Ksenofobia – Objawy ksenofobii, czy ksenofobia to choroba?
Chociaż ksenofobia jest zakorzeniona w ludzkiej naturze, nie oznacza to, że nie można jej przezwyciężyć. Kluczową rolę odgrywa edukacja, rozwój empatii i świadomość własnych uprzedzeń. Taka postawa jest widoczna na każdym kroku, od polityki po codzienne życie. Skąd bierze się strach przed innością i jak wpływa na życie jednostki oraz społeczeństwa? W artykule przedstawiamy, jakie kroki można podjąć, aby przeciwdziałać skutkom ksenofobii.
Czym jest ksenofobia?
Mianem ksenofobii określamy postawę lub stan emocjonalny, charakteryzujący się niechęcią, bądź strachem przed osobami pochodzącymi z innych krajów, kultur albo grup etnicznych. Często wynika ona z niewiedzy, stereotypów, wpływu środowiska lub traumy. W skrajnych przypadkach towarzyszy paranoi, bądź zaburzeniach lękowych.
Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się także psychologiczne mechanizmy obronne. Jednym z nich jest efekt grupy własnej, polegający na preferowaniu członków należących do niej przy jednoczesnym deprecjonowaniu osób spoza kręgu. Warto również wspomnieć o dehumanizacji. W tym przypadku postrzegamy przedstawicieli innych grup jako “mniej ludzkich”, co ułatwia ich dyskryminację. Kluczowe mechanizmy obejmują także stereotypizację, oznaczającą przypisywanie konkretnych cech danym osobom jedynie dlatego, że należą do danej grupy. Lęk przed utratą tożsamości ekonomicznej lub kulturowej prowadzi do ksenofobii. Nie uznaje się jej jednak za jednostkę chorobową.
Definicja ksenofobii
Lęk przed cudzoziemcami przyjmuje różne poziomy, od wzmożonej ostrożności wynikającej z przekonania, że przedstawiciel danej grupy może stanowić zagrożenie do nienawiści prowadzącej do agresji, a nawet zabójstwa. Do przejawów ksenofobii zaliczamy także niechęć, sceptycyzm i wrogość wobec reprezentantów obcych grup.
To, co jest nam dobrze znane zapewnia poczucie tożsamości i bezpieczeństwa. W przeszłości lęk przed obcymi odgrywał rolę przystosowawczą, obecnie może być niewspółmierny do zagrożenia. Często nasilają go negatywne doświadczenia, które przydarzyły się jednostce, ale i wydarzenia historyczne, które miały wpływ na losy państwa. Kiedy spotykamy osoby o odmiennym wyglądzie, poglądach, czy zwyczajach, nasz mózg odbiera je jako zagrożenie.
Społeczeństwa dotknięte ksenofobią często borykają się z problemami integracji, co utrudnia rozwój wielokulturowy. Warto również wspomnieć o skutkach na poziomie indywidualnym. Osoby, które przyjmują taką postawę, zazwyczaj zamykają się na nowe doświadczenia.
Jakie są skutki ksenofobii?
Człowiek naturalnie dąży do przynależności do grupy, która daje mu poczucie akceptacji. Inność innych osób zagraża jej spójności, nic więc dziwnego, że się je odrzuca. Ponadto członkowie grupy twierdzą, że należą im się pewne przywileje. Media i edukacja nasilają lęk przed obcymi. Stereotypowe przedstawianie innych kultur, sensacyjne doniesienia o konfliktach, czy brak rzetelnych programów międzykulturowych potęguje istniejące obawy i sprzyja polaryzacji społecznej.
W dobie globalizacji wiele osób odczuwa strach przed utratą tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej. Zamknięcie się na “obcych” pozwala uniknąć konfrontacji z nieznanym, ale jednocześnie ogranicza rozwój osobisty i poznawczy. Kształtowanie świadomości przez lęk przed cudzoziemcami prowadzi do zamknięcia na dialog. Ogranicza możliwość współpracy w zróżnicowanym świecie.
Jak pozbyć się lęku przed cudzoziemcami?
Ksenofobia, czyli lęk przed obcymi, jest głęboko zakorzeniona w historii ludzkości. Obejmuje zarówno subtelne uprzedzenia, jak i otwarte formy dyskryminacji. Może prowadzić do izolacji grup kulturowych, konfliktów, a nawet aktów przemocy. Ponadto przyczynia się do podziałów, osłabiając współpracę w społeczeństwach wielokulturowych.
Edukacja i świadomość kulturowa odgrywają kluczową rolę, dlatego warto uczestniczyć w warsztatach tolerancji i dialogu. Możemy również rozważyć skorzystanie z terapii poznawczo-behawioralnej, która pozwala zidentyfikować i przepracować irracjonalne schematy myślenia. Pomocne okazują się też spotkania z przedstawicielami innych grup społecznych.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków