Glikemia – stężenie glukozy we krwi
Utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Nieustanne wahania cukru przyczyniają się do zmęczenia, problemów z koncentracją, ospałości, drażliwości, stanów lękowych, a nawet depresji. Aby temu zapobiec, połączmy zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Podpowiadamy, jak przygotować się do badania glikemii i kiedy udać się do lekarza!
Badanie glikemii – podstawa diagnostyki cukrzycy
Glikemia pozwala ocenić stopień metabolizmu węglowodanów w organizmie. Stężenie glukozy na czczo powinno wynosić 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/l). O stanie przedcukrzycowym mówimy wtedy, gdy wartości utrzymują się na poziomie 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l). Cukrzycę stwierdza się przy glikemii powyżej 126 mg/dl (7 mmol/l). W tym przypadku wskazane jest przynajmniej dwukrotne wykonanie badania.
Cukrzyca typu 1 ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm traktuje komórki własne jako obce i zaczyna je atakować. Z kolei cukrzyca typu 2 charakteryzuje się względnym niedoborem insuliny, wynikającym z insulinooporności, czyli zmniejszonej wrażliwości tkanek na działanie hormonu. Do rozwoju hiperglikemii może również prowadzić stres, oparzenia, infekcje, udar i stosowanie glikokortykosteroidów.
Przecukrzenie – objawy
Do typowych objawów hiperglikemii zaliczamy wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, zmęczenie i osłabienie. Niekiedy towarzyszy im ból brzucha, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech. Na cukrzycę wskazuje także nieprzyjemny zapach sfermentowanych jabłek lub acetonu. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń świadomości, splątania, a nawet śpiączki.
Cukrzycowe skoki glukozy – jak postępować?
Hiperglikemia wymaga natychmiastowej interwencji, w przeciwnym razie narażamy się na rozwój kwasicy ketonowej lub zespołu hiperglikemiczno-hiperosmolalnego. Jeśli poziom glukozy nie przekracza 300 mg/dl, powinniśmy powtórzyć pomiar po 1-2 godzinach. Dostosujmy dawkę insuliny zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto też wybrać się na lekki spacer i pić dużo wody. Z drugiej strony zrezygnujmy z alkoholu, słodkich napojów gazowanych i soków owocowych. Jeśli poziom glukozy nie spada, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem.
Hiperglikemia – leczenie
W przypadku umiarkowanej hiperglikemii wskazane jest zbadanie krwi lub moczu na obecność ciał ketonowych. W razie ich wykrycia należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje o modyfikacji dawki insuliny lub hospitalizacji. Skąpomocz, osłabienie i suchość błon śluzowych zazwyczaj wymaga podawania płynów dożylnych. Jeśli stężenie glukozy wynosi powyżej 400 mg/dl i/lub występują nudności, wymioty, ból brzucha, zapach acetonu, bądź oddech Kussmaula (bardzo głębokie oddychanie i zwiększona częstość oddechów), wskazana jest natychmiastowa pomoc medyczna. Leczenie szpitalne polega na podawaniu płynów dożylnych, insulinoterapii i monitorowaniu poziomu elektrolitów.
Hiperglikemia – profilaktyka
Przede wszystkim należy kontrolować glikemię na czczo, po posiłkach i przed snem. Oprócz tego regularnie sprawdzajmy poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c). W ten sposób dowiemy się, jak kształtował się poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Ponadto wprowadźmy odpowiednią dietę – wzbogaćmy ją o błonnik przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Przestrzegajmy zaleceń lekarskich dotyczących stosowania insuliny lub innych medykamentów.
Hipoglikemia – przyczyny, objawy i leczenie
O hipoglikemii mówimy wtedy, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Zwykle rozpoznaje się ją u diabetyków, którzy przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny. Wśród możliwych przyczyn wymienia się także:
- źle dobrane leki przeciwcukrzycowe,
- zbyt długie przerwy między posiłkami,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- niedożywienie,
- nadużywanie alkoholu,
- zaburzenia hormonalne,
- sepsa,
- choroby wątroby,
- operacje bariatryczne.
Do wczesnych objawów hipoglikemii zaliczamy drżenie rąk, nadmierne pocenie się, ciągłe uczucie głodu, tachykardia i niepokojów. Z biegiem czasu pojawia się senność, zawroty głowy, problemy z koncentracją i mówienie. W skrajnych przypadkach dochodzi do drgawek i utraty przytomności. W przypadku łagodnej hipoglikemii należy przyjąć 15-20 g glukozy (w postaci tabletek lub słodkiego napoju), a po 15 minutach sprawdzić poziom cukru we krwi. Jeśli pacjent stracił przytomność, podaje mu się zastrzyk z glukagonem.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków