Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Owsiki u dzieci – objawy, leczenie i profilaktyka

sie 22, 2024 | Gastrologia

Owsiki to pasożyty, które żerują na układzie pokarmowym człowieka, skąd czerpią substancje niezbędne do przeżycia. Najczęściej atakują maluchów i powodują uciążliwe objawy, m.in. ból i świąd. W jaki sposób wyleczyć owsicę? O czym warto pamiętać, by uniknąć nawrotu choroby?

Czym jest owsik u dzieci?

To pasożyt zaliczany do nicieni, który ma białą barwę, a jego maksymalna wielkość to 3 mm. Owsik u dzieci zagnieżdża się w wyrostku robaczkowym bądź jelitach, gdyż treści w nich zawarte stanowią jego główne pożywienie. Pod koniec swojego życia samica może złożyć nawet 12000 jaj w okolicach odbytu, które po kilku godzinach atakują organizm. Należy jednak zaznaczyć, że jaja nie są implementowane bezpośrednio do ciała malucha. Znajdują się poza organizmem dziecka, gdyż wymagają odpowiedniej wilgotności i temperatury do przeżycia. Owsik może się też przedostać do jelita grubego poprzez połknięcie albo wdychanie jaj. Pełną dojrzałość robaki osiągają po kilku tygodniach, a maksymalny okres życia to 2 miesiące.

Czym charakteryzuje się owsica u dzieci?

Pasożytnicze nicienie mają predyspozycje chorobotwórcze i najczęściej atakują małe dzieci.  Typowe objawy owsicy u dziecka to świąd, słabszy apetyt, zgrzytanie zębów bądź niepokój. W okolicach odbytu powstają biało-szare plamy, a u niektórych małych pacjentów może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego lub infekcji jelita. Są to jednak rzadkie przypadki. Inne objawy owsicy u dzieci to m.in.: ból, niepokój, ogólne osłabienie i kłopoty ze skupieniem uwagi.

Skuteczne leczenie owsicy – o czym warto wiedzieć?

Owsica jest uleczalną chorobą, a podawane leki mają na celu wyeliminowanie pasożytów. Najczęściej stosowane środki to mebendazol, albendazol (które podaje się dwa razy w odstępie miesiąca) oraz pyrantel (dwa razy, w odstępie 2 tygodni). Należy zaznaczyć, że owsica u niemowląt nie jest zwalczana lekami przeciwpasożytniczymi, gdyż terapia skupia się przede wszystkim na rodzicach. Mebendazol i albendazol nie są natomiast przeznaczone dla dzieci do 2. roku życia. 

Na czym polega profilaktyka choroby pasożytniczej?

Najważniejszym sposobem zapobiegania owsicy u dzieci jest dokładna higiena ciała. Warto pamiętać o regularnej kąpieli, stosowaniu bezpiecznych kosmetyków pielęgnacyjnych dla okolic intymnych. Owsiki nie są silnymi pasożytami, dlatego nawet zwykła woda z mydłem jest w stanie usunąć ewentualne jaja złożone w nocy przez samice. Profilaktyka nie powinna dotyczyć jedynie ciała, ale również otoczenia. Sprzątanie kurzu, regularne zmienianie pościeli, częste pranie ręczników w odpowiedniej temperaturze, mycie podłóg – wszystko to z pewnością uchroni dziecko i domowników przed owsicą.

Nieleczona owsica – jakie mogą być konsekwencje?

Nieleczona owsica może skutkować zapaleniem jelita grubego bądź wyrostka robaczkowego. Infekcje te powodują nieprzyjemny ból brzucha, biegunki, zmianę kolorytu stolca, osłabienie i brak apetytu. W przypadku zapalenia skóry w okolicach odbytu mogą pojawić się plamy, przebarwienia, zaczerwienienia, grudki, pęcherze i bąble. Leczenie będzie zatem polegało nie tylko na podawaniu środków przeciwpasożytniczych, ale również stosowaniu preparatów dermatologicznych.

W diagnostyce owsicy wykorzystuje się zazwyczaj badanie kału, w którym znajdują się nicienie. Warto podkreślić, że owsicy nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jedyna, skuteczną terapią są leki przeciwpasożytnicze. Oczywiście, nie należy zapominać o przestrzeganiu zasad higieny, jednak nie jest główna metoda walki z inwazyjnymi nicieniami. By przyśpieszyć efekty leczenia, można zmienić nieco dietę dziecka, ograniczając nadmierną ilość cukrów i wprowadzając pokarmy, zawierające spore ilości błonnika.

 

Choć owsica nie jest przewlekłą chorobą, może być bardzo uciążliwa, szczególnie dla niemowląt. Jeśli u dziecka wystąpi świąd, ból i ogólne osłabienie, wówczas należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Warto również pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Czystość to coś, czego nie lubią pasożyty.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także