fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Krwawienie lub plamienie po stosunku – przyczyny

sie 28, 2024 | Gastrologia

Współżycie z partnerem dostarcza wielu przyjemności, pod warunkiem że nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, które mogą wywoływać uczucie dyskomfortu. Nie zawsze jednak wszystko przebiega idealnie. Po seksie może np. pojawić się krwawienie z pochwy. Czy jest to powód do niepokoju?

Kontaktowe krwawienie po stosunku

Powstaje wówczas, gdy w wyniku penetracji dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Taka sytuacja może być spowodowana intensywnymi ruchami penisa, który zbyt mocno uciska pochwę. Chcąc zapobiec kontaktowemu krwawieniu po stosunku, warto zdecydować się na dłuższą grę wstępną. Wywoła ona większe podniecenie i silniejsze nawilżenie pochwy. Dla lepszego efekty można zastosować lubrykant. Warto jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na skład preparatu. Optymalny wybór to lubrykant z naturalnymi składnikami, bez sztucznych dodatków.

Suchość pochwy

„Krwawię po stosunku” – to typowy problem kobiet, które cierpią na suchość pochwy, czyli zmniejszone wydzielanie śluzu, nawilżającego okolice intymne. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, np. po menopauzie. Osłabieniu gruczołów produkujących śluz towarzyszy też zanik nabłonka wewnątrz pochwy, przez co staje się mniej elastyczna. Pojawiają się zatem: krwawienia po stosunku, pieczenie, ból, świąd i zmiana częstotliwości oddawania moczu. Warto pamiętać, że suchość pochwy nie zawsze jest skutkiem poważnego schorzenia. Taki stan może wynikać np. z przyjmowania niektórych leków, czy też nadmiernego wysiłku fizycznego. Z suchością pochwy bardzo często zmagają się kobiety po operacji chirurgicznej, np. cesarskim cięciu.

Co zrobić, by ustąpiło plamienie po stosunku spowodowane suchością pochwy? Najlepiej skonsultować ze swoim ginekologiem. Specjaliści zalecają zazwyczaj: hipoalergiczne płyny do higieny intymnej, lubrykanty na bazie wody i inne preparaty nawilżające okolice intymne. Jeśli suchość pochwy jest skutkiem ubocznym farmakoterapii, wówczas trzeba ją zmienić i poprosić swojego lekarza prowadzącego o przepisanie innych środków, które nie będą źle oddziaływać na okolice intymne.

Krew po stosunku 

Endometrioza to stan patologiczny, w którym błona śluzowa nie znajduje się w wewnątrz jamy macicy, ale poza nią. Zazwyczaj jest to otrzewna, gdzie powstają guzki i torbiele. Przebieg choroby zależy w dużej mierze od stanu zdrowia oraz miejsca lokalizacji ognisk endometriozy. Najczęstsze objawy to: krwawienia po stosunku, ból w trakcie seksu i problemy z zajściem w ciąże. W leczeniu endometriozy stosuje się farmakoterapię, laparoskopię bądź laparotomię. W najbardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest usunięcie macicy.

Krew z pochwy po stosunku a stan zapalny

Bakteryjne zapalenie pochwy dotyka wiele kobiet, które nie dbają o prawidłową higienę intymną. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, współżyjące z wieloma partnerami. Stan zapalny wywołuje m.in. krwawienie, które wydziela się wraz z upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Czasami pojawia się ponadto uporczywy świąd. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków oraz preparatów, zawierające bakterie niezbędne dla prawidłowej flory pochwy. Konieczna jest też zmiana codziennych nawyków higieny intymnej.

Plamienia po stosunku – inne przyczyny

Krew z pochwy po stosunku może być symptomem choroby przenoszonej drogą płciową. Inne, często odczuwane objawy to: ból, świąd i owrzodzenie narządów intymnych. Lista chorób przenoszonych drogą płciową jest bardzo długa, a najpopularniejsze z nich to: kiła, rzeżączka oraz AIDS. Najskuteczniejsza metoda zapobiegania tym schorzeniom to oczywiście stosowanie prezerwatyw. Należy jednak zaznaczyć, iż nie gwarantują one pełnej ochrony. Lekarza odradzają zatem współżycie z wieloma partnerami. 

 

Krew po stosunku nie zawsze wskazuje na poważne schorzenie. W pierwszej kolejności warto porozmawiać ze swoim partnerem i zasugerować zmianę stylu współżycia. Może się okazać, że delikatniejszy seks, z dłuższą grą wstępną pozwoli na wyeliminowanie nieprzyjemnego problemu. Jeśli pomimo zmian, nadal będzie pojawiać się krew z pochwy po stosunku, konieczna jest wizyta u ginekologa.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także