fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Czerwony nos — przyczyny i sposoby na pozbycie się czerwonego nosa

sie 30, 2024 | Gastrologia

Czerwony nos to nie tylko problem natury estetycznej, ale też możliwa oznaka poważnej choroby. Przypadłość często towarzyszy trądzikowi różowatemu, który dotyczy głównie kobiet w średnim wieku. Zmiana koloru nosa bywa objawem alergii, grzybicy skóry, czy choroby wieńcowej. W naszym artykule zdradzamy skuteczne metody na pozbycie się problemu!

Nos alkoholika – objawy

Nos alkoholika często jest zaczerwieniony i opuchnięty. Objawy wynikają nie tylko z rozszerzenia naczyń krwionośnych w tej okolicy, lecz także uszkodzenie wątroby lub nerek. Przewlekły stan zapalny powoduje również pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje. Oprócz tego na nosie i wokół niego pojawiają się krostki. Pamiętajmy jednak, że wspomniane objawy nie zawsze świadczą o tym, że ktoś nadużywa alkoholu. Niejednokrotnie spowodowane są one trądzikiem różowatym. Mogą także pojawić się na skutek ekspozycji na ekstremalne temperatury, stosowania niektórych kosmetyków lub spożycia pikantnych potraw. 

Czerwony nos – dlaczego nie warto go lekceważyć?

Chociaż wiele osób bagatelizuje czerwone wypryski na nosie, pamiętajmy, że mogą one wskazywać na poważne schorzenie. Nierzadko związane są z rhinophymą, zwaną guzowatością nosa. To przewlekła dolegliwość, będącą powikłaniem trądziku różowatego. Zaczerwienieniu wokół nosa towarzyszy obrzęk, ponadto pojawiają się niewielkie grudki zmieniające jego kształt. Chociaż rhinophyma nie zagraża życiu, może istotnie wpłynąć na samopoczucie chorego. 

Jeśli podejrzewasz u siebie rhinophymę, skonsultuj się z dermatologiem lub chirurgiem naczyniowym. Aby wykluczyć inne schorzenia, wykonuje się biopsję, podczas której pobiera się materiał do badania pod mikroskopem. Obecnie nie ma leku na tę chorobę nosa, istnieją jednak sposoby na znaczne złagodzenie jej objawów. Lekarz może przepisać antybiotyk w postaci doustnej lub maści. W niektórych przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru tkanki.  Niekiedy stosuje się takie metody leczenia jak:

  • elektrokoagulacja,
  • dermabrazja,
  • elektrochirurgia,
  • laser frakcyjny CO2.

Niezależnie od wybranej metody leczenia, postępujmy zgodnie z zaleceniami specjalisty. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zabieg przyniesie oczekiwany rezultat.

Czerwony nos – o czym świadczy?

Jakie są przyczyny czerwonego nosa? Rumień to jedna z oznak problemów kardiologicznych, takich jak zapalenia mięśnia sercowego i nadciśnienie. To jednak tylko jeden z możliwych powodów. Jeśli czerwonym wypryskom na nosie towarzyszy świąd, najprawdopodobniej mamy do czynienia z grzybicą. Wielu chorych skarży się również na następujące dolegliwości:

  • nawracające choroby gardła,
  • ból głowy przy pochylaniu,
  • niedrożność nosa,
  • łzawienie oczu,
  • złe samopoczucie,
  • opuchnięte powieki,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Aby postawić diagnozę, należy wykonać posiew w kierunku dermatofitów. Leczenie obejmuje stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, w postaci kropli lub maści. Nie powinniśmy go przerywać, w przeciwnym razie może dojść do nawrotu.

Jakie są najczęstsze przyczyny czerwonego nosa?

Nos jest podatny na odmrożenia, dlatego wymaga szczególnej ochrony w chłodne dni. Posmarujmy go tłustym kremem przed wyjściem z domu. Możemy również pokryć pudrem nos i policzki. Dzięki temu nie tylko maskujemy zaczerwienienia, lecz także zapewniamy dodatkową warstwę ochronną.

Czerwony nos może być objawem odmrożenia, w takiej sytuacji pomogą naprzemienne zimne i ciepłe napary z rumianku. Warto także wypróbować maseczkę z ziemniaka i wypić herbatę imbirową. Nie spożywajmy natomiast alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do przechłodzenia. Po odzyskaniu czucia posmarujmy nos maścią ichtiolową lub z arniki. 

Domowe sposoby na zaczerwienienie wokół nosa

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu czerwonych wyprysków na nosie, warto wprowadzić zbilansowaną dietę. Wykreślmy z niej wysoko przetworzoną żywność, słodycze, napoje gazowane i jedzenie typu fast food.

Jeśli mamy problem z czerwonym nosem, unikajmy peelingu mechanicznego i drażniących kosmetyków. Ponadto nie wystawiajmy skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Nie narażajmy się też na gwałtowne zmiany temperatur. W przypadku zaczerwienienia nosa od kataru smarujmy go regularnie kremem z olejem makadamia, panthenolem i alantoiną.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także