fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie

sty 18, 2024 | Gastrologia

Każdy z nas mierzył się kiedyś z bólem głowy. Dolegliwość może pojawiać się w różnych miejscach, np. jako pulsujący ból głowy w skroni. Aby złagodzić objawy, czasem wystarczą leki przeciwbólowe. Jednak z nawracającym lub długotrwałym bólem głowy powinniśmy się udać do lekarza. Dowiedz się więcej o bólu głowy w skroniach, jego powodach i terapii.

Jakie są przyczyny bólu głowy w skroniach?

Przyczyną dolegliwości, które występują w okolicach skroni może być migrena, jak również napięciowy i klasterowy ból głowy. Zdarza się również, że jest to objaw nadciśnienia tętniczego, bądź infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa czy COVID-19. Nawracający i przedłużający się ból głowy jest też niekiedy objawem poważnych chorób zagrażających życiu.

Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 6

Bóle głowy w skroniach jako objaw migreny

Pulsujący ból głowy, np. po prawej stronie, któremu towarzyszy nadwrażliwość na światło i dźwięk, często oznacza migrenę. Wielu z nas potocznie określa „migreną” każdy rodzaj bólu głowy, jednak ta choroba wyróżnia się konkretnymi cechami i przebiegiem.

Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 4

Czym charakteryzuje się migrenowy ból głowy -bóle głowy w skroniach 

Migrena występuje najczęściej po 40. roku życia. W zdecydowanej większości uskarżają się na nią kobiety. Zlokalizowany w skroniach ból migrenowy cechuje mocne pulsowanie. Dolegliwość nasila się podczas – nawet niewielkiej – aktywności fizycznej.

Ból migrenowy zwykle pojawia się jednostronnie – jako ból lewej skroni lub ból prawej skroni. Pulsującemu bólowi głowy w skroni mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

Migrena atakuje szybko, a bóle głowy w skroniach mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Zdarza się, że przed napadem choroby występuje tzw. aura migrenowa. Jej objawami są krótkotrwałe i przemijające zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy.

Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 3

Jak wygląda leczenie migrenowego pulsującego bólu głowy w skroni?

Leczenie migreny możemy podzielić na:

  • leczenie doraźne: uśmierzające napad bólu głowy;
  • leczenie profilaktyczne: nakierowane na zapobieganie występowaniu napadów tego schorzenia.

W leczeniu doraźnym stosowane są powszechnie dostępne leki przeciwbólowe (np. paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne). Jeżeli napadowi migrenowego bólu głowy w skroniach towarzyszą nudności lub wymioty, konieczne może być zażycie leku przeciwwymiotnego.

Powinniśmy przy tym pamiętać, że zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do bólu głowy spowodowanego ich nadużywaniem. Następuje wówczas efekt błędnego koła: aby uśmierzyć powracający ból przyjmujemy coraz większe ilości leków przeciwbólowych, ale osiągamy skutek przeciwny do zamierzonego.

W przypadku ciężkich migrenowych bólów głowy leczeniem z wyboru są tryptany. W szczególnych przypadkach ataków migreny, lekarz zaleca wykonanie badań obrazowych mózgu, aby wykluczyć inne choroby.

Czym wyróżniają się napięciowe bóle głowy w skroniach?

Nasze skronie dotyka również napięciowy ból głowy. Jest on najczęstszym rodzajem tej przypadłości. Objawia się uciskiem, który występuje obustronnie. Odczuwanie bólu lewej skroni i bólu prawej skroni daje poczucie „opasania” głowy zaciśniętą obręczą. Ból zazwyczaj jest łagodny lub umiarkowany. Oprócz skroni może też obejmować czoło, potylicę oraz okolicę ciemieniową. Rzadko kiedy towarzyszą mu inne dolegliwości.

Napięciowy ból skroni trwa od kilkudziesięciu minut do kilku dni. Można go łatwo odróżnić od migreny, ponieważ nie jest nasilany przez aktywność fizyczną.

Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 2
banner zamów receptę gif

Jakie są przyczyny napięciowego ucisku w skroniach?

Do czynników sprzyjających pojawieniu się napięciowego bólu głowy należą m.in.:

  • stres;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • głód;
  • odwodnienie;
  • bezsenność.

    Jak wygląda leczenie napięciowego bólu w skroniach?

    W większości przypadków ból ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych, dostępnych w aptece bez recepty. Jeśli napięciowe bóle skroni są efektem stresu czy trudności natury psychicznej, pomóc może stosowanie technik relaksacyjnych, poradnictwo psychologiczne lub psychoterapia.

    Jak objawia się klasterowy ból głowy – bóle głowy w skroniach

    Klasterowy ból głowy pojawia się nagle – po jednej stronie – i bywa dosyć intensywny. Może obejmować skroń, a także okolice oka i policzek. Zdarza się również, że promieniuje w kierunku ucha lub potylicy. Towarzyszą mu tzw. objawy wegetatywne po tej samej stronie, co ból. Należy do nich np. łzawienie, opuchlizna twarzy czy opadająca powieka. Czasem mamy też wrażenie zatkanego nosa.

    Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 1

    Leczenie klasterowego bólu głowy w skroniach – ból głowy w skroniach

    Klasterowy ból głowy można doraźnie leczyć przy użyciu tryptanów w zastrzykach lub w aerozolu oraz inhalacji 100% tlenem. Istnieje też szereg leków, dzięki którym możemy zapobiegać napadom.

    Kiedy bóle głowy w skroniach wymagają konsultacji lekarskiej?

    Każda osoba, która cierpi z powodu nawracających lub przedłużających się bólów głowy w skroniach powinna zgłosić się do lekarza. Ból głowy w skroniach może być bowiem objawem poważnej choroby. W takich przypadkach lekarz zleca dokładną diagnostykę, niekiedy obejmującą badanie obrazowe, aby postawić właściwe rozpoznanie, a następnie rozpocząć leczenie.

    Bóle głowy w skroniach – przyczyny i leczenie 5

    O co może zapytać lekarz podczas konsultacji dotyczącej ucisku w skroni – bóle głowy w skroniach

    Diagnozowanie dolegliwości możemy rozpocząć od teleporady. W trakcie rozmowy powinniśmy być gotowi do odpowiedzi na pytania dotyczące częstotliwości oraz czasu występowania objawów. Lekarz zwykle prosi też o ocenę natężenia bólu – w skali od 0 do 10. Wywiad medyczny będzie też dotyczył występowania symptomów poprzedzających ból (w przypadku migreny mogą nimi być np. zaburzenia wzrokowe).

    Ważne jest też określenie pór doby, w których pojawia się ból w skroniach. Przykładowo, ból klasterowy występuje o podobnej godzinie, często w nocy. Lekarz zapyta także o czynniki, które zwykle wyzwalają bądź nasilają ból głowy w skroniach (może to być np. aktywność fizyczna czy spożywanie alkoholu). Specjalista będzie również zainteresowany czynnikami, które łagodzą dolegliwości (podczas napadu migreny jest nim położenie się).

     

    Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:

    • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ

    Zobacz także