złagodzić w domowym zaciszu. Przede wszystkim stosujmy delikatne, bezzapachowe preparaty do higieny intymnej. Zwróćmy uwagę, żeby miały niskie pH, dzięki czemu utrzymują prawidłową florę bakteryjną pochwy. Aby złagodzić swędzenie i pieczenie, sięgnijmy po kwas borowy, olejek z drzewa herbacianego, kefir lub jogurt naturalny. Możemy stosować je miejscowo – w formie okładów. Jeśli objawy utrzymują się od kilku dni, zgłośmy się do ginekologa.

Leczenie serowatych upławów zależy od przyczyny problemu. W przypadku drożdżycy stosuje się doustne lub miejscowe środki przeciwgrzybicze, takie jak natamycyna, flukonazol, czy klotrimazol. Niektóre preparaty są dostępne bez recepty. Należy jednak pamiętać, że mogą powodować skutki uboczne, w tym podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie. W takiej sytuacji powinniśmy skonsultować się z ginekologiem.

Wskazane jest również stosowanie probiotyków ginekologicznych, przywracających naturalną mikroflorę pochwy. Ponadto zrezygnujmy z irygacji pochwy i agresywnych środków myjących. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki lub chemioterapeutyki.

Biała grudkowata wydzielina z pochwy – profilaktyka

Aby zapobiegać występowaniu białych grudek w pochwie, przestrzegajmy kilku zasad. Przede wszystkim stosujmy delikatne kosmetyki do higieny intymnej. Zwróćmy uwagę na to, żeby miały naturalne pH. Nośmy przewiewną bieliznę, wykonaną z naturalnych materiałów. W swojej diecie uwzględnijmy produkty bogate w probiotyki, takie jak kiszonki, kefiry i jogurty naturalne. Ponadto zadbajmy o odpowiednią ilość witamin, zwłaszcza z grupy B i D, wspierających układ immunologiczny. Antybiotyki przyjmujmy tylko w uzasadnionych przypadkach, w przeciwnym razie zaburzamy mikroflorę pochwy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także