Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przewianie – jak rozgrzać się domowymi sposobami?

sie 15, 2024 | Gastrologia

Ból karku, sztywność pleców lub pieczenie w okolicy łopatki to najczęstsze objawy przewiania. Chociaż brzmi to niegroźnie, wspomniane dolegliwości mogą znacząco obniżyć jakość życia. Zwykle pojawiają się w wyniku długiego przebywania w przeciągu, czy narażenia się na gwałtowne zmiany temperatur lub zimny wiatr. Poznaj sprawdzone metody. które pomogą Ci złagodzić ból i uniknąć powikłań.

Przewianie szyi – co przynosi ulgę?

Przewianie szyi objawia się silnym bólem, promieniującym do rąk. Może mu towarzyszyć sztywność karku, gorączka, dreszcze i kaszel. Wielu pacjentów skarży się na ciągłe zmęczenie, ból głowy i gardła. W takiej sytuacji zadbajmy o rozgrzanie organizmu od środka. Pomoże nam w tym ciepła herbata z miodem i cytryną lub napar z rumiankiem, melisą, bądź lipą. Pamiętajmy też o owinięciu szyi szalikiem lub chustą. W miarę możliwości pozostańmy przez kilka dni w domu. Pewną poprawę przynoszą również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci maści, żelu lub tabletek. Rozważmy także stosowanie kompresu rozgrzewającego. Weźmy gorącą kąpiel, najlepiej z olejkami eterycznymi, po czym połóżmy się do łóżka. Dzięki temu nie doprowadzimy do dalszego spadku odporności, wynikającego z nagłej zmiany temperatury.

Jakie są objawy przewiania oczu?

Pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu wskazują na przewianie oka. Zwykle dochodzi do niego w wyniku ekspozycji na intensywny wiatr, mróz lub przeciąg. W takiej sytuacji możemy do nich zapuścić kilka kropli soli fizjologicznej (0,9% roztworu chlorku sodu). Delikatnie mrugajmy, aby rozprowadziła się po całej powierzchni. Ulgę przynoszą również okłady z rumianku, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

Domowe metody na przewiane oko

Zimne okłady łagodzą obrzęk i pieczenie, z kolei ciepłe kompresy pomogą w przypadku napięcia mięśni w okolicy oczu. Warto również rozważyć użycie kropli nawilżających, tzw. “sztucznych łez”, które skutecznie nawilżają i łagodzą podrażnienia. Starajmy się nie pocierać oczu, aby nie nasilać stanu zapalnego. Jeśli dokucza nam pieczenie lub opuchlizna, stosujmy zimne kompresy. Wystarczy, że namoczymy ściereczkę w zimnej wodzie lub schłodzimy kompres żelowy.

Wśród sprawdzonych sposobów na przewianie oka wymienia się herbatę czarną i zieloną. Zawarte w niej taniny skutecznie łagodzą stan zapalny. Wystudzone torebki herbaty kładziemy na zamknięte powieki na 10-15 minut. 

Wiele osób poleca też nawilżacz powietrza, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach staje się suche. Na przewiane oko pomoże również delikatny masaż. Masujmy powieki w kierunku nosa. W ten sposób poprawimy odpływ łez, co minimalizuje dyskomfort. Warto również zadbać o codzienne menu. Wzbogaćmy dietę o produkty bogate w witaminę A i kwasy tłuszczowe omega-3, dzięki czemu przyspieszymy regenerację błony śluzowej.

Sprawdzone sposoby na przewiane plecy

O przewianiu pleców świadczy ból i sztywność mięśni, a nawet ograniczenie ruchomości. Szybka reakcja pozwala uniknąć powikłań. W pierwszej kolejności sięgnijmy po poduszkę elektryczną, termofor lub gorący ręcznik. Przyłóżmy je na bolące miejsce na 15-20 minut. Przyda nam się również preparat z kamforą, olejkiem eukaliptusowym, kapsaicyną lub mentolem. Ulgę z pewnością przyniesie także gorąca kąpiel z olejkiem rozmarynowym lub lawendą. Wspomniane olejki rozluźniają mięśnie i działają przeciwzapalnie. Jeśli dolegliwości nieco ustąpią, wykonujmy regularnie delikatne ćwiczenia, takie jak skłony i skręty tułowia. 

Zadbajmy o odpowiednią pozycję podczas odpoczynku. Połóżmy się na plecach z poduszką pod kolanami, aby odciążyć dolny odcinek kręgosłupa. Nie narażajmy się na zimno i przeciągi, w przeciwnym razie tylko nasilimy dolegliwości. W razie silnego bólu sięgnijmy po leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol. Z pomocą przynoszą również maści przeciwazapalne. 

Jeśli ból pleców nie ustępuje po kilku dniach, promieniuje do nóg, towarzyszy mu mrowienie, drętwienie lub gorączka, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także