fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przyczyny pisku w uszach

sie 28, 2024 | Gastrologia

Pisk w uszach to problem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, powodując uczucie dyskomfortu. Nierzadko towarzyszy mu ból głowy, co przyczynia się do bezsenności i dużego zmęczenia. Piszczenie w uszach nie zawsze oznacza stan chorobowy i bardzo często ustępuje samoistnie. Co jednak zrobić, jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas?

Przyczyny piszczenia w uszach

Jedną z podstawowych przyczyn pisków i szumów jest zapalenie ucha – środkowego, wewnętrznego bądź zewnętrznego. Typowym symptomom bardzo często towarzyszą: ból i zawroty głowy, wycieki, a nawet niedowład nerwu twarzowego.

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego doszło do infekcji o podłożu bakteryjnym bądź wirusowym. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, cierpiące na opryszczkę. Stan zapalny powoduje obrzęk przewodu słuchowego, przez co swobodny przepływ fal akustycznych zostaje zaburzony. Wirus opryszczki, będący częstą przyczyną infekcji, prowadzi do zmian o charakterze półpaśca, który wpływa dodatkowo na kondycję skóry – staje się wyraźnie podrażniona i zmianie ulega jej koloryt. Powstałe pęcherzyki wypełnione są płynem, a nierzadko krwią.

Zapalenie ucha zewnętrznego wymaga interwencji doświadczonego specjalisty. U wielu pacjentów wystarczy płukanie letnią wodą, jednak czasem konieczne są krople, łagodzące ból. Osoby, zmagające się z cukrzycą bądź problemami o charakterze autoimmunologicznym, muszą natomiast stosować dodatkowo antybiotyki.

Buczy w uchu dziecka – co robić?

Młodzi pacjenci bardzo często cierpią na zapalenie ucha środkowego, które mogą wywoływać bakterie bądź wirusy. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, m.in. przyczyny schorzenia. Jako wstępne leczenie warto zastosować gorące okłady. Jeśli jednak u malucha pojawiła się gorączka, można dodatkowo podać mu ibuprofen i paracetamol. Typowe objawy stanu zapalnego u dzieci to: buczenie w uszach, ból głowy, podwyższona temperatura, osłabienie, wymioty, złe samopoczucie, brak apetytu i pogorszenie słuchu. W przypadku nasilających się symptomów choroby należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Stosowana farmakoterapia to antybiotyki, a dodatkowo specjalista może zdecydować się na odsysanie wydzieliny, blokującej docieranie fal akustycznych.

Piszczenie w prawym uchu – zapalenie błędnika

Ostatni stan zapalny to zazwyczaj infekcja wirusowa. Piszczenie pojawia się w lewym uchu lub prawym, a inne, częste objawy to: ból głowy, zawroty głowy, wymioty oraz nudności. Jeśli zapalenie ma ostry przebieg, wówczas chory może odczuwać nadwrażliwość na światło i dźwięki otoczenia.

Infekcja ucha wewnętrznego określana jest również jako zapalenie błędnika, do którego dochodzi na skutek zapalenia ucha środkowego, kiedy do błędnika z jamy bębenkowej docierają szkodliwe patogeny. W diagnostyce stosuje się badania neurologiczne, a w przypadku potwierdzenia choroby lekarz może zalecić hospitalizację. Farmakoterapia opiera się głównie na antybiotykach, środkach przeciwbólowych oraz hamujących uciążliwe wymioty. Pacjenci z uszkodzonym błędnikiem błoniastym i ropną infekcją poddawani są operacji, która polega na oczyszczeniu zalegającej ziarniny.

Piszczenie w lewym uchu – inne przyczyny

Wiele osób zapomina, jak duże znaczenie ma prawidłowa higiena uszu. Woskowina usuwana jest zazwyczaj przy użyciu patyczka kosmetycznego, który może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. Lekarze zalecają zatem stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia uszu. Są bezpieczne, łatwe w użyciu, dlatego mogą ich używać dorośli oraz dzieci. Świetnej jakości preparaty to koszt jedynie kilkunastu złotych. Warto pamiętać, by uszy czyścić regularnie, z zachowaniem dużej ostrożności. Może się okazać, że zmiana nawyków higienicznych spowoduje ustąpienia uciążliwych objawów.

 

Pisk w uszach nie zawsze musi oznaczać poważne schorzenie, jednak jeśli stan ten utrzymuje się przez długi czas, należy skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego lub laryngologa. Z pewnością wdroży on odpowiednią terapię, która skutecznie zwalczy ten problem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także