fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Grzybice skóry – przyczyny, objawy i leczenie

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Skóra głowy jest podatna na infekcje grzybicze. Nie wolno ich bagatelizować, w przeciwnym razie mogą przyczynić się do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych. Ponadto wzrasta ryzyko wtórnego nadkażenia bakteryjnego.

Grzybica strzygąca skóry gładkiej objawia się drobnymi, licznymi ogniskami złuszczającymi z nierówno połamanymi włosami. Zmiany są wywołane przez dermatofity, zazwyczaj Trichophyton tonsurans, T. verruosum i Microsporum Canis. Oprócz tego można zaobserwować łagodne cofanie się linii włosów. Należy jednak zaznaczyć, że po zakończeniu leczenia pasma odzyskują dawny wygląd. Jeśli jednak nie zareagujemy w porę, narażamy się na plamy rumieniowe, stan zapalny i sporą utratę włosów.

Aby potwierdzić diagnozę, należy wykonać badanie mykologiczne. W ten sposób specjalista ustali rodzaj grzyba i opracuje skuteczny plan leczenia. W przypadku postaci powierzchownej stosuje się miejscowe preparaty, takie jak maści, żele, szampony i aerozole. W ich składzie znajdziemy terbinafinę, cyklopiroks lub ketokonazol. Głęboka postać grzybicy strzygącej skóry gładkiej wymaga przyjmowania leków doustnych – itrakonazolu, czy flukonazolu.

Choroba może również przypominać grzybicę głowy drobnozarodnikową. Do najczęstszych objawów zaliczamy łuszczące się, okrągłe lub owalne zmiany. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Zakażenia grzybicze skóry – co warto wiedzieć?

Grzybica skóry gładkiej dotyczy osób w każdym wieku. Mogą się z nią zmagać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Choroba często obejmuje całe ciało, z wyjątkiem owłosionej skóry głowy i brody u panów. Objawia się pojedynczymi lub mnogimi zmianami, które wyraźnie odznaczają się od zdrowej skóry. Różowe, łuszczące się plamy mają okrągły lub owalny kształt. Towarzyszy im świąd o różnym nasileniu.

Zakażenie grzybicze skóry gładkiej zwykle ma przebieg ostry, a nasilony stan zapalny, występujący na całej powierzchni zmian, sygnalizuje, że wywołały je patogeny pochodzenia zwierzęcego. Może do niego dojść w wyniku kontaktu z osobą chorą lub zwierzętami – najczęściej kociętami.

Grzybica skóry gładkiej – diagnostyka i leczenie

Diagnoza obejmuje wywiad lekarski i badanie zmian skórnych, w razie potrzeby zostanie pobrany wymaz lub zeskrobiny. W ten sposób można zidentyfikować rodzaj grzybów, co pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. Zwykle polega ono na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych o miejscowym działaniu – szamponów, maści, żelów, czy kremów. Terapia trwa 2-4 tygodnie. W niektórych przypadkach podaje się środki w postaci tabletek.

 Nieleczone grzybice skóry prowadzą do rozprzestrzeniania się ognisk chorobowych. Świąd przyczynia się do podrażnień, co zwiększa ryzyko infekcji wtórnej. W takiej sytuacji należy wdrożyć antybiotykoterapię.

Grzybice skóry u dzieci – czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Infekcja grzybicza u małych pacjentów może dotyczyć zarówno owłosionej skóry głowy, jak i gładkiej skóry rąk, nóg, twarzy, pośladków, pachwin, pleców, czy szyi. Nie każdy kontakt z patogenem prowadzi do zakażenia. Na rozwój infekcji szczególnie narażone są dzieci:

  • z obniżoną odpornością,
  • przyjmujących antybiotyki lub glikokortykosteroidy,
  • u których stosuje się agresywne kosmetyki, naruszające barierę hydrolipidową,
  • niedoborem cynku, żelaza lub witamin z grupy B.

Objawy grzybicy skóry u dzieci zależą od rodzaju patogenu, indywidualnej reakcji organizmu malucha i podjęcia odpowiedniej terapii. Najczęściej obserwuje się okrągłe lub owalne plamy rumieniowe, które się łuszczą. Może im towarzyszyć świąd i ból. W takiej sytuacji stosuje się preparaty do miejscowego stosowania lub środki ogólnoustrojowe, przyjmowane doustnie. Aby leczenie okazało się skuteczne, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także