Infekcja górnych dróg oddechowych – wszystko, co musisz wiedzieć
Płuca są niezwykle ważne w ludzkiej anatomii, gdyż odpowiadają za prawidłową wymianę gazów niezbędną dla utrzymania wszystkich funkcji życiowych. Zanim jednak powietrze trafi do głównego narządu oddechowego, musi zostać oczyszczone, nawilżone i ogrzane. Są to główne zadania gardła, nosa, krtani, tchawicy i oskrzeli. Wszystkie te narządy tworzą razem drogi oddechowe. Jakie są główne przyczyny infekcji? Czy stany zapalne górnych dróg oddechowych to poważne schorzenia?
Infekcja dróg oddechowych – jakie może mieć przyczyny?
Stan zapalny dróg oddechowych może być spowodowany obecnością wirusa, bakterii, grzybów lub pasożytów. Diagnoza schorzenia jest stosunkowo prosta dzięki badaniom obrazowym i ocenie objawów zgłaszanych w trakcie wywiadu lekarskiego. Stany zapalne górnych dróg oddechowych mogą rozwijać się w gardle, jamie nosowej bądź krtani. Najczęstszą przyczyną są zakażenia wirusowe, choć choroby bakteryjne i grzybicze nie należą do incydentalnych przypadków.
Górne drogi oddechowe i angina
Górne drogi oddechowe mogą zostać zaatakowane przez bakterie paciorkowca. Rozwija się wówczas stan zapalny migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Popularną nazwą tej infekcji jest angina, a główne objawy to: ból gardła, gorączka i osłabienie. U małych dzieci bardzo często pojawiają się dodatkowo wymioty i nudności. Infekcja górnych dróg oddechowych utrudnia swobodne przełykanie śliny, migdałki stają się zaczerwienione i pogrubione, przez co może dojść do niedrożności gardła. U niektórych pacjentów migdałki zostają pokryte ropnym nalotem.
Bakteryjna infekcja górnych dróg oddechowych – leczenie
Angina, tak jak każde schorzenie bakteryjne, wymaga zastosowania antybiotykoterapii penicylinowej. Niestety, stan zapalny przenosi się drogą kropelkową, dlatego osoby przebywające z chorym są narażone na rozwój infekcji. Należy również zaznaczyć, że angina ma charakter nawracający. Częste zapalenia górnych dróg oddechowych w odcinku gardłowym mogą doprowadzić do przerostu migdałków.
Górne drogi oddechowe zaatakowane przez wirusy
Kolejną chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych jest ostre zapalenie gardła spowodowane przez wirusy, bakterie albo grzyby, które zaatakowały błonę śluzową. Infekcja występuje zazwyczaj z innymi schorzeniami, m.in. grypą, ospą bądź odrą. W większości przypadków zapalenie górnych oddechowych w odcinku gardłowym jest skutkiem ubocznym zakażenia wirusowego. Jeśli jednak czynnikiem chorobotwórczym są paciorkowce, wówczas infekcja ma postać anginy.
Z racji umiejscowienia wirusów ostry stan zapalny objawia się przede wszystkim obrzękiem i zaczerwienieniem błony śluzowej. Chory ma trudności z przełykaniem i czuje nieprzyjemne drapanie, kłucie i pieczenie w gardle. W przeciwieństwie do anginy wirusowe zapalenie gardła nie powoduje wysokich zmian temperatury. W leczeniu stosuje się farmakoterapią łagodzącą objawy. Przepisywane leki przeciwbólowe to: ibuprofen i paracetamol. Jeśli choremu dokucza silny ból gardła, powinien stosować łagodzące syropy, tabletki do ssania, ziołowe mieszanki do picia i aerozole. W celu wzmocnienia górnych dróg oddechowych, warto brać dodatkowe suplementy – witaminę C, wapń itp.
Zapalenie górnych dróg oddechowych
Kolejną z infekcji górnych dróg oddechowych jest zapalenie zatok przynosowych w odcinku czołowym, szczękowym, sitowym bądź klinowym. Choroba rozwija się w wyniku zakażenia wirusami, bakteriami lub grzybami. Zapalenie górnych dróg oddechowych może być skutkiem ubocznym palenia papierosów, nurkowania, próchnicy, astmy albo nieżytu nosa. Wszystkie te czynniki utrudniają oczyszczanie nosa, co stwarza idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Leczenie stanu zapalnego polega na antybiotykoterapii, które trwa ok. 14 dni. U chorego przeprowadza się drenaż zatok, a krople, leki przeciwhistaminowe i mukolityki mają za zadanie zmniejszenie obrzęku nosa. Zdarza się, że pacjent musi przejść endoskopową operację zatok.
Z zapaleniem górnych dróg oddechowych zmaga się wiele osób, a szybka diagnoza zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, bez powikłań. Warto jednak pamiętać, że infekcje mogą ponownie zaatakować organizm, dlatego tak duże znaczenie mają profilaktyka i unikanie czynników zwiększających ryzyko kolejnego zachorowania.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków