Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Sztywność łydki, ból w okolicy pięty i kłopoty z chodzeniem wskazują na zapalenie ścięgna Achillesa. Problem dotyczy nie tylko sportowców, lecz także osób noszących źle dobrane obuwie. Nie wolno bagatelizować objawów, ponieważ przewlekły stan zapalny prowadzi do osłabienia ścięgna, a nawet jego zerwania. Sprawdź, jakie są skuteczne metody leczenia!
Zapalenie Achillesa – objawy
Na schorzenie wskazuje ból w okolicy ścięgna, który początkowo pojawia się podczas aktywności, a z biegiem czasu także w czasie spoczynku. Zazwyczaj towarzyszy sztywność i zgrubienie ścięgna, uczucie skrzypienia lub trzeszczenia w trakcie poruszania stopą. Wielu pacjentów skarży się na trudności z chodzeniem i staniem na palcach. Jeśli odczuwamy wspomniane dolegliwości, zgłośmy się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Dzięki temu unikniemy dalszych powikłań.
Zapalenie ścięgna Achillesa – diagnostyka
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o objawy – nasilenie, częstotliwość i okoliczności wystąpienia. Ponadto stara się zebrać informacje na temat wcześniejszych i urazów i przeciążeń ścięgna, stylu życia i obuwia noszonego na co dzień. Następnie specjalista wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego zwraca uwagę na obrzęk i tkliwe miejsca. Oprócz tego sprawdza, czy pacjent potrafi wspiąć się na palce i poruszać stopą. Ocenia również chód, sposób obciążenia kończyny i ewentualne wady postawy.
Na koniec przeprowadza test Thompsona, pozwalający zweryfikować ciągłość ścięgna. Pacjent kładzie się na brzuchu na kozetce, z nogami swobodnie zwisającymi poza jej krawędź. Specjalista ściska mięsień brzuchaty łydki. Zgięcie podeszwowe stopy (ruch w kierunku podeszwy) świadczy o tym, że wszystko jest w porządku.
Zapalenie Achillesa – jak wygląda leczenie?
Zazwyczaj wystarczy odpoczynek i zimne okłady (przez 15-20 minut, kilka razy dziennie). Aby złagodzić ból i obrzęk, przykładajmy żelowe kompresy lub kostki lodu owinięte ręcznikiem do kończyny. W razie potrzeby możemy przyjmować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazana jest również fizjoterapia, obejmującą terapię manualną, masaż poprzeczny, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, czy kinesiotaping.
Maść na zapalenie ścięgna Achillesa powinna mieć właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mogą się w nich znajdować następujące substancje:
- Diklofenak,
- Ibuprofen,
- Naproksen,
- Ketoprofen,
- Heparyna.
W niektórych przypadkach pomogą maści chłodzące. Zawarty w nich mentol i kamfora koją ból i zmniejszają obrzęk. Z drugiej strony wiele osób poleca specyfiki rozgrzewające. Tego typu medykamenty pobudzają ukrwienie, a tym samym przyspieszają regenerację. Należy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie. Z kolei zwolennicy medycyny naturalnej powinni zwrócić uwagę na maść z żywokostem, arniką, czy ekstraktem z kasztanowca.
Zapalenie ścięgna Achillesa – wskazówki dla pacjenta
Jeśli ból ścięgna Achillesa utrzymuje się od kilku tygodni, lekarz najprawdopodobniej zaleci iniekcje sterydowe, falę uderzeniową lub osocze bogatopłytkowe. Długotrwały stan zapalny poważnie osłabia ścięgno, dlatego specjalista może skierować pacjenta na zabieg. Podczas operacji specjalista usuwa uszkodzone tkanki lub rekonstruuje ścięgno. Następnie wskazana jest długa rehabilitacja, obejmująca ćwiczenia i stopniowe obciążanie kończyny.
Ból ścięgna Achillesa – profilaktyka
Przede wszystkim pamiętajmy o rozciąganiu i rozgrzewce. Dostosujmy aktywność do swoich możliwości, a następnie stopniowo zwiększajmy intensywność, długość częstotliwość treningów. Zadbajmy o to, żeby znalazły się w nich ćwiczenia wzmacniające łydki i stopy. Rozważmy również zakup obuwia sportowego. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zapewni ono dobrą amortyzację.
Unikajmy biegania po twardych nawierzchniach, w przeciwnym razie nadmiernie obciążamy mięśnie. Możemy trenować na bieżni tartanowej, czy trawie. Nie ignorujmy bólu podczas ćwiczeń, koniecznie zróbmy wtedy przerwę. Układając plan treningowy, uwzględnijmy w nim dni na regenerację. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko pojawienia się bólu ścięgna Achillesa, dlatego wprowadźmy zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. W razie potrzeby skorzystajmy z pomocy dietetyka lub trenera personalnego.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków