fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Czarne paznokcie – przyczyny, objawy i leczenie

sie 19, 2024 | Gastrologia

Czarne kreski na paznokciach nie zawsze świadczą o chorobie nowotworowej, mogą także pojawić się w wyniku nawracających mikrourazów. Nie powinniśmy jednak ich bagatelizować, ponieważ wcześnie wykryty czerniak jest niemal w 100% wyleczalny. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny czarnych przebarwień na płytce paznokciowej!

Co oznaczają czarne paznokcie?

Mała czarna kreska na paznokciu bywa następstwem urazu, ale może również wskazywać na problemy kardiologiczne, infekcję bakteryjną lub wirusową. W niektórych przypadkach stanowi pierwszą oznakę czerniaka podpaznokciowego. Początkowo nowotwór przyjmuje postać czarnej, brązowej lub ciemnoniebieskiej smugi o nieregularnym kształcie. Z biegiem czasu można zaobserwować brązowe lub brunatne plamy. Choroba nowotworowa przyczynia się również do deformacji płytki.

Czarne kreski na paznokciach – skąd się wzięły?

Kruche i łamliwe paznokcie informują o niedoborach witamin i minerałów. Niekiedy pojawiają się też na nich czarne plamki. Zazwyczaj tworzą się na skutek zgniecenia, stłuczenia, zmiażdżenia, długotrwałego ucisku lub tarcia. W przypadku krwiaka podpaznokciowego powinniśmy umówić się do podologa, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko powikłań. Specjalista usunie go szybko i niemal bezboleśnie. Nie róbmy tego samodzielnie, w przeciwnym razie narażamy się na utratę całej płytki paznokciowej lub zakażenie.

Ciemniejący paznokieć to częsta przypadłość u osób przyjmujących tetracykliny, cygnolinę, chloropromazynę lub rezorcynę. Można ją także zaobserwować u wielu pacjentów onkologicznych.

Mała czarna kreska na paznokciu może być także objawem:

  • cukrzycy,
  • anemii,
  • zaburzeń krążenia,
  • miażdżycy,
  • zespołu Raynauda,
  • zaburzeniach układu trawiennego,
  • przewlekłej choroby nerek.

O czym świadczą czarne kreski na paznokciach?

Czarne paznokcie u nóg mogą być oznaką grzybicy, która zwykle pojawia się w wyniku urazu lub nadmiernej potliwości. Schorzenie prowadzi do oddzielenia płytki paznokciowej i zmiany zabarwienia. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych w postaci kremu, maści, sprayu lub pudru. W ich składzie znajduje się najczęściej mikonazol, tlenek cynku, klotrimazol, kwas salicylowy, terbinafina i kwas borowy. 

Czarne kreski na paznokciach – jak się ich pozbyć?

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę przebarwień. W wielu przypadkach wystarczy sięgnąć po suplementy i zmienić obuwie na bardziej przewiewne. Nie zawsze przynosi to spodziewany efekt, w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli zauważyliśmy czarne kreski na paznokciach, umówmy się do dermatologa. Specjalista ustali, czy przebarwienia związane z grzybicą, czy zmianami nowotworowymi. W drugim przypadku określa ich charakter – łagodny lub atypowy (dysplastyczny). Diagnostyka opiera się na dermatoskopii, podczas której ogląda się zmiany pod dużym powiększeniem. Ponadto przeprowadza się biopsję, polegającą na pobraniu kilku fragmentów tkanki i skierowaniu do ich do badania histopatologicznego. 

Leczenie czerniaka podpaznokciowego zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeśli został on wcześnie wykryty, specjalista najprawdopodobniej usunie zmianę wraz z zachowaniem marginesu zdrowej tkanki (5-10 mm). W przypadku zaawansowanego stadium wskazana będzie amputacja zajętego paliczka.

Paznokieć biegacza – co to znaczy?

Czarne paznokcie u nóg to zmora wielu biegaczy. Przebarwienia powstają w wyniku wielokrotnych uderzeń palców o czubek buta podczas biegu. Do najczęstszych przyczyn krwiaków podpaznokciowych zaliczamy ciasne obuwie, źle dobrane obuwie i długie biegi po nierównej nawierzchni. Nie powinniśmy ich lekceważyć, w przeciwnym razie narażamy się na infekcje bakteryjne i wirusowe, a nawet trwałe uszkodzenie łożyska paznokcia. Aby zminimalizować ryzyko ciemnienia paznokci, należy regularnie je skracać i wybrać dobre obuwie. Warto też zwrócić uwagę na prawidłową technikę biegu.

Jeśli zauważymy przebarwienia na paznokciach, powinniśmy bacznie je obserwować. Wskazany jest odpoczynek, stosowanie zimnych okładów i higiena stóp. W przypadku wystąpienia bólu, obrzęku i wydzieliny umówmy się do chirurga. Specjalista usunie paznokieć lub wykona drenaż, aby zapobiec powikłaniom.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także