Plamy cukrzycowe na nogach – przyczyny i leczenie
Przebarwienia na skórze mogą powstawać w obrębie różnych partii ciała, m.in. kończyn dolnych. W zależności od przyczyny przybierają czerwony, szary lub siny odcień. Zdarza się również, że powodują one uporczywe swędzenie, a nawet dokuczliwy ból. Dlaczego tworzą się na nogach czerwone plamy? Jak sobie z nimi poradzić?
Osoby chore na cukrzycę mają zaburzenia naczyniowe oraz obniżoną odporność tkanki skórnej. U wielu pacjentów dochodzi zatem do powstawania plam w obrębie kończyn, które ze względu na wysokie stężenie glukozy są niedostatecznie ukrwione. Nierzadko zdarza się, że zmiany troficzne ulegają dodatkowo zakażeniu – grzybiczemu albo bakteryjnemu.
Plamy cukrzycowe na nogach
Jedną z przykrych dolegliwości cukrzyków jest tzw. obumierania tłuszczowate, które zalicza się do przewlekłych chorób skórnych. Charakterystyczne objawy to ciemno czerwone, brązowe plamy, z widocznymi na powierzchni naczyniami krwionośnymi. Obumieranie tłuszczowate dotyka przede wszystkim pacjentów z zaawansowaną cukrzycą. Plamy na nogach widoczne są w obrębie przedniej części ud. W leczeniu choroby stosuje się zazwyczaj glikokortykosteroidy.
Plamy cukrzycowe – jak dbać o nogi?
Chorzy na cukrzycę muszą zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Powinna być regularnie oczyszczana, osuszana i natłuszczana, z wyjątkiem przestrzeni między palcami stóp, gdzie na skutek zbyt dużej wilgotności może dojść do grzybicy. Cukrzycy nie mogą również myć swoich nóg w gorącej wodzie. Po każdej kąpieli niezbędne jest dokładne osuszenie wszystkich części ciała oraz regularne obcinanie paznokci, bez uszkodzenie jednak tkanki miękkiej.
Inne zmiany skórne na nogach
Osoby, które stosują leki bądź są alergikami, często zgłaszają się do dermatologów, by dowiedzieć się, w jaki sposób usunąć pokrzywkę ze swoich nóg. Dokuczliwym objawem jest również świąd. Leczenie dermatologiczne polega głównie na stosowaniu maści bądź innych preparatów łagodzących. Czasami konieczna jest zmiana dotychczasowej farmakoterapii. Jeśli wysypka na nogach pojawiła się np. po ukąszeniu komara, zazwyczaj znika samoistnie. Można też stosować kosmetyki nawilżające i łagodzące powstałe podrażnienia.
Wysypka na nogach to problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku czerwonych plam, utrzymujących się przez dłuższy czas, zaleca się konsultację z dermatologiem. U wielu osób wystarczy jednak zmiana nawyków pielęgnacyjnych.
Plamki na nogach
Truskawkowa skóra – choć brzmi słodko, nie ma ona nic wspólnego z letnimi, soczystymi owocami. Czerwone kropki na nogach to problem wielu kobiet, które korzystają z tradycyjnych maszynek do zlikwidowania niechcianych włosków. Mogą one również powstawać jako skutek uboczny nieprawidłowej pielęgnacji lub braku nawilżenia skóry przed depilacją. U wielu kobiet z plamkami na nogach dochodzi do zablokowania ujścia mieszków włosowych przez zanieczyszczenia, nadmiar sebum albo martwy naskórek.
Zmiany skórne na nogach – jak się ich pozbyć?
Czerwone plamy na nogach nie są poważnym kłopotem i można je zlikwidować bez pomocy dermatologa. Po pierwsze warto sprawdzić stan swojej maszynki. Jeśli jest ona zbyt tępa lub ostra, należy pomyśleć o zakupie nowej, posiadającej specjalny pasek nawilżający. Dopełnieniem zdrowej depilacji będzie świetnej jakości pianka do golenia ze składnikami, wzmacniającymi proces regeneracji skóry.
Specjalistki z salonów kosmetycznych zalecają też odpowiednie przygotowanie nóg do golenia. Peeling mechaniczny można bez problemu przeprowadzić w domu, by usunąć martwy naskórek. Golenie gładkiej skóry pozwala na szybsze i łagodniejsze przesuwanie maszynki wzdłuż nóg, a ponadto zmniejsza ryzyko podrażnień oraz wrastania włosków.
O czym pamiętać w trakcie depilacji? Najważniejsze zasady:
- golenie należy rozpoczynać w kierunku wzrostu włosa,
- istnieje spore ryzyko pojawienia się zmian skórnych na skutek kilkukrotnego przejechania ostrzem w jednym miejscu,
- za każdym pociągnięciem warto przepłukać maszynkę pod wodą,
- delikatna, spokojna, ale dokładna depilacja.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków