fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Hiperkaliemia – nadmiar potasu w surowicy krwi

sie 7, 2024 | Gastrologia

Hipekaliemia, czyli podwyższony poziom potasu we krwi, często przebiega bezobjawowo. Należy jednak pamiętać, że może ona poważnie zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia. Specjaliści przypominają, że nawet niewielkie odchylenia od normy przyczyniają się do arytmii, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania akcji serca. Podpowiadamy, jakie objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem!

Nadmiar potasu – objawy

Arytmia, mrowienie w kończynach i osłabienie mięśni to tylko niektóre objawy, które świadczą o zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej. Wiele osób skarży się na skurcze mięśni, kołatanie serca, zawroty głowy, oszołomienie. Mogą im towarzyszyć dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Ciężka hiperkaliemia (stężenie potasu powyżej 6,5 mmol/l) to stan zagrożenia życia. W większości przypadków prowadzi do bradykardii (zwolnienie akcji serca), migotania komór, bloków przedsionkowo-komorowych, a nawet asystolii, czyli całkowitego ustania aktywności elektrycznej serca. Wysoki poziom potasu zwiększa również ryzyko zatrzymania moczu i porażenia mięśni. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zleci badanie elektrolitów. Ciężka hiperkaliemia wymaga natychmiastowej hospitalizacji. 

Regularne oznaczanie stężenia potasu w organizmie jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub chorobami sercami. Badania kontrolne zaleca się również pacjentom przyjmującym leki wpływające na gospodarkę wodno-elektrolitową, takie jak inhibitory ACE i diuretyki oszczędzające potas (triamteren, spironolakton, czy eplerenon). Należy także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, podczas których dostosowuje się dawki leków lub zamienia je na bezpieczne alternatywy.

Za dużo potasu – przyczyny i diagnostyka

Jeśli badania wykazały za dużo potasu w organizmie, stwierdza się hiperkaliemię. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom elektrolitu wynosi 3,5-5 mmol/l. Zaburzenia równowagi potasowej prowadzą do poważnych powikłań, takich jak arytmia, niedowład mięśniowy, problemy z oddychaniem, czy migotanie komór. Niekiedy hiperkaliemia wpływa na mięśnie oddechowe, przyczyniając się do niedotlenienia organizmu. Może również nasilać objawy związane z niewydolnością nerek. Zaburzenia równowagi elektrolitowej często współistnieją z kwasicą metaboliczną, co zwiększa ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Do najczęstszych przyczyn hikerkalemii zaliczamy upośledzenie wydalania potasu przez nerki, rabdomiolizę, hemolizę, oparzenia, kwasicę metaboliczną. Niejednokrotnie stwierdza się ją u osób stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), sartany, spironolakton lub inhibitory konwertazy angiotensyny. Wśród czynników ryzyka wymienia się także niedoczynność kory nadnerczy i niedobór aldosteronu.

Diagnostyka hiperkaliemii obejmuje:

  • wywiad lekarski,
  • EKG – Na nadmiar potasu wskazuje poszerzenie zespołu QRS, wysokie, spiczaste załamki T. W ciężkim stadium obserwuje się zanik załamków P).
  • badania laboratoryjne (stężenie potasu. mocznika, kreatyniny, aldosteronu i kortyzolu).

Hiperkaliemia – profilaktyka

Przede wszystkim należy wprowadzić dietę niskopotasową. To oznacza, że z umiarem powinniśmy spożywać banany, ziemniaki, awokado, szpinak, melony i orzechy. Ponadto unikajmy substytutów soli, ponieważ większość z nich zawiera chlorek potasu. Zwróćmy też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Gotowanie w wodzie lub na parze zmniejsza zawartość potasu w potrawach. W razie potrzeby skonsultujmy się z dietetykiem, który dopasuje jadłospis do naszych potrzeb.

Osoby z niewydolnością serca lub przewlekłą chorobą serca zobowiązane są sprawdzać poziom potasu co 1-3 miesiące. W przypadku kwasicy metabolicznej istotną rolę odgrywa monitorowanie równowagi kwasowo-zasadowej. W tym celu wykonuje się gazometrię, służącą ocenie prężności tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Badanie polega na pobraniu próbki krwi żylnej, tętniczej lub włośniczkowej i poddaniu jej analizie w specjalnym aparacie. Wyniki są dostępne w ciągu kilku minut, dlatego gazometria znajduje zastosowanie w stanach nagłych.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także