fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Macica dwurożna – czym jest?

sie 28, 2024 | Gastrologia

Macica dwurożna jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych żeńskiego układu rozrodczego. Anomalia pojawia się w wyniku niepełnego połączenia przewodów Müllera podczas okresu płodowego. Często nie daje żadnych objawów, zazwyczaj wykrywa się ją dopiero wtedy, gdy kobieta zmaga się z niepłodnością, nawracającymi poronieniami lub powikłaniami ciążowymi. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie dwurożności macicy!

Dwurożność macicy — diagnostyka

Dwurożność macicy zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego wykrywa się ją podczas badań obrazowych wykonywanych z innych wskazań. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje USG przezpochwowe, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie umożliwia ocenę kształtu narządu i wykrycie nietypowego podziału na dwa rogi. Chociaż dostarcza ono przydatnych informacji, jego dokładność jest ograniczona. W wielu przypadkach wykonuje się histerosalpingografię (HSG) i rezonans magnetyczny. Pierwsze badanie wykorzystuje środek kontrastowy, który uwidacznia kształt macicy i drożność jajowodów. Z kolei MRI pozwala na odróżnienie dwurożnej macicy od innych nieprawidłowości.

Niejednoznaczne wyniki badań wymagają zastosowania metod inwazyjnych, takich jak laparoskopia lub histeroskopia. W pierwszym przypadku można ocenić zewnętrzną strukturę macicy i jej korelację z innymi narządami miednicy mniejszej. Z kolei histeroskopia pozwala obejrzeć wnętrze macicy. 

Warto również wspomnieć o badaniach genetycznych, które znajdują zastosowanie w diagnostyce różnicowej. Anomalie wrodzone często współistnieją z innymi wadami, np. układu moczowego. W ten sposób można zidentyfikować zespół wad rozwojowych i określić ryzyko ich wystąpienia u potomstwa.

Wybór odpowiednich badań powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem medycznym, podczas którego ginekolog zadaje pytania na temat:

  • nieregularnych miesiączek,
  • problemów z zajściem w ciążę,
  • poronień,
  • dolegliwości bólowych.

Macica dwurożna a ciąża

Wspomniana wada anatomiczna nieznacznie zmniejsza szansę na zajście w ciążę, może jednak utrudnić jej donoszenie. Przyczynia się do nieprawidłowego ukrwienia narządu, co zwiększa ryzyko poronienia. Ograniczona przestrzeń w macicy przyczynia się do przedwczesnego porodu. Nietypowy kształt narządu sprawia, że dziecko często znajduje się w położeniu poprzecznym (główka z jednej strony, a nóżki z drugiej) lub miednicowym (uda i stopy leżą niedaleko ujścia szyjki macicy, dlatego maluch wygląda tak, jakby siedział „po turecku”). Jeśli ciąża rozwija się w jednym rogu, istnieje ryzyko pęknięcia narządu.

Dwie macice – czy to możliwe?

Posiadanie dwóch macic jest możliwe, chociaż takie zaburzenie występuje bardzo rzadko. Wynika ono z nieprawidłowego rozwoju przewodu Müllera. Nie każda kobieta z podwójną macicą doświadcza objawów, ale niekiedy skarżą się one na:

  • nieregularne lub obfite miesiączki,
  • dyskomfort podczas współżycia,
  • ból w miednicy, zwłaszcza podczas menstruacji,
  • problemy z zajściem w ciążę lub nawracające poronienia.

Diagnostyka opiera się na USG transwaginalnym i rezonansie magnetycznym. Niekiedy wykonuje się laparoskopię lub histeroskopię.

Na czym polega leczenie macicy dwurożnej?

Jeśli wada rozwojowa macicy nie powoduje żadnych dolegliwości, najprawdopodobniej wystarczą regularne kontrole u ginekologa. Zaleca się również wsparcie farmakologiczne w trakcie ciąży. Najczęściej polega na stosowaniu progesteronu i leków tokolitycznych (hamujących skurcze macicy). Jeśli pacjentka ma problem z zajściem w ciążę, może skorzystać z zapłodnienia in vitro (IFV). Chociaż dwurożność macicy nadal zwiększa ryzyko komplikacji, stała opieka medyczna znacznie go zmniejsza. Wczesne USG pozwala określić implantację zarodka, a kolejne badania umożliwiają ocenę wzrostu dziecka, łożyska i ilości płynu owodniowego. Jeśli istnieje ryzyko pęknięcia macicy, wykonuje się cesarskie cięcie.

Metroplastyka Strassmana jest najczęściej stosowaną metodą w przypadku macicy dwurożnej. Podczas zabiegu specjalista łączy dwie jamy narządu, co poprawia jej funkcję. Można go przeprowadzić na drodze laparoskopii lub klasycznej laparotomii. Pierwsza technika wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji i mniejszym ryzykiem powikłań. Badania pokazują, że po operacji 75-80% pacjentek może zajść w ciążę i ją donosić.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także