Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przezierność karkowa – na czym polega?

sie 22, 2024 | Gastrologia

Ciąża to czas radości i niesamowitych emocji, nie wolno jednak zapominać o badaniach służących do oceny rozwoju płodu. Przede wszystkim należy pamiętać o ocenie przezierności karkowej, wykonywanej w ramach USG prenatalnego. Wynik badania może wzbudzić niepokój, ale czy zawsze oznacza wady genetyczne? Sprawdź, jakie są normy i jak postępować w przypadku podwyższonego ryzyka!

Podwyższona przezierność karkowa – postępowanie

Przede wszystkim należy powtórzyć badanie w certyfikowanym ośrodku diagnostycznym. Przezierność karkowa jest jednym z elementów testu podwójnego, obok poziomu PAPP-A i beta-HCG. Podczas analizy uwzględnia się także wiek pacjentki i obciążenia wywiadu położniczego. W zależności od wyników lekarz może skierować przyszłą mamę na:

  •  nieinwazyjny test NIPT – wymaga pobrania próbki krwi, 
  • amniopunkcję – przeprowadza się ją pod kontrolą USG, podczas badania wprowadza się specjalną igłę przez powłoki brzuszne, po czym nakłuwa jamę owodni i pobiera próbkę płynu),
  • biopsję kosmówki – polega na pobraniu kosmków kosmówki przezszyjkowo lub przezbrzusznie, wykonuje się ją pod kontrolą USG),
  • echokardiografię płodową (zwane również echem serca) – umożliwia ocenę budowy i funkcjonowania serca płodu.

Nie traktujmy wyniku jako jednoznacznego potwierdzenia, że dziecko jest chore. Zdarza się, że dalsza diagnostyka wykaże, że maluszek rozwija się prawidłowo. Starajmy się więc nie popadać w panikę. Jeśli jednak po wykonaniu dodatkowych badań, lekarz postawi taką diagnozę, przyszli rodzice będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby się do tego przygotować. 

Jak wykonuje się badanie przezierności karkowej?

To jeden z podstawowych parametrów, na który zwraca się uwagę podczas badania USG pierwszego trymestru (między 11 a 13+6 tygodniem ciąży). Specjalista sprawdza ilość płynu w obrębie karku dziecka. Nie może być jednak jedynym wyznacznikiem wystąpienia anomalii strukturalnych i wad genetycznych. Badanie wykonuje się sondą przezpochwowo lub przezbrzusznie, w zależności od widoczności struktur. 

Jaka jest norma przezierności karkowej?

Specjaliści podkreślają, że pomiar przezierności karkowej nie powinien przekraczać 2,5 mm. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia nieprawidłowości nie przekracza 1%. Wynik mieszczący się na poziomie 3-4,5 mm wymaga dalszej diagnostyki. Istnieje bowiem podwyższone ryzyko wystąpienia:

  • zespołu Downa (trisomia 21),
  • zespołu Edwardsa (trisomia 18),
  • zespołu Patau (trisomia 13),
  • wad serca,
  • obrzęku płodu,
  • zespołu Turnera,
  • zespołu di George’a (zespołu mikrodelecji 22q11.2).

Należy jednak pamiętać, na wynik może wpłynąć jakość sprzętu i doświadczenie diagnosty. Ważne jest również to, żeby wykonać badanie w odpowiednim momencie. Wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko aneuplodii, co uwzględnia się w kalkulacji ryzyka. Istotne jest również to, czy wcześniejsze dziecko miało wady genetyczne. Interpretując wyniki, należy uwzględnić wiek ciążowy i długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) (45-84 mm).

Wysoka przezierność karkowa – co oznacza?

Podwyższony wskaźnik sam w sobie nie jest diagnozą. Wskazuje jedynie, że pacjentka powinna zostać objęta szczególną opieką medyczną. Wysoka przezierność karkowa występuje w około 75-80% przypadków zespołu Downa, ale może być też związana z innymi trisomiami, wadami serca lub nieprawidłowościami ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją również inne przyczyny zwiększonej ilości płynu w okolicy karku:

  • infekcje wewnątrzmaciczne (np. zakażenie parwowirusem B19),
  • wady związane z układem limfatycznym np. torbiele limfatyczne,
  • zaburzenia metabolizmu płodu.

Wspomniany wskaźnik pozwala wykryć około 80% dzieci z zaburzeniami aneuploidalnymi. Badanie przezierności karkowej jest jednym z kluczowych etapów w ocenie zdrowia dziecka na wczesnym etapie ciąży. Podwyższone wartości mogą wskazywać na ryzyko wad genetycznych, ale nie traktujmy ich jak wyroku. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który zaplanuje dalszą drogę diagnostyczną. Wczesne wykrycie potencjalnych problemów daje szansę na odpowiednie wsparcie medyczne i psychologiczną dla rodziców, a także skuteczną pomoc dla maluszka. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także