Kości ręki — budowa kości ręki, urazy, choroby
Budowa kości ręki jest dość skomplikowana, ale dzięki temu kończyna górna bez problemu radzi sobie ona z codziennymi wyzwaniami. Składa się z dwóch kluczowych odcinków: kości obręczy barkowej i kości części wolnej. W poniższym artykule wyjaśniamy, na jakie urazy i choroby są narażone kończyny górne!
Anatomia kości ręki — podstawowe informacje
Ręka składa się z 27 kości, układających się w trzy odcinki: nadgarstek, śródręcze i palce. Dzięki nim możemy chwytać, dotykać, czy utrzymać równowagę. Ze względu na swoją lokalizację i budowę ręka jest narażona na różnego rodzaju urazy.
Nadgarstek ma skomplikowaną budowę anatomiczną, co pozwala na wykonywanie ruchów w różnych kierunkach. Tworzy go krótkich 8 kości, ułożonych w dwóch rzędach. W pierwszym (bliższym) znajduje się kość łódeczkowata, grochowata, księżycowata i trójgraniasta. W drugim występuje natomiast:
- kość czworoboczna mniejsza,
- kość czworoboczna większa,
- kość haczykowata,
- kość główkowata.
Kości nadgarstka mają obły kształt. Powierzchnia dłoniowa jest wklęsła, a grzbietowa – wypuķła. Ich chropowatość sprawia, że pełnią funkcję przyczepu dla więzadeł i ścięgien.
Z kolei śródręcze to pięć, stosunkowo długich kości. Każda z nich składa się z trzonu, podstawy i głowy. Pełnią funkcję pośrednika między nadgarstkiem a palcami. Nazwa kości pochodzi od palców, do których prowadzą. Ból śródręcza zazwyczaj spowodowany jest przemęczeniem.
Wyróżniamy trzy rodzaje kości palców:
- paliczek bliższy,
- paliczek środkowy,
- paliczek dalszy.
Kciuk posiada dwa paliczki (bliższy i dalszy), natomiast pozostałe palce — wszystkie trzy. Kości palców pozwalają na precyzyjne chwytanie, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Połączenia stawowe i mięśnie zginacza głębokiego palców odpowiadają za ruch paliczków.
Kości ręki – kontuzje
Do najczęstszych urazów kości ręki zaliczamy:
- stłuczenia,
- skręcenia,
- złamania (otwarte i zamknięte, z przemieszczeniem odłamów kostnych, czy bez),
- zwichnięcie paliczków (potocznie nazywane wybiciem palca),
- zapalenie tkanek miękkich i ścięgien.
Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak ból, mrowienie, drętwienie, czy ograniczona ruchomość, umówmy się do ortopedy. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i wykona badanie palpacyjne. Ponadto skieruje nas na badania laboratoryjne i obrazowe. Dzięki temu postawi diagnozę i wdroży skuteczne leczenie. Ważną rolę odgrywa również fizjoterapia, która przywraca sprawność.
Złamanie kości ręki — o czym warto pamiętać?
O złamaniu zamkniętym mówimy wtedy, gdy dochodzi jedynie do przerwania tkanki kostnej. Pojawia się wówczas ból, obrzęk i zaczerwienienie. Z kolei złamanie otwarte rozpoznaje się wtedy, gdy dodatkowo następuje przerwanie powłok skórnych. W konsekwencji fragmenty kości stają się widoczne. Oprócz tego stwierdza się złamanie kości ręki z przemieszczeniem lub bez.
Najczęstsze choroby kości ręki
Ból dłoni, przedramienia, czy śródręcza może wskazywać na różne schorzenia. Jednym z nich jest zespół cieśni nadgarstka, związanym z długotrwałym uciskiem nerwu przyśrodkowym, zlokalizowanym w kanale nadgarstka. Do głównych objawów zaliczamy ból nadgarstka, drętwienie palców i ograniczenie ruchomości kończyny.
Wśród najczęściej diagnozowanych chorób kości ręki można wymienić osteoporozę, która przyczynia się do obniżenia gęstości mineralnej kości. To sprawia, że stają się podatne na złamania. Chorzy są szczególnie podatni na złamanie kości nadgarstka, do którego dochodzi podczas podpierania się ręką.
Warto również wspomnieć o dnie moczanowej, prowadzącej do odkładania się kryształów moczanu sodu w stawach. Z biegiem czasu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu ruchu. Do najczęściej rozpoznawanych zmian zwyrodnieniowych należą guzki Heberdena i guzki Boucharda. Można je wyczuć podczas badania palpacyjnego.
Zespół De Quervaina, znany również jako zaciskające zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka, rozwija się zazwyczaj na skutek przeciążenia. Dochodzi do niego podczas wykonywania czynności zawodowych lub uprawiania sportu. Niekiedy pojawia się w wyniku zaburzeń przemiany materii lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Objawia się bólem podstawy kciuka i nadgarstka, który nasila się przy poruszaniu. Może dotyczyć zarówno lewej, jak i prawej kończyny. Niezależnie od rodzaju schorzenia powinniśmy się skontaktować ze specjalistą.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków