fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Obfite miesiączki ze skrzepami – skrzepy i krwotok podczas okresu

sie 28, 2024 | Gastrologia

Miesiączka jest naturalnym zjawiskiem u każdej kobiety, wynikającym z oddziaływania hormonów płciowych, które stymulują złuszczanie się nabłonka macicy. Sam przebieg menstruacji zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji oraz czynników zewnętrznych i zazwyczaj nie ma powodów do niepokojów, choć oczywiście krwawieniu nierzadko towarzyszy nieprzyjemny ból. U niektórych kobiet występują jednak obfite miesiączki, które mogą wskazywać na jakąś chorobę. Zdarza się, że w trakcie okresu występują także skrzepy. Czy jest to powód do niepokoju?

Czym są skrzepy krwi podczas okresu?

Skrzepy stanowią naturalną barierę przed nadmiernym upływem krwi z organizmu. Ich głównym składnikiem jest fibryna, czyli proste białko, które hamuje wydzielanie trombocytów, erytrocytów i leukocytów. W przeciwieństwie do krwi, skrzepy są ciałami stałymi, dzięki czemu można je z łatwością wyczuć. Nie zawsze jednak jest to zjawisko normalne. Niekiedy dochodzi do powstawania w obrębie naczynia krwionośnego zakrzepów, które mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Krwotok miesiączkowy

Z racji tego, że skrzepy są zjawiskiem naturalnym, ich niewielka ilość i objętość nie powinny budzić obaw. Czasami zdarza się jednak, że towarzyszą im inne objawy, m.in. silny ból, osłabienie i gorączka. Występuje również obfite krwawienie przez większość dni menstruacji.

Wiele kobiet może mieć problem z ustaleniem nadmiernego upływu krwi w trakcie okresu. Nic dziwnego. U każdej kobiety miesiączka może przebiegać inaczej i nie zawsze silne krwawienie jest oznaką jakiegoś stanu chorobowego. Referencyjna wartość wydalanych płynów menstruacyjnych to ok. 100 ml, z czego mniej więcej połowa to sama krew. Stosując tampony i podpaski, trudno jednoznacznie obliczyć jak obfita jest miesiączka, dlatego warto postawić na kubeczek menstruacyjny, który zbiera, a nie wchłania wydzieliny. Jeśli zgromadzone płyny będą przekraczać 100 ml, wówczas może to oznaczać jakiś stan patologiczny. Warto jednak pamiętać o zachowaniu spokoju. Jednorazowe obfite krwawienie nie ma zazwyczaj podłożą chorobowego. Jeśli natomiast występuje cyklicznie, wówczas konsultacja ginekologiczna jest jak najbardziej wskazana.

Krwotok podczas okresu – przyczyny

Krwotok podczas okresu i skrzepy krwi z pochwy mogą wskazywać na polipy, przerost błony śluzowej, stan zapalny bądź zaburzenia krzepliwości krwi. Niekiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania i menopauzy. Skrzepy podczas okresu i silne krwawienie mogą być też skutkiem ubocznym niedoboru żelaza. U takich kobiet wymagana jest zmiana stylu żywienia i dodatkowa suplementacja. Żelazo ma istotny wpływ na produkowanie antykoagulantu, odpowiadającego za proces krzepliwości. W celu wyeliminowania skrzepów krwi podczas okresu należy zatem przyjmować pokarmy oparte na wołowinie, wątróbce drobiowej, tuńczyku lub sardynkach. To właśnie one stanowią bogactwo cennego dla zdrowia żelaza.

Skrzepy podczas miesiączki – polipy

Obfite krwawienie i skrzepy krwi z pochwy to charakterystyczne objawy polipów, czyli niewielkich guzów błony śluzowej. U wielu kobiet są to zmiany łagodne, jednak nie zawsze są łatwe do wykrycia. W leczeniu polipów stosuje się głównie zabieg chirurgiczny przy użyciu specjalnych kleszczy bądź skalpela.

Skrzep krwi z pochwy

Wśród innych możliwych przyczyn specjaliści wskazują endometriozę, czyli błonę śluzową zlokalizowaną poza macicą. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim młode kobiety, które mogą zajść w ciążę. Do powstania endometriozy przyczynia się nadmiar żeńskich hormonów płciowych (estrogenu). Mogą to być również predyspozycje genetyczne. W leczeniu endometriozy nie ma skutecznej metody. Terapia skupia się zatem na eliminowaniu objawów i zapobieganiu poważnych skutków choroby.

 

Skrzep krwi z pochwy może wskazywać na różnorodne anomalie, dlatego najlepiej udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Odpowiednie leczenie pozwala na wyeliminowanie problemu oraz przywrócenie prawidłowej menstruacji. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze skrzep jest symptomem poważnego schorzenia. Jeśli towarzyszy mu obfite krwawienie, wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także