Gorzki smak w ustach – przyczyny
Gorycz w ustach to nieprzyjemne uczucie, które może być spowodowane wieloma czynnikami, związanymi z urazami zębów, stosowaną farmakoterapią, chorobą układu oddechowego lub infekcją błony śluzowej. Objaw ten bardzo często występuje również u pacjentów, nieprzestrzegających zasad prawidłowej higieny. W jaki sposób można wyeliminować gorzki bądź metaliczny smak w ustach?
Gorzki posmak w ustach a zapalenie dziąseł
Gorzki smak w ustach to jeden z charakterystycznych objawów infekcji bakteryjnej. Do stomatologów często zgłaszają się pacjenci ze stanem zapalnym dziąseł, który powstaje na skutek nagromadzenia się na zębach miękkiego osadu. Płytka ta zasiedlana jest przez bakterie próchnicotwórcze, demineralizujące naturalne szkliwo. Najczęstsza przyczyna nieestetycznego osadu to oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W celu zwalczenia bakterii wytwarzany jest wysięk ze szczeliny dziąsłowej, zawierający przeciwciała. Jeśli osadu nie uda się zlikwidować, wówczas dochodzi do infekcji i uszkodzenia tkanek. Chory odczuwa m.in. gorzki smak w ustach, ból i świąd. Pojawiają się: obrzęk, zaczerwienienie i krwawiące dziąsła. Warto jednak pamiętać, że infekcja jest całkowicie uleczalna. Wystarczy profesjonalna pomoc stomatologa.
Gorycz w ustach – zapalenie przyzębia
Wiele osób boi się wizyty u stomatologa, przez co infekcja bakteryjna dziąseł może przeistoczyć się w poważne zapalenie przyzębia (paradontozę). Choroba bardzo często rozwija się też u pacjentów, którzy zbyt rzadko usuwają kamień na zębach. Paradontoza może doprowadzić do uszkodzenia kości, osłabienia, a nawet utraty uzębienia. Najczęstsze symptomy schorzenia to:
- metaliczny smak w ustach,
- nieświeży oddech,
- nadwrażliwość,
- ropień.
- obrzęk,
- krwawienie dziąseł,
- odsłonięte szyjki zębów.
- szparowatość.
Zapalenie przyzębia – jak wygląda leczenie?
Leczenie stomatologiczne zależy od stadium zaawansowania choroby i dotychczas wykonanych zabiegów. Jeśli pacjent ma ubytki, wówczas stosuje się specjalne mosty, protezy bądź korony. W przypadku źle wykonanych wypełnień, konieczna jest ich korekta. Pacjent nie może również zapominać o zmianie nawyków higienicznych. Jeśli zęby nie będą regularnie czyszczona, wówczas z pewnością dojdzie do nawrotu infekcji. U pacjentów z poważnymi objawami stosuje się czasem antybiotykoterapię.
Gorzki posmak w ustach spowodowany lekami
Wiele osób ze schorzeniami przewlekłymi męczy się codziennym przyjmowaniem leków, nie tylko ze względu na skutki uboczne, ale również nieprzyjemną strukturę, która utrudnia ich łatwe połknięcie. Pigułki te mają charakterystyczną, szorstką powierzchnię i związki aktywne, stymulujące receptory smakowe. Gorzki posmak w ustach może utrzymywać się przez dłuższy czas, np. w przypadku antybiotykoterapii, gdyż preparaty te obniżają poziom cynku w organizmie.
Warto pamiętać, że gorzki smak w ustach to częsty objaw spożywanych posiłków, np. rukoli, orzechów, pomarańczy, czy też cykorii. Uczucie to nie trwa jednak zbyt długo i nie ma powodów do obaw.
Gorycz w ustach – refluks żołądkowo-przełykowy
Schorzenie to polega na niewłaściwym cofaniu się kwaśnych zawartości żołądka do przełyku, w wyniku zaburzenia pracy zwieracza dolnego przełyku. Objawy tej choroby są bardzo zróżnicowane. Pacjent może odczuwać: ból w klatce piersiowej, metaliczny smak w ustach i zgagę, Pojawiają się: kaszel, zapalenie krtani, zwężenie przełyku, ubytki zębowe. Refluks diagnozowany jest zazwyczaj na podstawie RTG, endoskopii, całodobowej pH-metrii oraz manometrii przełyku. W celu zwalczenia choroby stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze, choć niekiedy konieczna jest operacja chirurgiczna. Osobom z nadwagą albo otyłością zaleca się wprowadzenie diety z obniżoną kalorycznością posiłków. Chory nie powinien palić tytoniu, pić alkoholu i jeść pokarmów, zawierających duże ilości tłuszczy i kwasów.
Gorzki smak w ustach może być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, nieprawidłowej higieny zębów, złych nawyków żywieniowych, infekcji bądź chorób przewlekłych, Jeśli będzie się utrzymywał przez dłuższy okres, wówczas warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Można również wykonać dodatkowe badania laboratoryjne.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków