Onychofagia – jak przestać obgryzać paznokcie?
Obgryzanie paznokci może wynikać z lęku, stresu lub nudy. Niektóre osoby starają się w ten sposób kontrolować emocje. Aby pozbyć się tego nawyku, należy przede wszystkim ustalić jego przyczynę. Przedstawiamy garść metod, które pomogą Ci pozbyć się problemu!
Onychofagia – co to znaczy?
Onychofagia to niekontrolowane obgryzanie paznokci, zaliczane do zaburzeń kompulsywnych. Może mieć podłoże emocjonalne lub psychiczne. Diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie medycznym, podczas którego specjalista ustala:
- częstotliwość, czas trwania i nasilenie nawyku,
- czynniki wyzwalające,
- wpływ na codzienne życie.
Nie bagatelizujmy onychofagii, w przeciwnym razie narażamy się na deformację płytki paznokcia, zapalenie wałów paznokciowych, infekcje bakteryjne i grzybicze. Ponadto możemy doprowadzić do zapalenia dziąseł, czy wady zgryzu.
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Na pierwszy rzut oka obgryzanie paznokci wydaje się niewinnym odruchem, podczas gdy często świadczy o stresie, nudzie lub lęku. Może doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej i skórek, czy rozwoju infekcji bakteryjnej. Wiele osób ma problem z pozbyciem się tego nawyku. Podpowiadamy, jakie są najskuteczniejsze metody walki z onychofagią.
Zamiast obgryzać paznokcie, poszukajmy lepszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Możemy ćwiczyć jogę, medytować, wypróbować techniki głębokiego oddychania, czy korzystać z gadżetów antystresowych. Warto również sięgnąć po lakier bezbarwny o gorzkim smaku. Można go stosować od pierwszego roku życia. Preparat dostępny jest bez recepty. Co ważne, nie zawiera szkodliwych substancji, ale jego smak skutecznie zniechęca do obgryzania. Jeśli nie mamy go pod ręką, posmarujmy palce aloesem, czarnym pieprzem lub papryczką chilli. Pamiętajmy, żeby nie dotykać wówczas oczu, w przeciwnym razie możemy je podrażnić.
Regularne wizyty u kosmetyczki również mogą zniechęcić do niszczenia efektów jej pracy. Warto więc zainwestować w zabiegi pielęgnacyjne lub samodzielnie pomalować paznokcie na atrakcyjny kolor.
Co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci?
Noszenie nakładek na paznokcie lub rękawiczek uniemożliwia swobodny dostęp, tym samym chronią nas przed impulsywnym zachowaniem. Jednym ze sprawdzonych sposobów walki z nawykiem jest zajęcie czymś dłoni. Możemy rysować, skubać słonecznik, czy ściskać piłeczkę antystresową. Aby zająć czymś usta, sięgnijmy po gumę do żucia (bez cukru), kawałek korzenia imbiru lub marchewkę.
Joga, medytacja, gorąca kąpiel, masaż, czy ćwiczenia oddechowe to skuteczne metody walki ze stresem, przyczyniającego się do onychofagii. Warto także rozważyć skorzystanie z terapii poznawczo-behawioralnej, która pozwala w identyfikacji myśli i zachowań prowadzących do chronicznego obgryzania paznokci.
Chociaż obgryzanie paznokci wydaje się nieszkodliwym przyzwyczajeniem, może sygnalizować zaburzenia emocjonalne lub psychiczne. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego wyeliminowanie – specjalne preparaty, techniki redukcji stresu, czy wsparcie psychologiczne. Nie poddawajmy się, jeśli jakaś metoda nie zadziała u nas, poszukajmy innej.
Obgryzanie paznokci u dzieci – przyczyny i skutki
Dzieci często obgryzają paznokcie pod wpływem stresu, wynikającego z konfliktów w rodzinie, zmiany otoczenia, czy trudności w szkole. Może również przyczynić się do tego nuda, zwłaszcza u maluchów, które nie znają alternatywnych sposobów rozładowania napięcia. W przypadku młodszych dzieci onychofagia stanowi kontynuację nawyku ssania kciuka. W niektórych przypadkach towarzyszy ona zaburzeniom psychicznym, dlatego warto zgłosić się do specjalisty. Psycholog podpowie, jak wyeliminować obgryzanie paznokci u dzieci.
Wkładanie brudnych rączek do buzi przyczynia się do rozwoju infekcji grzybiczej lub wirusowej. Ponadto zwiększa ryzyko zapalenia dziąseł, zatrucia pokarmowego, czy zakażenia owsikami. Onychofagia może również doprowadzić do wady zgryzu.
Rodzice powinni zadbać o to, żeby dzieci miały krótko obcięte paznokcie, co zniechęci je do obgryzania. Zamiast karać, krzyczeć, czy straszyć pociechę, rzućmy jej porozumiewawcze spojrzenie albo odwróćmy uwagę. Spędzajmy z maluchem dużo czasu i zachęćmy do opowiedzenia, co go trapi. Okazanie wsparcia maluchowi pomoże mu w przezwyciężeniu nawyku.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków