Hemoroidy – objawy i leczenie
Hemoroidy (guzki krwawnicze, krwawnice) są prawidłowymi strukturami anatomicznymi, umiejscowionymi w kanale odbytu. Ich rolą jest uszczelnianie odbytu i trzymanie gazów. Hemoroidami nazywa się również chorobę hemoroidalną (określaną też jako żylaki odbytu), czyli objawowe guzki krwawnicze. Do głównych symptomów schorzenia należy krwawienie z odbytu i wypadanie guzków. Sprawdź, jakie są pozostałe objawy hemoroidów. Dowiedz się także, jaki specjalista leczy hemoroidy i jak leczyć chorobę hemoroidalną.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi, występującymi w kanale odbytu każdego człowieka. Hemoroidami nazywana bywa też choroba hemoroidalna (żylaki odbytu). Jest to nieprawidłowy stan, w którym występują objawy chorobowe dotyczące guzków krwawniczych.
Choroba hemoroidalna jest najczęstszym schorzeniem proktologicznym. Eksperci uważają ją za chorobę cywilizacyjną, bo do wzrostu zachorowań przyczyniają się współczesne nawyki – siedzący tryb życia czy zła dieta. Na objawowe hemoroidy skarżą się głównie osoby w wieku od 45 do 65 lat. Symptomy choroby mogą się wahać od dyskomfortu, poprzez ból, aż po zaburzenia psychospołeczne. Niestety, ze względu na lokalizację dolegliwości, wiele osób wstydzi się szukać pomocy lekarskiej.
Przyczyny hemoroidów
Przyczyny choroby hemoroidalnej nie są do końca poznane. Wiadomo, że objawowe hemoroidy rozwijają się na skutek współistnienia kilku czynników. Są one związane z trybem życia, wykonywanym zawodem, dietą, wysiłkiem fizycznym, a także z ciążą i porodem. Znaczenie mają także uwarunkowania anatomiczne – z wiekiem następuje rozluźnienie więzadeł Parksa, co skutkuje wysuwaniem się hemoroidów poza kanał odbytu.
Jakie są objawy hemoroidów?
Objawy hemoroidów obejmują:
- krwawienie świeżą krwią po oddaniu stolca;
- wypadanie guzków krwawniczych poza odbyt;
- pieczenie i swędzenie okolicy odbytu.
Niekiedy występuje ból. Nie jest on typowym objawem choroby hemoroidalnej. Pojawia się w przypadku powstania zakrzepu w uwięźniętym guzku krwawniczym lub tzw. zakrzepu brzeżnego.
Stadia choroby hemoroidalnej
Specjaliści opisują nasilenie choroby hemoroidalnej biorąc pod uwagę stopień wypadania guzków krwawniczych.
Według klasyfikacji Golighera wyróżniane są stopnie choroby, takie jak:
- stopień I: guzki są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz;
- stopień II: guzki wypadają na zewnątrz podczas parcia, ale cofają się samoistnie;
- stopień III: guzki wypadają poza odbyt w czasie wypróżniania i wymagają ręcznego odprowadzenia;
- stopień IV: guzki utrzymują się na zewnątrz i nie dają się odprowadzić ręcznie.
Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?
Jeśli doświadczamy powyższych objawów, powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. Jaki lekarz leczy hemoroidy? Początkowo skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu. W razie potrzeby otrzymamy od niego skierowanie do proktologa, którego można nazwać lekarzem od hemoroidów.
Choroba hemoroidalna rozpoznawana jest na podstawie badania proktologicznego, w tym wziernikowego (czyli za pomocą anoskopu lub rektoskopu). Podczas procesu diagnostycznego ważne jest również wykluczenie innych przyczyn krwawienia z odbytu.
Jak leczyć hemoroidy?
Leczenie hemoroidów zależy od nasilenia objawów, stopnia zaawansowania choroby oraz wieku i stanu ogólnego pacjenta.
Niezależnie od stadium choroby hemoroidalnej, w terapii stosowane są metody zachowawcze, czyli:
- zapobieganie zaparciu;
- leki zwiększające napięcie ścian naczyń żylnych i zmniejszające ich przepuszczalność (z diosminą, hesperydyną czy wyciągiem z ruszczyka);
- maści i czopki doodbytnicze o działaniu przeciwzapalnym i ochronnym, zawierające m.in. leki znieczulające miejscowo.
Ponadto, jeśli leczenie zachowawcze nie wystarcza, stosuje się zabiegi małoinwazyjne, takie jak:
- zakładanie gumowych opasek sposobem Barrona;
- zabiegi z użyciem wiązki laserowej lub generatora fali radiowej;
- skleroterapia;
- selektywne podwiązanie tętnic hemoroidalnych pod kontrolą USG z dopplerem.
Gdy metody małoinwazyjne są nieskuteczne, wdraża się leczenie chirurgiczne hemoroidów, np. wycięcie guzków krwawniczych, operację podciągnięcia szwami wypadających guzków czy hemoroidopeksję staplerową.
W przypadku wystąpienia zakrzepu brzeżnego stosowane jest leczenie zachowawcze (preparatami zawierającymi streptokinazę, jeśli zakrzep jest bardzo mały) lub chirurgicznie (poprzez nacięcie i usunięcie zakrzepu).
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków