fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przeprost łokcia – przyczyny, objawy i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Przeprost łokcia jest jedną z najczęstszych urazów ortopedycznych. Objawia się nadmierną ruchomością stawu, któremu towarzyszy silny ból, krwiak i obrzęk. Wielu chorych ma problem z zaciskaniem pięści, czy podnoszeniem ciężarów. Nie bagatelizujmy wspomnianych dolegliwości, licząc, że same znikną. Podpowiadamy, kiedy udać się do fizjoterapeuty!

Przeprosty w łokciach – przyczyny

Na przeprost łokcia wskazuje nadmierna ruchomość stawu, wynikająca z uszkodzenia okolicznych struktur miękkich. Przypadłość może mieć podłoże genetyczne, ale nierzadko związane jest z rozerwaniem torebki stawowej, skręceniem stawu skokowego lub uszkodzeniem więzadeł. Objawy zależą od przyczyny przeprostu w łokciach. W większości przypadków pojawia się ból łokcia, któremu może towarzyszyć obrzęk, krwiak, ograniczona ruchomość i wysięk w stawie.

U niektórych osób stwierdza się wrodzoną wiotkość więzadeł, wówczas obserwuje się przeprost w łokciach i kolanach od urodzenia. To również jeden z objawów zespołu Ehlersa-Danlosa, który obejmuje też palce i narządy wewnętrzne. Obecnie nie ma na niego żadnego leku, dlatego kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Z pomocą przychodzą stabilizator stawu, który ogranicza jego wyprost. W ten sposób łagodzi ból lub uczucie dyskomfortu.

Jakie są objawy przeprostu w łokciach?

Przeprost łokci nie jest korzystny dla stawów, dochodzi wówczas do przeciążenia i rozciągnięcia więzadeł i torebki stawowej. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, w związku z tym nie korygujemy postawy. To z kolei prowadzi do bólu łokcia, zwłaszcza przy prostowaniu ręki.

Sposób leczenia przeprostów w łokciach zależy od przyczyny ich wystąpienia. W przypadku niejasnej etymologii wskazane jest wykonanie badań obrazowych takich jak RTG, tomograf komputerowy, czy rezonans magnetyczny. Oprócz tego sprawdza się zakres ruchomości stawu, stan tkanek miękkich i siłę mięśni.

Przeprost łokci – jak sprawdzić?

Przeprost łokci jest szczególnie widoczny podczas ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Staw łokciowy wygina się wówczas na drugą stronę, tworząc kąt większy niż 10 stopni. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz przeprost łokcia od urodzenia? W tym celu wykonaj prosty test. Wyciągnij ręce przed siebie, wyprostowane w łokciach. Dłonie skieruj do wewnątrz. Sprawdź, czy na wysokości stawów pojawiło się charakterystyczne wybrzuszenie. To znak, że uginają się one do środka. W takiej sytuacji warto skonsultować się z ortopedą.

Przeprost w łokciach – leczenie

Nieleczone przeprosty w łokciach przyczyniają się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Jeśli odczuwamy ból przy prostowaniu ręki, koniecznie wybierzmy się do specjalisty. Fizjoterapeuta oceni siłę mięśni i zakres ruchów w stawie, a także sprawdzi stan tkanek miękkich. Na tej podstawie dobierze odpowiednie ćwiczenia izometryczne, siłowe i stymulacji nerwowo-mięśniowej. Z drugiej strony powinniśmy unikać ruchów, które nasilają przeprosty w łokciach. Ulgę przynoszą również następujące zabiegi:

  • ultradźwięki,
  • krioterapia,
  • magnetoterapia,
  • laseroterapia. 

Przeprost łokcia może nastąpić w wyniku wypadku komunikacyjnego. W takiej sytuacji należy udzielić pierwszej pomocy, a następnie udać się z poszkodowanym na ostry dyżur ortopedyczny. Poważna kontuzja wiąże się z leczeniem chirurgicznym, unieruchomieniem stawu i rehabilitacją.

Hipermobilność stawów powoduje ból i zmęczenie, dlatego warto poszukać skutecznych sposobów łagodzenia przypadłości. W pierwszej kolejności warto umówić się na masaż tkanek miękkich, uwalnianie mięśniowo-powięziowe lub terapię punktów spustowych. Do polecanych form aktywności fizycznych zaliczamy pływanie, aqua aerobic, nordic walking, jazdę na rowerze, pilates i tai chi.

Przeprosty w łokciach u dzieci – co warto wiedzieć?

Umiarkowana wiotkość stawów u dziecka zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Z biegiem czasu ulega ona zmniejszeniu. Jeśli jednak przeprost w łokciach jest znaczny lub pozostaje taki sam, skonsultujmy się z ortopedą lub pediatrą. Wspomniane objawy wskazują na dysplazję kostną, zwykle zespół Ehlersa-Danlosa

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także