Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Choroba de Quervaina – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

sie 11, 2024 | Gastrologia

Zespół Quervaina dotyka osoby w każdym wieku, zwłaszcza te, który ciężko pracują albo dźwigają ciężary w ramach treningu siłowego. Mocny chwyt i zmienne ruchy nadgarstkiem są również istotnym elementem gry tenisowej, dlatego stany zapalne ścięgien i mięśni to dla tych zawodników żadna niespodzianka. Jak wygląda leczenie choroby de Quervaina? Czy zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka jest groźne?

Czym jest choroba de Quervaina?

Zespół Quervaina, tak jak inne entezopatie, powoduje bolesne odczucia spowodowane nieprawidłowym połączeniem pomiędzy ścięgnami mięśni i kości. Choroba ta w największym stopniu dotyka sportowców oraz osoby pracujące w trudnych warunkach. W przypadku zespołu Quervaina tworzy się stan zapalny pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, gdzie znajdują się ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. W wyniku tych nieprawidłowości dochodzi do większych tarć pomiędzy ścięgnami i pochewką, która staje się przekrwiona i obrzęknięta. Chory odczuwa wówczas wyraźny ból w trakcie poruszania kciukiem, składania ręki w pięść, chwytanie ciężkich przedmiotów, czy też ruchów nadgarstka. Wraz z upływem czasu obrzęknięta pochewka ulega zwłóknieniu, dochodzi do pogrubienia jej ścian i zwężenia światła. Jednym z objawów zapalenia ścięgna ręki jest wyraźny obrzęk nasady przedramienia, co jest konsekwencją zbyt dużego napięcia ścięgien, które ścierają się z pochewką.

Na czym polega leczenie choroby de Quervaina?

U pacjentów z początkową fazą zespołu Quervaina stosuje się zazwyczaj leki przeciwbólowe. Jeśli jednak tarcia pomiędzy ścięgnami i pochewką utrzymują się przez dłuższy czas, wówczas konieczne jest unieruchomienie przedramienia i kości śródręcza. Lekarz może również zlecić przyjmowanie środków przeciwzapalnych. Sam kciuk unieruchamiany jest wraz ze stawem międzypaliczkowym, by maksymalnie go odciążyć. Okres leczenia zależy od stanu pacjenta. Jeśli dolegliwości bólowe ustąpią, ścięgna ulegną rozluźnieniu i zniknie obrzęk pochewki, ręka może wrócić do zwykłej ruchomości. Czasami jednak przeprowadza się specjalistyczną operację. Zabieg polega nacięciu obrzękniętej pochewki, co przekłada się na poprawę pracy kciuka i nadgarstka.

Zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka – przyczyny

Zespół Quervaina to częsty problem osób, które uprawiają wyczynowy sport wymagający regularnych treningów z dużym obciążeniem. Zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka może być również powikłaniem nawracających urazów i kontuzji przedramienia. Zespół Quervaina dotyka nierzadko osoby, które w swojej codziennej pracy muszą przenosić ciężkie przedmioty. Mocny chwyt i odwodzenie przeciążonej ręki mogą skutkować właśnie zapaleniem pochewek ścięgien nadgarstka. Choroba de Quervaina nierzadko dotyka mamy, które nadwyrężają ścięgna poprzez częste noszenie niemowląt. Wśród innych przyczyn należy wskazać uprawianie sportu, w którym konieczne są zmienne ruchy nadgarstka, np. w tenisie.

Zapalenie błony maziowej i pochewki ścięgnistej – na czym polega diagnoza?

Tak jak w przypadku innych stanów zapalnych, prawidłowa diagnostyka choroby de Quervaina wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego. Wykonywany jest również specjalny test, który polega na ustawieniu kciuka pacjenta na jego dłoni i zaciśnięciu pozostałych palców. Jeśli obrót ręki w stronę kości łokciowej stymuluje odczucia bólowe, wówczas można potwierdzić diagnozę choroby de Quervaina.

Zespół Quervaina a fizjoterapia

Poza leczeniem farmakologicznym bądź operacyjnym osoby z chorobą Quervaina powinny zdecydować się na pomoc fizjoterapeuty. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie, dzięki czemu mają świetne rezultaty. Dodatkową ulgę mogą przynieść zabiegi z zakresu fizjoterapii, np. krioterapia, jontoforeza, czy też terapia z wykorzystaniem ultradźwięków.

 

Zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka może być powikłaniem ciężkiej pracy, regularnej gry w tenisa lub treningami z wykorzystaniem dużych ciężarów. Warto pamiętać, by po każdym wysiłku dać sobie czas na regenerację. Ludzki organizm ma swój rytm i odpoczynek jest niezwykle istotnym elementem cyklu dobowego. W przypadku bólu odczuwanego w trakcie ruchów kciukiem albo nadgarstkiem warto udać się do zaufanego ortopedy.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także