Odkrztuszanie z krwią – jakie mogą być przyczyny?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krwioplucie to termin medyczny, który może być symptomem wielu chorób, dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Warto zaznaczyć, że tego typu objawów nie należy bagatelizować, gdyż szybko podjęte leczenie ma najlepszą efektywność. Krwioplucie dzieli się na masywne (powyżej 600 ml) i niemasywne (od 100 do 600 ml), w zależności od ilości płynu, wydostającego się z nabłonka płuc lub dróg oddechowych. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu?
Flegma z krwią – rozstrzenie oskrzeli
Kaszel z krwią może wynikać z wielu chorób, również tych wrodzonych. Przykładem takiego schorzenia jest rozstrzenie (rozszerzenie) światła oskrzeli na skutek uszkodzenia ich ściany. Wrodzona choroba stanowi zazwyczaj następstwo mukowiscydozy, niedoborów białka w osoczu krwi, zespołu Younga bądź zaburzeń układu immunologicznego. Rozstrzenie oskrzeli może być również schorzeniem nabytym, a w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim pacjenci dotknięci zakażeniem bakteryjnym albo wirusowym, nowotworem albo AIDS.
Typowe objawy choroby to: flegma z krwią, uporczywy kaszel, odkrztuszanie ropnej wydzieliny, nieprzyjemny oddech. Jak dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenia. W celu złagodzenia objawów pacjent powinien jednak stosować odpowiednią rehabilitację oskrzeli. Wykorzystywane są m.in. drenaż ułożeniowy, specjalne wibracje, czy też oklepywania. Jeśli rozstrzenie oskrzeli stanowi skutek zakażenia, wówczas lekarz może prowadzić antybiotykoterapię.
Kaszel z krwią – objaw zwykłego przeziębienia?
Wiele osób zastanawia się, czy kaszel z krwią to objaw poważnego, przewlekłego schorzenia. Zazwyczaj tak jest, jednak dużo chorób da się wyleczyć. Czy kaszel z krwią to symptom przeziębienia? Raczej nie, jednak może on wskazywać na inne, popularne schorzenie, np. zapalenie płuc wywołane przez wirusy bądź bakterie. Inne objawy choroby to: ból klatki piersiowej, kaszel, duszności, dreszcze, plwociny z krwią, osłabienie, gorączka. Leczenie opiera się głównie na antybiotykach i regeneracji organizmu
Krwioplucie bez kaszlu?
Krwioplucie może wystąpić w początkowej fazie rozwoju raka płuc. Dopiero później pojawiają się uporczywy kaszel oraz duszności. Rak płuc to typowa choroba palaczy, dlatego lekarze tak mocno podkreślają, że tytoń zabija. Nowotwór może również rozwinąć się u osób, które często przebywają w zanieczyszczonym powietrzu. Spektrum objawów raka płuc jest niezwykle szerokie i zależy od zaawansowania choroby, trybu życia pacjenta, jego wieku itp. Mogą to być: plwociny z krwią, kaszel, duszności, nawracające zapalenie płuc, problemy z krążeniem i pracą serca, bóle klatki piersiowej, osłabienie. Leczenie opiera się na radioterapii i chemioterapii. U osób z umiarkowanym stadium zaawansowania raka możliwe jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej i wycięcie płuca lub jego fragmentu z komórkami nowotworowymi.
Flegma z krwią – zapalenie oskrzeli
Na koniec zestawienia przyczyn krwioplucia warto wspomnieć o ostrym zapaleniu oskrzeli. Jest to schorzenie wirusowe lub bakteryjne, które bardzo często dotyka osoby:
- palące tytoń,
- mające alergię oskrzelowo-płucną,
- z przewlekłą chorobą płuc i oskrzeli,
- z przewlekłym zapaleniem migdałków,
- cierpiące na długotrwałe zapalenie zatok.
W leczeniu stosuje się specjalne inhalacje nawilżające oskrzela, leki na drożność nosa, środki przeciwkaszlowe bądź antybiotyki. Chorym palaczom nie wolno w okresie rekonwalescencji palić papierosów, gdyż tytoń osłabia układ oddechowy i może doprowadzić do poważnego nowotworu płuc (oskrzeli).
Krwioplucie trudno jednoznacznie zaklasyfikować do objawów konkretnej choroby. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał przez jakiś czas, wówczas warto niezwłocznie skonsultować się z dobrym specjalistą. Wymienione wyżej choroby to najczęstsze przyczyny krwioplucia, jednak należy zdawać sobie sprawę, że tych schorzeń jest o wiele więcej. Flegma i kaszel mogą być też spowodowane: astmą oskrzelową, gruźlicą, zatorowością płuc, niewydolnością serca, urazami po zabiegach (np. bronchoskopii).
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków