fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Czerwone plamy na nogach – przyczyny i leczenie

sie 31, 2024 | Gastrologia

Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem natury estetycznej. W wielu przypadkach mogą one wskazywać na poważne schorzenia, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Zwróćmy także uwagę na towarzyszące im objawy, ponieważ ułatwi to postawienie diagnozy, a tym samym pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, skąd biorą się tego typu zmiany!

Czerwone plamy na nogach – najczęstsze przyczyny

Czerwone plamy na nogach mogą wskazywać na alergię, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, czy rumień. To również jeden z objawów nieleczonej cukrzycy. W pierwszej kolejności zaczerwienienie pojawia się na stopach i nad kostkami. Wspomniane dolegliwości spowodowane są zaburzonym przepływem krwi w naczyniach. W zespole stopy cukrzycowej mamy też problem z gojeniem się ran. Nie powinniśmy ich lekceważyć, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do zakażenia.

Czerwone plamy na nogach często współistnieją ze świądem, nieregularnymi wypukłościami, czy łuszczeniem się skóry.  Aby postawić trafną diagnozę, lekarz zapyta nas o wielkość, kształt i kolor zmian. Czerwone, wypukłe plamy niejednokrotnie stanowią też objaw rumienia guzowatego. Zmiany zwykle znikają samoistnie, jeśli jednak tak się nie stanie, skontaktujmy się z lekarzem rodzinnym. To jednak niejedyna przyczyna takich dolegliwości. Mogą również świadczyć o toksoplazmozie, gruźlicy, czy zapaleniu wątroby typu B lub C

Czerwone kropki na nogach – skąd się biorą?

Takie zmiany skórne na nogach niejednokrotnie świadczą o naczyniakach, czyli łagodnych nowotworach wywodzących się z układu naczyń. Najczęściej nie wymagają one leczenia. Mogą osiągać średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Niewielkie naczyniaki nie powodują objawów, z kolei duże zmiany uciskają na struktury nerwowe. W konsekwencji przyczyniają się do miejscowego bólu kręgosłupa. 

Jeśli zauważyliśmy u siebie czerwone, wypukłe kropki na nogach, koniecznie wybierzmy się do specjalisty. W razie potrzeby lekarz kieruje pacjenta na biopsję, podczas której pobiera się kilka wycinków do badania histopatologicznego. Złośliwe zmiany wymagają interwencji chirurga.

Plamy na nogach – o czym świadczą?

Czerwone plamy na udach i łydkach to główny objaw róży, czyli choroby zakaźnej skóry wywołanej przez paciorkowce. Zmianom towarzyszy gorączka, ból, obrzęk i senność. Skóra jest wyraźnie napięta i dobrze odgranicza się od zdrowej tkanki. Zmiany mają nieregularny kształt i błyszczącą powierzchnię. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyku w formie doustnej lub dożylnej. 

Łuszczące, błyszczące plamy na nogach sugerują atopowe zapalenie skóry (AZS). Chorzy często skarżą się na dokuczliwy świąd, który zdecydowanie obniża jakość życia. Schorzenie przebiega z fazami zaostrzenia i remisji. Aby potwierdzić diagnozę, należy umówić się do dermatologa. Leczenie polega na stosowaniu emolientów lub sterydów, które łagodzą objawy. Nie ma jednak medykamentu, który działałby przyczynowo. 

Dziwne zaczerwienienie na nodze – o czym świadczy?

Czerwone kropki na nogach mogą być związane z zapaleniem mieszków włosowych, które zazwyczaj pojawia się po depilacji. Do czynników ryzyka zaliczamy też noszenie obcisłej odzieży, mycie ciała ostrą gąbką, golenie, czy nieodpowiednią higienę. Czerwone plamy to także jeden z głównych objawów grzybicy stóp, zapalenia stawów międzypaliczkowych, czy tocznia rumieniowatego układowego. Aby ustalić przyczynę dolegliwości, wybierzmy się do lekarza rodzinnego. 

Czerwone plamy na udach – jak sobie z nimi poradzić?

Tego typu zmiany skórne mogą także sugerować pokrzywkę. Czerwone kropki na nogach często znikają po kilkukrotnym spożyciu preparatów wapnia. To oznacza, że miały one podłoże alergiczne. Jeśli jednak tak się nie stanie, wybierzmy się do lekarza rodzinnego. Niekiedy wskazane jest stosowanie leków do immunoterapii. Przyjmują one postać roztworu w fiolkach, do których dołączona została pompka. Podaje się je podjęzykowo.

Czerwone kropki na nogach u dzieci zwykle świadczą o alergii na środki chemiczne. Zastanówmy się, czy ostatnio nie zmienialiśmy proszku do prania, szamponu, czy płynu do kąpieli. Zmiany skórne mogą być też spowodowane alergią wziewną lub pokarmową. Często pojawiają się wtedy grudki, krostki, czy wysięk. W takiej sytuacji skontaktujmy się z pediatrą, który wdroży odpowiednie leczenie.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także