Czym jest oponiak? Objawy i leczenie
Nowotwory mózgu to poważne schorzenia, jednak niektóre z nich zaliczane są do łagodnych zmian patologicznych, dzięki czemu istnieje duża szansa na wyzdrowienie i powrót do normalnego trybu życia. Kluczowe znaczenie ma jednak szybka diagnoza i podjęcie indywidualnie dobranego leczenia. Jednym z nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest oponiak. Jak wygląda leczenie tej choroby?
Czym jest oponiak mózgu?
W przeciwieństwie do glejaka, skąpodrzewiaka i wyściółczaka, oponiak klasyfikowany jest jako łagodny nowotwór mózgu. W leczeniu oponiaka stosuje się zazwyczaj operację chirurgiczną, która polega na wycięciu patologicznych komórek. Oponiak należy do grupy najczęściej występujących nowotworów, a zróżnicowanie histologiczne stanowi główną oś podziału tej choroby. Istnieje ok. 15 wariantów oponiaka mózgu, które zazwyczaj rozwijają się poprzez niekontrolowany podział komórek nabłonka pajęczynówki. Warto zaznaczyć, że nowotwór dotyka osoby dorosłe, po 60. lub 70. roku życia. Komórki glejaka znajdują się głównie poza miąższem ośrodkowego układu nerwowego, wewnątrz czaszki albo kanału kręgowego. Ze względu na dobre odseparowanie masy nowotworowej możliwe jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Guzy mają wielkość ok. 2 cm.
Jakie są objawy oponiaka mózgu?
Charakterystycznym symptomem nowotworu jest zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, które może prowadzić do epizodów padaczkowych. Oponiak może również przez długi czas nie dawać żadnych objawów, dopóki komórki nie zaczną mocno uciskać sąsiadujących stref mózgu odpowiedzialnych za konkretne czynności. Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie rowka węchowego, chory ma zazwyczaj problemy z prawidłowym rozpoznaniem zapachów. W przypadku oponiaka płata czołowego występuje natomiast paraliż dolnych kończyn.
Nowotwór wywołuje także szereg innych objawów – zmęczenie, bóle i zawroty głowy, nudności, brak apetytu, kłopoty z koncentracją, pogorszenie widzenia, zmiany w zachowaniu, osłabienie mięśni, wytrzeszcz oczu, paraliż poszczególnych części ciała.
Jakie są przyczyny oponiaka mózgu?
Nie ma jednoznacznej teorii o przyczynach oponiaka. U większości pacjentów wykryto zmiany w chromosomie 22, który uczestniczy w hamowaniu rozwoju nowotworów. W grupie ryzyka znajdują się osoby po wcześniejszej radioterapii mózgu. Zaobserwowano również, że nowotwór nierzadko dotyka osoby, które zmagają się z nadwagą albo otyłością. Nie należy wierzyć teoriom, iż oponiak to skutek uboczny częstego użytkowania smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.
Jak przebiega leczenie oponiaka?
U większości chorych stosuje się jedynie operację chirurgiczną, z pominięciem chemioterapii i radioterapii. Zabieg polega na usunięciu guza, z przyczepem i fragmentem kości czaszki. Wszelkie ubytki są rekonstruowane, by zminimalizować skutki uboczne i ryzyko nawrotu schorzenia. Choć oponiak jest uleczalny, pacjent powinien znajdować się do końca swojego życia pod obserwacją specjalisty i wykonywać cyklicznie badania obrazowe.
Oczywiście, u niektórych pacjentów stosuje się też radioterapię, np. w przypadku atypowego oponiaka. Są to jednak rzadkie metody.
Rokowania przy oponiaku mózgu
Ze względu na łagodny charakter oponiak mózgu nie jest tak poważnym schorzeniem, jak chociażby złośliwy glejak. Należy jednak pamiętać, że patologiczne komórki są niebezpieczne dla organizmu, dlatego konieczne jest ich usunięcie lub dezaktywowanie. W przypadku oponiaka stosuje się operację chirurgiczną, czy też radioterapię, w zależności od obrazu histologicznego, objawów, przyczyny, umiejscowienia itp. Nowotwór ma tendencję do nawrotów, jednak złośliwe warianty choroby są niezwykle rzadkie.
Oponiak mózgu, tak jak każdy inny nowotwór, wymaga podjęcia skutecznego leczenia. Jeśli zatem pojawiają się niepokojące sygnały, mogące wskazywać na rozwój patologicznych komórek nabłonka pajęczynówki, należy skonsultować się z neurologiem. Nie ma jednak powodów do poważnych obaw. Oponiak jest nowotworem łagodnym, dlatego niemal wszystkie operacje przebiegają pomyślnie.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków