Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Hipersomnia – przyczyny, objawy i leczenie

sie 27, 2024 | Gastrologia

Sen sprzyja regeneracji organizmu, ale u osób z hipersomnią nawet kilkanaście godzin wypoczynku nie przynosi ukojenia. Ciągłe uczucie zmęczenia zdecydowanie obniża jakość życia. Może ono pierwotne podłoże, ale nierzadko wynika z chorób, takich jak niedoczynność tarczycy i depresja. Sprawdź, jak diagnozuje się hipersomnię i na czym polega leczenie!

Jakie są najczęstsze przyczyny hipersomnii?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego ciągle chce mi się spać? Może być to związane z niewłaściwym odżywianiem. Niedobór składników odżywczych, zwłaszcza witaminy B, C, D i E wpływają na jakość snu. Pamiętajmy też o spożywaniu lekkostrawnej kolacji, aby nie obciążać nadmiernie żołądka. Z drugiej strony ograniczmy spożycie kofeiny i cukru. Zdrową dietę połączmy z regularną aktywnością fizyczną. 

Szukasz odpowiedzi na pytanie – dlaczego ciągle chce mi się spać? Stresujący tryb życia prowadzi do chronicznej senności. Niejednokrotnie spowodowana jest ona niedoczynnością tarczycy, anemią, zespołem niespokojnych nóg, depresją, czy przewlekłymi stanami zapalnymi. Bezdech senny uniemożliwia regenerację organizmu.

Jakie są rodzaje hipersomnii?

Pierwotna hipersomnia ma niejednoznaczne etiologię. Nadmierna senność nie wynika z chorób neurologicznych lub psychicznych. O wtórnej hipersomnii mówimy wtedy, gdy spowodowana jest depresją, narkolepsją, schorzeniami neurologicznymi, bądź zaburzeniami metabolicznymi. Substancje psychoaktywne i niektóre leki również mogą prowadzić do zaburzeń snu. 

Hipersomnia – diagnostyka

Diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie, podczas którego lekarz zwraca uwagę na różne aspekty snu i stan zdrowia pacjenta. Specjalista zapyta o to:

  • Od jak dawna występuje nadmierna senność?
  • Czy pojawia się codziennie, czy okresowo?
  • Ile godzin snu potrzebujesz, aby się wyspać?
  • Czy masz trudności z zasypianiem lub częstymi pobudkami?
  • Czy śpisz w nietypowych porach?
  • W jakich sytuacjach odczuwasz nadmierną senność?
  • Czy po przebudzeniu czujesz się zmęczony?

Jeśli nadmierna senność utrzymuje się pomimo zmiany stylu życia, wykonaj następujące badania:

  • morfologia krwi z rozmazem,
  • TSH, FT3 i FT4,
  • glukozę i HbA1c, 
  • witamina B12 i kwas foliowy,
  • ferrytynę i żelazo.

W razie potrzeby wykonuje się polisomnografię (PSG). Badanie monitoruje różne funkcje organizmu podczas snu. W ten sposób można stwierdzić, czy pacjent cierpi na narkolepsję, bezdechem senny, zespół niespokojnych nóg, czy hipersomnię. Przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu, kofeiny i leków, wpływających na jakość snu. W niektórych przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny mózgu i EEG.

Nadmierna senność – jak ją pokonać?

Jeśli ciągle chce Ci się spać, zastanów się, czy codziennie śpisz przynajmniej 7-9 godzin. Problemy z zasypianiem, częste pobudki, czy niekomfortowe warunki w sypialni, również wpływają na chroniczne uczucie zmęczenia. 

Przede wszystkim kładź się i wstawaj o tej samej porze, nawet w weekendy. Unikaj telefonów, tabletów i innych urządzeń emitujących światło niebieskie, przynajmniej na godzinę przed snem. Zadbaj też o odpowiednie warunki w sypialni. Optymalna temperatura oscyluje w granicach 18-20 °C, a wilgotność powinna wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych. Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy, co z kolei przyczynia się do alergii i astmy. 

 Hipersomnia – na czym polega leczenie?

Sposób postępowania zależy od przyczyny przypadłości. W przypadku hipersomnii idiopatycznej stosuje się stymulanty układu nerwowego, takie jak modafinil (lek pierwszego wyboru, poprawia czujność bez wyraźnego pobudzenia), armodafinil (wykazuje dłuższe działanie niż wspomniany wcześniej medykament) lub metylofenidat (pobudza uwalnianie dopaminy i noradrenaliny). W ciężkich przypadkach narkolepsji przepisuje się dekstroamfetaminę lub lisdeksamfetaminę. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA) i SNRI mogą pomóc, gdy hipersomnia jest związana z depresją. W niektórych przypadkach choroba ma charakter wtórny, wówczas ważną rolę odgrywa leczenie przyczynowe. Wielu pacjentów pozostaje pod kontrolą neurologa, psychiatry i pulmonologa.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także