fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Estradiol – normy u kobiet i mężczyzn

sie 15, 2024 | Gastrologia

Estradiol to jeden z najważniejszych hormonów płciowych, który odgrywa istotną rolę w regulacji procesów rozrodczych i metabolicznych. Jego poziom we krwi różni się w zależności od płci, wieku, fazy cyklu menstruacyjnego i stanu zdrowia pacjenta. Dlatego bardzo często lekarze zalecają to badanie, które umożliwia zdiagnozowanie wielu schorzeń.

Co to jest estradiol?

Estradiol należy do grupy estrogenów, czyli bardzo ważnych hormonów odpowiedzialnych za regulację cyklu menstruacyjnego u kobiet, a także za rozwój cech płciowych. U kobiet jest produkowany głównie w jajnikach, natomiast u mężczyzn, w niewielkich ilościach, w jądrach i tkance tłuszczowej. Estradiol pełni różne funkcje, między innymi reguluje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zarodka, a także wspiera zdrowie kości i układu sercowo-naczyniowego. Estradiol u mężczyzn uczestniczy w procesie spermatogenezy i znacząco wpływa na libido.

Estradiol u kobiet i mężczyzn – powszechne normy

Normy estradiolu różnią się w zależności od płci i fazy cyklu menstruacyjnego u kobiet. U dorosłych kobiet w fazie folikularnej estradiol powinien mieścić się w przedziale 46–607 pmol/l, natomiast w fazie owulacji wzrasta do 315–1828 pmol/l. W fazie lutealnej wartości wynoszą od 161 do 774 pmol/l. U mężczyzn prawidłowy poziom estradiolu mieści się najczęściej w granicach od 40 do 161 pmol/l. W przypadku dzieci normy są znacznie niższe i zależą od wieku i wielu innych czynników. Badanie estrogenów, w tym estradiolu, przeprowadza się zwykle w celu oceny funkcji hormonalnej jajników, diagnozowania zaburzeń płodności, a także monitorowania terapii hormonalnej.

Co oznacza niski lub wysoki estradiol?

Niski estradiol może być objawem niewydolności jajników, zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub niedoczynności przysadki mózgowej. W przypadku mężczyzn zbyt niski poziom tego hormonu może wskazywać na problemy z płodnością lub niedobory hormonalne. Niski estradiol u wielu kobiet objawia się nieregularnymi miesiączkami, suchością pochwy, a także obniżeniem gęstości kości. U mężczyzn następuje spadek libido i masy mięśniowej.

Wysoki estradiol z kolei często występuje u kobiet z endometriozą, mięśniakami macicy lub guzami hormonalnie czynnymi. U mężczyzn może być związany z ginekomastią, nadwagą lub problemami z wątrobą. Objawy wysokiego estradiolu obejmują bóle głowy, wahania nastroju, obrzęki i zaburzenia hormonalne. Zarówno po otrzymaniu podwyższonego, jak i obniżonego wyniku, konieczna jest dokładna diagnostyka. Z pewnością pomoże ona ustalić przyczynę tak nieprawidłowego wyniku.

Badanie i kontrola poziomu estradiolu

Badanie estradiolu polega na pobraniu próbki krwi żylnej, które wykonuje się zwykle rano na czczo. Lekarz może zlecić badanie estradiolu w połączeniu z innymi hormonami, takimi jak progesteron czy FSH, aby uzyskać pełny obraz funkcjonowania układu hormonalnego. Kobiety planujące badanie estradiolu powinny wykonać je w określonej fazie cyklu menstruacyjnego, najczęściej jest to faza folikularna. Warto jednak pamiętać, że leczenie nieprawidłowego poziomu estradiolu zależy od jego przyczyny. W przypadku niedoborów lekarz może zastosować hormonalną terapię zastępczą, a przy nadmiarze w organizmie tego hormonu najczęściej w leczeniu wykorzystywana jest farmakoterapia. Natomiast w skrajnych przypadkach interwencja chirurgiczna, która pomoże usunąć stwierdzone guzy. W przypadku przekroczenia estradiolu normy istotne znaczenie ma także zdrowy styl życia, dobrze zbilansowana dieta i unikanie różnego typu czynników, które mogą zaburzać równowagę hormonalną.

 

Estradiol to hormon, który znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie tylko za niski, ale też za wysoki jego poziom może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego coraz częściej wielu lekarzy zaleca regularne badanie. Każde wyniki powinny być ocenione przez specjalistę, który w odpowiedni sposób zinterpretuje podane wartości. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na skuteczne leczenie i minimalizowanie ryzyka wielu powikłań.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także