Uwaga ! Alergie atakują wiosną i latem!

 

Gdy pojawia się katar, kichanie, blokada nosa, łzawienia, kaszel, duszności, wysypki skórne to może oznaczać alergię na pyłki. Kiedy takie objawy mogą się pojawić i kiedy wizyta domowa alergologa może być pomocna?

 

Nasilone pylenie na wiosnę
Marzec rozpoczyna na dobre okres pylenia roślin. Właśnie w tym okresie pylą takie rośliny jak:

– leszczyna,

– olsza,

– topola.

 

Na koniec marca zaczyna też pylić Cladosporium, który jest rodzajem grzybów.

 

W kwietniu intensywniej pyli olsza, a z początkiem miesiąca alergeny zaczyna wytwarzać brzoza, gdzie po 10 dniu jej stężenie jest już bardzo wysokie. Topola pyli najmocniej w pierwszych dwudziestu dniach miesiąca, a później stężenie jej pyłków maleje.

 

Maj jest wybitnie trudnym miesiącem dla alergików. Pylą grzyby z gatunku Cladosporium i grzyby Alternaria – najpierw w stopniu niskim, a później średnim. W ciągu pierwszych 10 dni maja najmocniej pyli brzoza i dąb. Po 10 dniu miesiąca w powietrzu występuje wysokie stężenie pyłków dębu, a także średnie stężenie pyłków traw oraz niskie szczawiu czy pokrzywy. Ostatnie dni maja oznaczają wysokie stężenie pyłków traw, średnie stężenie pyłków pokrzywy i szczawiu oraz niskie pyłków dębu.

 

Szczyt pylenia letniego
W czerwcu najmocniej pylą trawy, pokrzywa oraz grzyby Cladosporium – wysokie stężenie tych alergenów występuje przez cały miesiąc. Średnie stężenie pyłków notowane jest w przypadku szczawiu i grzybów Alternaria, choć już na koniec miesiąca grzyby te uzyskują wysoki poziom stężenia alergenów w powietrzu. Na koniec maja zaczyna nieznacznie pylić komosa.

 

Lipiec jest dla alergików trudnym miesiącem. Wychodzenie na dwór powoduje u nich silne objawy alergiczne, takie jak katar czy kaszel i łzawienie oczu. Najmocniej pylą grzyby – Cladosporium i Alternaria oraz pokrzywa – wysokie stężenie ich pyłków utrzymuje się przez cały miesiąc. Jednocześnie mocno pylą trawy – w pierwszych 20 dniach miesiąca występuje wysoki poziom tych alergenów, a na koniec średni. Szczaw pyli przez pierwsze 20 dni lipca w stopniu średnim, a na koniec miesiąca w stopniu niskim. Przez cały miesiąc notowane jest niskie stężenie komosy. Za to w stopniu średnim, od połowy miesiąca oraz wysokim na jego koniec, pyli bylica.

 

W sierpniu występuje wysokie stężenie pyłku bylicy, a także grzybów Cladosporium i Alternaria. Przez pierwsze dwadzieścia dni mocno pyli także pokrzywa, aby na koniec sierpnia stężenie jej pyłków było już tylko średnie. Niskie stężenie pyłków notowane jest w sierpniu w przypadku komosy i szczawiu, a na koniec miesiąca rośnie stężenie pyłków traw.

 

W razie dolegliwości alergicznych ze strony dróg oddechowych i oczu: kataru, kichania, łzawienia, kaszlu, czy ze strony skóry: wysypek skórnych – wskazana jest wizyta domowa alergologa, wykonanie badań i leczenie przeciwalergiczne.

 

Wizyta domowa alergologa to dobre rozwiązanie, gdyż lekarz zleci wykonanie testów skórnych, badań z krwi na panele alergiczne i wypisze receptę na leki przeciwalergiczne, likwidując dokuczliwe objawy choroby.

 

Nie czekaj i zamów wizytę alergologa w twoim domu z Homedoctor!

 

Dr n. med. Tomasz Grzelewski – alergolog, pediatra, lekarz medycyny sportowej