fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Niestrawność – domowej sposoby na przejedzenie

sty 18, 2024 | Zdrowie, Telemedycyna

Niestrawność, zwana fachowo dyspepsją, charakteryzuje się dyskomfortem w trakcie spożywania i trawienia pokarmów. Jej głównym objawem jest ból w górnej części brzucha. Okazjonalne dolegliwości mogą występować np. po zbyt obfitych posiłkach. Można je wówczas złagodzić domowymi sposobami na przejedzenie. Jednak z długotrwałymi objawami dyspeptycznymi powinniśmy się zgłosić do lekarza. Dowiedz się więcej o niestrawności oraz o jej przyczynach i leczeniu.

Co to jest niestrawność?

Niestrawność jest potocznym określeniem dyspepsji. Słowo „dyspepsja” pochodzi z języka greckiego i oznacza złe trawienie (gr. dys – zły i peptein – trawienie). Choroba charakteryzuje się uciążliwym bólem w górnej części brzucha (zwanej nadbrzuszem), wczesnym wrażeniem sytości, uczuciem przepełnienia po posiłku, nudnościami czy wymiotami. Niestrawność dotyka bardzo wiele osób. Na przewlekłe lub nawracające objawy dyspepsji skarży się rocznie 10-30% populacji.

Niestrawność – domowe sposoby na przejedzenie 2

Jakie są przyczyny niestrawności?

Okazjonalne występowanie dolegliwości dyspeptycznych bywa wynikiem przejadania się czy nieregularnego lub łapczywego spożywania posiłków. Jeśli jednak uciążliwy ból i inne objawy brzuszne trwają co najmniej miesiąc, lekarz może rozpoznać dyspepsję. W klasyfikacjach medycznych choroba jest dzielona na organiczną i czynnościową.

Niestrawność – domowe sposoby na przejedzenie 3

Przyczynami dyspepsji organicznej są niektóre schorzenia, np.:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka z powodu zakażenia bakterią Helicobacter pylori;
  • wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • choroba refluksowa przełyku;
  • choroby dróg żółciowych;
  • zapalenie wątroby;
  • nowotwory złośliwe (zwłaszcza rak żołądka).

Dyspepsja może także wynikać z uszkodzenia błony śluzowej żołądka, dwunastnicy czy przełyku, związanego z przewlekłym zażywaniem niektórych farmaceutyków. Należą do nich np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy czy wybrane antybiotyki.

Dyspepsja czynnościowa nie ma określonej przyczyny. Specjaliści wskazują np. na zaburzoną kurczliwość pewnych odcinków przewodu pokarmowego czy jego osłabioną reakcję na bodźce zewnętrzne.

Niestrawność może być też spowodowana złymi nawykami żywieniowymi lub stresem.

Niestrawność – domowe sposoby na przejedzenie 1

Czym objawia się niestrawność?

Do objawów niestrawności zaliczamy:

  • ból w górnej części brzucha;
  • uczucie pełności po posiłku i zalegania pokarmu w żołądku;
  • wczesne uczucie sytości, z powodu którego nie możemy dokończyć jedzenia;
  • nudności;

Z dyspepsją często współistnieje zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem.

Na czym polega leczenie niestrawności?

Istnieje wiele metod postępowania w niestrawności żołądka. W przypadku dyspepsji organicznej terapia sprowadza się do leczenia choroby podstawowej lub odstawienia leków, które wpływają na występowanie dolegliwości.

Leczenie dyspepsji czynnościowej, której przyczyny nie są znane, polega natomiast na łagodzeniu objawów. W terapii tego problemu zastosowanie znajdują leki i domowe sposoby na niestrawność. W niektórych przypadkach zalecana jest również psychoterapia.

Jakie są leki na niestrawność?

W łagodzeniu dolegliwości dyspeptycznych stosowane są różne grupy leków – w zależności od dominujących objawów i ich nasilenia.

Na ból w górnej części brzucha lekarze zalecają preparaty obniżające wydzielanie kwasu solnego (można po nie sięgać doraźnie) i/lub leki zobojętniające kwas w żołądku. Jeżeli niestrawność występuje po posiłkach (objawiając się uczuciem sytości lub nudnościami) wykorzystywane są leki prokinetyczne. W razie dominacji objawów bólowych lekarz może przepisać leki rozkurczowe. Jeśli wymienione preparaty na niestrawność są nieskuteczne, stosowane bywają leki przeciwdepresyjne.

Domowe sposoby na przejedzenie i niestrawność

W dolegliwościach dyspeptycznych pomagają także metody domowe. Przy niestrawności żołądka możemy stosować zioła, takie jak m.in.:

  • kwiat rumianku;
  • ziele dziurawca;
  • owoc anyżu;
  • owoc kopru włoskiego;
  • korzeń arcydzięgla.
Niestrawność – domowe sposoby na przejedzenie 5

W dolegliwościach pojawiających się na tle nerwowym zalecany bywa napar z liścia melisy. W aptekach są także dostępne preparaty ziołowe wspomagające trawienie, np. krople żołądkowe, płyny, mieszanki czy herbatki ekspresowe. Po wymienione zioła możemy sięgać okazjonalnie, np. na przejedzenie. Jednak ich rutynowe stosowanie powinniśmy skonsultować z lekarzem. Kolejnym domowym sposobem na niestrawność żołądka jest rzucenie palenia.

e-recepta na już przez formularz banner
czym jest recepta online 3

Jaką dietę stosować przy niestrawności?

W leczeniu dyspepsji specjaliści rekomendują też dokonanie modyfikacji w sposobie odżywiania. Chory powinien zrezygnować z potraw czy napojów, które wywołują lub nasilają objawy niestrawności, np. z dań tłustych i ostro przyprawionych. Lekarze zalecają również spożywanie częstych, lecz niespiesznych i nieobfitych posiłków. Wskazane jest też dodanie do jadłospisu przypraw ziołowych, które usprawniają trawienie i wchłanianie substancji odżywczych.

Do tego typu przypraw należą:

  • bazylia, cząber, owoc kminku, strąki kardamonu, owoc anyżu, owoc kopru, majeranek otarty, oregano, lubczyk;
  • mieszanki przyprawowe i mieszanki przyprawowe „dietetyczne”;
  • olej czosnkowy, olej kocankowy.

 

Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

Zobacz także