fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przyczyny bólu kciuka

sie 30, 2024 | Gastrologia

Ból kciuka powoduje silny dyskomfort i często utrudnia wykonywanie najprostszych czynności. Jego najczęstsze przyczyny to: uraz, nadmierne obciążenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe itp. Kciuk posiada również paliczki (kości), które mogą ulec złamaniu. Jakie są inne przyczyny bólu dłoni?

Złamanie kciuka

Ból dłoni w okolicach kciuka może być spowodowany złamaniem, np. bokserskim. Problem ten dotyka w szczególności osoby, które trenują sztuki walki lub sport kontaktowy – rugby, football amerykański itp. Ból dłoni w okolicy kciuka to efekt niesymetrycznego złamania podstawy i kości śródręcza, z uszkodzeniem powierzchni stawowej oraz podwichnięciem stawu śródręczno-nadgarstkowego. W przypadku klasycznego pęknięcia stosuje się stabilizator usztywniający. Niekiedy jednak potrzebna jest operacja chirurgiczna. Przeprowadza się ją u pacjentów ze złamaniem z przemieszczeniem, gdyż taka kontuzja grozi wystapieniem zwyrodnienia stawów.

Kolejny typ to tzw. złamanie Rolanda, które polega na uszkodzeniu podstawy i kości śródręcza. Charakterystyczne objawy to: bolący kciuk, obrzęk, zasinienie, ograniczenie ruchu i dźwięk trzaskania. Złamanie Rolanda, podobnie jak bokserskie, można wyleczyć, stosując unieruchomienie, które trwa najczęściej od 4 do 6 tygodni. W trudniejszych przypadkach należy zastosować jedną z trzech repozycji:

  • zamkniętą, z przezskórną stabilizację drutami Kirschnera,
  • otwartą, z wewnętrzną stabilizacją śrubami,
  • otwartą, z płytą stabilizującą.

W przypadku złamania Rolanda przywrócenie bolącego kciuka do pełnej sprawności jest trudne. Zazwyczaj trwa to ok. 3 miesiące, jednak niekiedy rehabilitacja może zająć cały rok.

Wybity palec

Ból kciuka u wielu pacjentów jest oznaką podwichnięcia stawu śródręczno-paliczkowego lub międzypaliczkowego. Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają również drugi i piąty palec. Zwichnięcie to przerwanie powierzchni stawowych w wyniku nadmiernej siły, oddziałującej na torebkę stawową, która ulega rozciągnięciu lub przerwaniu. Niekiedy dochodzi również do chrząstki, łąkotki i więzadła. Pacjenci ze zwichniętym kciukiem skarżą się na:

  • silny ból,
  • obrzęk,
  • zasinienie,
  • niemożność poruszania palcem,
  • krwiak w pobliżu stawu.

Jak wygląda leczenie? Na początku wykonywane jest badanie RTG, które umożliwia zdiagnozowanie przyczyny bolącego kciuka. Następnie nastawia się uszkodzony staw i unieruchamia dłoń na trzy tygodnie. Dalszym etapem leczenia jest oczywiście rehabilitacja.

Ból kciuka bez urazu

Należy zaznaczyć, że ból kciuka nie zawsze jest skutkiem urazu. Występuje on również u pacjentów z cieśnią nadgarstka, czyli uciskiem nerwu pośrodkowego, znajdującego się w kanale nadgarstka. Charakterystyczne objawy to m.in.:

  • mrowienie i drętwienie palców,
  • zanik mięśni kłębu kciuka,
  • słabszy chwyt,
  • utrudnione zaciskanie pięści.

Dolegliwości są najbardziej dokuczliwe w nocy I nasilają się w trakcie unoszenia dłoni. Niekiedy ból kciuka bez urazu jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia spokojny sen. Zespół cieśni nadgarstka da się wyleczyć operacyjnie, wykorzystując neuromobilizację oraz fizjoterapię.

Reumatoidalne zapalenie stawów

To kolejna, bezurazowa przyczyna bólu kciuka. Popularny artretyzm jest zapaleniem stawów, które skutkuje ich zniekształceniem, przykurczem i upośledzeniem działania. Chorzy odczuwają wówczas sztywność dłoni po przebudzeniu, a dodatkowo pojawia się obrzęk i silny ból. Wszystkie objawy są na tyle dokuczliwe, że znacząco utrudniają robienie najprostszych rzeczy, takich jak mycie rąk, ubieranie się. Charakterystyczna dla reumatoidalnego zapalenia stawów sztywność może utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. Lekarze stosują leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne. Chory musi również stosować odpowiednią dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3. Bardzo często zalecana jest dodatkowa suplementacja.

 

Jak widać, jest wiele przyczyn, które mogą powodować ból kciuka. Niezależnie od przyczyny problemu, nie należy obciążać dłoni, gdyż z pewnością doprowadzi to do zwiększenia intensywności odczuwanych dolegliwości. Jeśli ból będzie się utrzymywał przez długi czas, wówczas warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także