fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jak radzić sobie z łuszczycą?

wrz 1, 2024 | Choroby skóry i rany, Zdrowie

Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą zapalną o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się zmianami skórnymi, powstałymi w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka. Może im towarzyszyć swędzenie, a nawet ból. Chociaż nie da się całkowicie wyleczyć łuszczycy, istnieją sposoby na złagodzenie objawów i zmniejszenie ryzyka ich nawrotu. Podpowiadamy, co może przynieść ulgę!

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Wiele osób zadaje sobie pytanie: atopowe zapalenie skóry a łuszczyca – jakie są między nimi różnice? W pierwszym przypadku pacjentom dokucza uporczywy świąd, podczas gdy w drugim dolegliwości mają łagodny charakter. 

Choroby różnią się też podłożem. Łuszczyca pojawia się wtedy, gdy układ immunologiczny nadmiernie stymuluje wzrost komórek, co prowadzi do zbyt szybkiego rogowacenia naskórka. W konsekwencji powstają grube, szorstkie skorupy i bolesne, głębokie pęknięcia. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) ma wieloczynnikową patogenezę, co oznacza, że może być spowodowane zanieczyszczeniem środowiska, predyspozycjami genetycznymi, czy ekspozycją na alergeny lub bakterie. Należy zaznaczyć, że oba schorzenia charakteryzują się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji.

Łuszczyca paznokci – jak ją rozpoznać?

Na łuszczycę paznokci wskazuje naparstkowanie paznokci, objawiające się pojedynczymi, rozsianymi wgłębieniami na płytce. Wynikają one z obecności niedostatecznie zrogowaciałych komórek w tej okolicy, co przyczynia się do wykruszenia paznokci i powstawania charakterystycznych „dołeczków”. 

Oprócz tego może pojawić się onycholiza, czyli odwarstwienie płytki paznokciowej od łożyska. Najczęściej zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia, w części dystalnej gromadzą się masy rogowe. Niekiedy onycholiza przyjmuje postać żółtobrązowych plam. Czasami dochodzi do dystrofii paznokci, charakteryzującej się zahamowaniem wzrostu płytki.

Łuszczyca krostkowa – co warto wiedzieć?

Łuszczyca krostkowa występuje na różnych częściach ciała, ale zazwyczaj dotyczy dłoni i podeszew stóp. Ta rzadka choroba autoimmunologiczna cechuje się występowaniem żółtych krostek wypełnionych treścią ropną, które mogą pękać i boleć. Łuszczyca krostkowa uogólniona jest bardzo niebezpieczna, dlatego wymaga hospitalizacji. 

Pamiętaj, żeby nie leczyć się na własną rękę. Zgłoś się do dermatologa, który przeprowadzi wywiad i zbada zmiany skórne. Specjalista zazwyczaj zaleci stosowanie glikortykosteroidów, cygnoliny lub retinoidów. Niekiedy pacjent musi przyjmować antybiotyk. Ważną rolę odgrywa także prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto stosować dermokosmetyki, które wspierają farmakoterapię.

Jak przebiega leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy miejscowe ma na celu usunięcie łusek, a następnie złagodzenie stanu zapalnego i zahamowanie nadmiernego rogowacenia skóry. Specjalista najprawdopodobniej zaleci stosowanie preparatów keratolicznych, w których stężenie mocznika wynosi powyżej 10%. Nie tylko pomagają wygładzić naskórek, lecz także mają działanie nawilżające i przeciwbakteryjne. Często znajdują się w nich kwasy hydroksylowe, które wzmacniają właściwości nawilżające mocznika. 

Leczenie biologiczne łuszczycy polega na stosowaniu leków nowej generacji, zawierających jedną lub kilka substancji czynnych, zazwyczaj białka lub peptydy. Podczas terapii najczęściej wykorzystuje się przeciwciała monoklonalne, które hamują syntezę cytokin prozapalnych. Taki sposób leczenia powinni rozważyć pacjenci z najcięższymi postaciami choroby, przede wszystkim łuszczycowym zapaleniem stawów. Może ono prowadzić do kalectwa i zawału serca.

Jak złagodzić objawy łuszczycy?

Łuszczyca na twarzy objawia się czerwonymi łuskami, występującymi w okolicach brwi i oczu. Może prowadzić do wypadania rzęs i znacznego zniekształcania powiek. Sposób leczenia łuszczycy zależy od intensywności dolegliwości. Z pomocą przychodzą preparaty do stosowania miejscowe, które zawierają witaminę D, inhibitory kalcyneuryny, czy łagodne retinoidy, czyli pochodne witaminy A. W przypadku łuszczycy głowy najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy. Nie powinno się jednak nimi smarować twarzy, aby nie podrażniać cery. 

Zastanawiasz się, jak postępować w przypadku łuszczycy skóry głowy? Nie możesz jej całkowicie wyleczyć, ale istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów. Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe złuszczenie łuski, w tym celu stosuj preparat z mocznikiem, kwasem salicylowym lub siarką. Następnie sięgnij po środek przeciwzapalny, który spowolni namnażanie się komórek. Z pomocą przychodzą pianki, szampony lub żele. Zadbaj również o dietę, uwzględnij w niej produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Rzuć papierosy i ogranicz spożycie alkoholu, dzięki czemu unikniesz zaostrzenia objawów.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także