fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Cukier w moczu u mężczyzn

maj 28, 2024 | Gastrologia

Obecność glukozy w moczu najczęściej wiąże się z cukrzycą. Zdarza się również, że problem jest spowodowany rzadkim zaburzeniem czynności cewek nerkowych. W przypadku dodatniego wyniku cukru w moczu powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Sprawdź, co oznacza wysoki cukier w moczu.

Jakie są normy glukozy w moczu i we krwi?

Poziom glukozyjest oznaczany zarówno w badaniumoczu, jak i krwi. Co do zasady, cukier nie powinien występować w moczu. U zdrowego mężczyznyglukoza zawarta w krwi jest przesączana w nerkach do moczu pierwotnego. Następnie dochodzi do jej zwrotnego wchłonięcia, co sprawia, że w moczu ostatecznym, który wydala nasz organizm, cukier nie jest obecny.

Do zaburzenia tego procesu dochodzi na skutek wadliwej pracy nerek lub przekroczenia tzw. progu nerkowego glukozy we krwi. Wynosi on 180 mg/dl. Powyżej takiego stężeniacukru we krwi, nerki nie są w stanie zapewnić efektywnego transportu zwrotnego glukozy.

Trudno precyzyjnie określić normęglukozy w moczu. Przyjmuje się, że jej akceptowalne śladowe ilościnie powinny przekraczać 1 mg/dl. Pojawienie się cukru w moczu nie musi od razu dowodzić cukrzycy. Niemniej jednak, każdy pozytywny wynik badania moczu pod kątem glukozy powinien zostać zdiagnozowany.

Wynik dodatni badania cukru w moczu może być wyrażony w skali jakościowej, przy pomocy następujących symboli:

  • +++ wysokie stężenie glukozy we krwi;
  • ++ stężenie umiarkowane;
  • + niski poziom.

W celu szczegółowego określenia ilościowegoglukozy w moczu, zalecane jest wykonanie dobowej zbiórki moczu.

chirurg online 6

Kiedy i jak badać glukozę w moczu?

Najczęstszym wskazaniem do oznaczenia glukozy w moczu u mężczyzn jest cukrzyca. Diabetycy powinni poddawać się takiemu badaniu przynajmniej raz lub dwa razy w roku.Jego celem jest przede wszystkim monitorowanie glikemii we krwi. Utrzymywanie się podwyższonego poziomu cukru we krwiprzez dłuższy czas może bowiem prowadzić do rozwoju nefropatii cukrzycowej – schorzenia nerek, w którym dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych.

Duża ilość cukru u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą sprawia, że ich mocz nabiera charakterystycznego, „owocowego” zapachu.Z kolei u chorych na cukrzycową kwasicę ketonową w moczu wyczuwana jest woń acetonu, przypominająca zapach zgniłych jabłek.

Badanie stężenia glukozy wykonywane jest w ramach ogólnego badania moczu. W tym celu pobiera się poranną próbkę moczu, po przespanej nocy.

chirurg online 8

Aby uzyskany wynik był wiarygodny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • mocz należy oddać na czczo, nie powinno sięteż wcześniej pić żadnych płynów;
  • przed oddaniem moczu do pojemnikawymagane jestodsunięcie napletka i przemycie żołędzi ciepłą wodą z mydłem;
  • należy pobrać mocz z tzw. środkowego strumienia – pierwsza partia moczu powinna być oddana do sedesu;
  • próbka powinna trafić do przeznaczonego do tego celu sterylnego pojemnika, którego nie należy wcześniej otwierać.

Jak leczyć cukier w moczu?

Leczenie cukromoczu zależy od przyczyny. Jeśli podwyższony poziom glukozy w moczu wynika z cukrzycy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza diabetologa. Objaw ten oznacza bowiem, że cukrzyca nie jest właściwie leczona, co może prowadzić do poważnego ryzyka dla zdrowia, spowodowanego utrzymującą się hiperglikemią (czyli podwyższonym stężeniem glukozy w krwi).

Dopowikłań hiperglikemii zalicza się m.in. uszkodzenie wzroku oraz narządów wewnętrznych: nerek, naczyń krwionośnych i serca. Nieleczona hiperglikemia może również prowadzićdo tzw. śpiączki cukrzycowej, a w skrajnych przypadkach – do śmierci chorego.

Inną przyczyną cukromoczu, niezwiązaną z występowaniem cukrzycy, jest glukozuria nerkowa.

Co oznacza cukier w moczu?

Powody pojawienia się glukozy w moczu mogą być niezwiązane z działaniem nerek. Najczęstszą przyczyną jest oczywiście cukrzyca. Należy jednak pamiętać, że brak występowania cukru w moczu nie wyklucza cukrzycy. Jest to jedynie dowód, że poziom glukozy we krwi nie przekracza progu nerkowego, czyli 180 mg/dl.

Inne możliwe powody pojawienia się cukru w moczu to zespół Cushinga, gruczolak przysadki lub schorzenia wątroby.

Jeżeli za nadmiar cukru odpowiada niewłaściwe funkcjonowanie nerek, należy podejrzewać nefropatię cukrzycową lub nadciśnieniową, zespół Fanconiego albo toksyczne uszkodzenie nerek.

Niekiedy podwyższony poziomcukru w moczu wynika z przyczyn fizjologicznych. Na wynik może mieć wpływzjedzenie posiłku bogategow węglowodany w przeddzień badania,spożywanie alkoholu,zażywanie niektórych leków czy nawet stres.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Co to jest glukozuria nerkowa?

W wyjątkowych sytuacjach, glukoza może przedostać się do moczu pomimo prawidłowego stężenia cukru we krwi. Dzieje się tak podczas glukozurii nerkowej – niezwykle rzadko występującego zaburzenia czynności cewek nerkowych. Na schorzenie zapadają osoby bez cukrzycy. Choroba ta może pojawiać się samoistnie, przybierając łagodną postać i nie stanowi wówczas powodu do większego niepokoju. Niekiedy jednak wystąpienie glukozurii nerkowej jest spowodowane pojawieniem się innej choroby. Wówczas konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także