fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Masaż izometryczny – wskazania, techniki, etapy, efekty

sie 7, 2024 | Gastrologia

Masaż jest formą relaksu, z której bardzo często korzystają sportowcy, pacjenci z problemami mięśniowymi oraz osoby, pragnące odprężyć się od codziennych obowiązków. Istnieje kilka odmian tego zabiegu – m.in. ajurwedyjska, klasyczna, tajska, balijska, orientalna, czy też osteopatyczna. Wyróżniamy również masaż izometryczny, stosowany u osób z zanikiem mięśni. Na czym on dokładnie polega?

Masaż izometryczny

Jest alternatywą dla treningu izometrycznego, którego celem jest napięcie mięśni, bez zmiany ich długości. Są to ćwiczenia siłowe, wymagające regularności, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród sportowców. Polegają one na dociskaniu konkretnej partii ciała do nieruchomego przedmiotu, utrzymaniem napięcia mięśniowego, a następnie rozluźnieniem go.

Masaż izometryczny nie obciąża tak organizmu, jak ćwiczenia siłowe. Jego celem jest naprężenie i uelastycznienie mięśni. Masaż izometryczny to idealna propozycja dla osób, które doznały ciężkiej kontuzji i chcą wrócić do pełnej sprawności oraz sportowców. Zaleca się go również pacjentom, odbywającym rehabilitację. Masaż izometryczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy z fizjoterapeutą, a co za tym idzie – szybszy powrót do całkowitej sprawności

Etapy masażu izometrycznego

W celu osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się skorzystanie z 20 masaży izometrycznych – co 1 lub 2 dni, w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb. Standardowy zabieg składa się z trzech etapów.

Pierwszy z nich polega na rozluźnieniu mięśni poprzez głaskanie, ugniatanie i rozcieranie. Takie uwalnianie napięć trwa zazwyczaj 10 minut.

Kolejny etap masażu izometrycznego polega na skurczu mięśni przez pacjenta, które następnie są rozcierane i ugniatane przez fizjoterapeutę. Po 30 sekundach podopieczny może puścić napięcie, a terapeuta przechodzi do rozluźnienia poprzez głaskanie, otrząsanie i wibracje. Cały cykl izometryczny powtarzany jest kilka razy przez 8 minut.

Ostatni etap ma na celu całkowite uwolnienie napięć mięśniowych. Po pięciu minutach pacjent może zakończyć swoją sesję. 

Masaż łydki krok po kroku

Warto pamiętać, że każdy zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku masażu izometrycznego nie trzeba stosować żadnych preparatów natłuszczających ciało. Skóra powinna być czysta i sucha. Należy również usunąć z niej wszelkie kosmetyki. Przed masażem łydki krok po kroku nie zaleca się spożywania ciężkich posiłków. Regularny masaż izometryczny pozwala na wyeksponowanie mięśni przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego korzysta z niego tak wiele osób, uprawiających sporty sylwetkowego, w których oceniana jest każda partia ciała. Łydki zyskują nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również są silniejsze, co przekłada się na efektywność treningów.

Czy masaż izometryczny jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem że wykonuje go doświadczony fizjoterapeuta. Masaż izometryczny to ciekawa propozycja dla osób, które są na diecie i chcą poprawić swoje rezultaty. Dzięki regularnym zabiegom można zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała – m.in. brzucha i ud. Po początkowych zabiegach masowana partia ciała zmniejsza swoją objętość. Jest to naturalne zjawisko, które wynika z redukcji nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W późniejszych etapach masowana partia ciała zwiększa się, jednak nie z powodu tłuszczu, a naprężonych mięśni.

Przeciwwskazania przy masażu izometrycznym

Z masażu izometrycznego nie powinny korzystać osoby, które zmagają się wysoką gorączką i ostrym bólem głowy. Nie jest on również dobrym rozwiązaniem w przypadku chorób skórnych – AZS, trądziku, łuszczycy, grzybicy, brodawki itp. Przeciwwskazania przy masażu izometrycznym dotyczą ponadto schorzeń przewlekłych – nowotworu, osteoporozy. Nie zaleca się korzystanie z zabiegu kobietom, które mają akurat miesiączkę.

 

Masaż izometryczny ma wiele korzyści, jednak warto pamiętać, by zgłosić się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który doskonale wie, w jaki sposób należy taki zabieg przeprowadzać. W przeciwnym razie można narazić się na dokuczliwe skutki uboczne. Należy również zaznaczyć, że jest wiele przeciwwskazań przy masażu izometrycznym.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także