Czym płukać gardło i jak je płukać gardło?
Jeśli boli nas gardło, nie musimy od razu sięgać po apteczne preparaty. Czasami wystarczy przygotować roztwór z soli, sody oczyszczonej lub ziół. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, przynosząc szybką ulgę. Sprawdź, jak go przygotować, aby płukanie gardła złagodziło stan zapalny i przyspieszyło regenerację błony śluzowej!
Czym płukać gardło przy anginie?
Jeśli boli nas gardło, możemy przygotować napar ziołowy. Ulgę przyniesie rumianek i szałwia, tymianek, mięta pieprzowa, lawenda i szałwia. Możemy użyć jednego lub kilku ziół, w zależności od preferencji i dostępności. Zagotujmy świeżą wodę, dzięki czemu zachowamy właściwości mikstury. Nalewamy wrzątek filiżanki lub imbryka, po czym wsypujemy 1-2 łyżki ziół. Przykrywamy naczynie i pozostawiamy na 10-15 minut, aby zioła uwolniły swoje właściwości.
Poczekajmy, aż napar osiągnie temperaturę pokojową. Możemy dodać odrobinę soku z cytryny lub łyżeczkę miodu. W ten sposób podkręcimy smak mieszanki i wzmocnimy jej działanie przeciwbakteryjne. Jeśli chcemy ją wypić, róbmy to powoli. W ten sposób szybciej zregeneruje błony śluzowe. Napar sprawdza się też doskonale do płukania gardła. Aby uzyskać lepsze rezultaty, stosujmy go kilka razy dziennie, szczególnie w przypadku bólu lub stanów zapalnych.
Czym płukać gardło – domowe sposoby
Płukanka z soli na gardło to prosty i skuteczny sposób na złagodzenie bólu, obrzęku i pieczenia. Możemy do tego wykorzystać chlorek sodu, czyli sól kuchenną. Roztwór ma właściwości antybakteryjne, odkażające i ściągające. Ponadto przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Aby go przygotować, wystarczy wymieszać ½ łyżeczki soli w 1 szklance ciepłej wody. Upewnijmy się, że dobrze się rozpuściła. Zabieg wykonujemy 3-4 razy dziennie. Możemy również sięgnąć po sodę oczyszczoną. Rozpuśćmy łyżeczkę produktu w szklance ciepłej, ale nie gorącej, wody, dokładnie wymieszajmy i poczekajmy, aż ostygnie. Zabieg powtórzmy kilkukrotnie w ciągu dnia.
Jak stosować płukankę z soli na gardło? Nabierzmy niewielką ilość roztworu w usta. Pochylmy lekko głowę do tyłu i przepłukujmy gardło przez 15-30 sekund. Następnie wyplujmy miksturę i powtórzmy kilka razy, aż zużyjemy całą porcję.
Czym płukać bolące gardło?
Jodyna to popularny środek wśród zwolenników naturalnych rozwiązań. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i bakteriobójcze, dzięki czemu warto ją stosować przy anginie ropnej. W zależności od preferencji płuczemy lub pędzlujemy nią jamę ustną i gardło. Niekiedy jednak podrażnia błonę śluzową, dlatego rozważmy użycie środka na bazie chlorheksydyny lub sprayu z lidokainą. Jeśli ból gardła utrzymuje się od kilku dni, bądź się nasila, skonsultujmy się z lekarzem.
Ocet jabłkowy działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Nic więc dziwnego, że wiele osób na pytanie – czym płukać gardło – wymienia właśnie ten produkt. Do przygotowania płukanki potrzebna będzie 1 łyżka octu jabłkowego i 1 szklanka ciepłej wody. Możemy też dodać do roztworu 1 łyżeczkę miodu. Płuczmy nim gardło przez 20-30 sekund, najlepiej co 2-3 godziny. Nie wykonujmy zabiegu częściej niż 5-6 razy dziennie, w przeciwnym razie podrażnimy błony śluzowe.
Jak działa nanokoloid srebra?
Jeśli dotychczasowe sposoby nie przyniosły zamierzonego efektu, sięgnijmy po płyn na bazie nanokoloidu srebra. Preparat skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, łagodząc objawy. Działa na bazie komórkowym, zakłócając metabolizm drobnoustrojów i niszcząc ich struktury. W ten sposób uniemożliwia ich rozwój i rozmnażanie. Tego typu preparaty są dostępne w postaci sprayów, tabletek do ssania i płynów. Nie powinniśmy ich jednak stosować przez długi czas, w przeciwnym razie narażamy się na agyrię. Schorzenie objawia się niebieskoszarym zabarwieniem skóry, paznokci, błon śluzowych i narządów wewnętrznych.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków