fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

sie 1, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Wątroba jest jednym z kluczowych narządów układu pokarmowego. Nie tylko usuwa toksyny z organizmu, lecz także wspiera procesy trawienne, odpornościowe i metaboliczne. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Boleści wątroby mają różne podłoże, a sposób leczenia zależy od czynnika wywołującego objawy. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny i kiedy zgłosić się do specjalisty!

Ból wątroby – objawy

Miąższ wątroby nie posiada unerwienia czuciowego. To oznacza, że narząd sam w sobie nie powoduje dolegliwości. Ból wątroby pojawia się wtedy, gdy organ jest znacznie powiększony. W takiej sytuacji uciska otaczającą go włóknistą błonę (zwaną torebką wątrobową) i okoliczne narządy – jelita i żołądek.  

Boleści wątroby najczęściej mają charakter uciskowy. Niekiedy pojawia silne kłucie i różnego rodzaju skurcze. Pacjent może odczuwać je cały czas, ale często nasilają się po jedzeniu, alkoholu lub zażyciu leków. Zwykle towarzyszą im następujące objawy: ciemne zabarwienie moczu, zażółcenie błony śluzowej, skóry i białek oczu, świąd skóry, czy nadwrażliwość na światło słoneczne. U pacjentów często występują nudności, wymioty, osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, wzdęcia i zaparcia.

Jakie jeszcze objawy przy bólu wątroby mogą się pojawić? U wielu chorych występują takie dolegliwości jak:

  • obrzęki, zwłaszcza twarzy i kończyn,
  • wahania masy ciała,
  • brązowe przebarwienia,
  • skłonność do powstawania siniaków.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu wątroby?

Pamiętaj, żeby nie bagatelizować wspomnianych objawów. Ból wątroby nierzadko wskazuje na wirusowe zapalenie typu A, B lub C o charakterze ostrym, bądź przewlekłym. Przyjmowanie niektórych antybiotyków i leków przeciwnowotworowych może doprowadzić do uszkodzenia narządu. Niekiedy dochodzi do tego w wyniku stosowania zbyt dużej ilości paracetamolu.

Jedną z możliwych przyczyn jest marskość wątroby, w wyniku której dochodzi do zwłóknienia miąższu narządu, co prowadzi do pogorszenia jego czynności i zaburzeń przepływu naczyniowego. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, z czasem pojawia się utrata apetytu, ciągłe uczucie zmęczenia, chudnięcie, powiększenie śledziony, czy wodobrzusze.

Atak bólu wątroby może pojawić się po spożyciu ciężkostrawnego posiłku, bogatego w tłuszcz. Często towarzyszą mu wzdęcia, biegunka, nudności lub problemy z wypróżnianiem. Podobne objawy bólu wątroby występują w wyniku wypicia dużej ilości alkoholu. Nie wolno bagatelizować nawracających dolegliwości, ponieważ wskazują na uszkodzenie narządu. Warto zauważyć, że ból pod prawą łopatką również może sygnalizować problemy z wątrobą.

W niektórych przypadkach ból w okolicach wątroby wskazuje na następujące choroby:

  • zespół Budd-Chiari (zakrzepica żył wątrobowych),
  • rak wątrobowokomórkowy (HCC),
  • torbiele wątroby,
  • kolka żółciowa,
  • zapalenie dróg żółciowych,
  • bakteryjne zapalenie wątroby.

Boleści wątroby – diagnoza

Zastanawiasz się, gdzie boli wątroba? Pacjenci odczuwają dolegliwości po prawej stronie brzucha. Należy jednak pamiętać, że ból może promieniować, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę objawów. Niekiedy dolegliwości są spowodowane chorobami żołądka lub dróg żółciowych. W takiej sytuacji należy umówić się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Przede wszystkim zapyta o stan zdrowia, przyjmowane leki, częstotliwość, nasilenie i lokalizację objawów – ból wątroby. 

Ponadto zleci podstawowe badania z krwi (w tym poziom bilirubiny i próby wątrobowe) i USG jamy brzusznej. Jeśli istnieje podejrzenia WZW, dodatkowo sprawdza się poziom anty-HCV i przeciwciał HBs. W razie potrzeby skieruje Cię do hepatologa, zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,

Jak wspomóc wątrobę?

Jeśli dolegliwości nasilają się po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku, należy przejść na dietę lekkostrawną. Co pomaga na ból wątroby? Warto sięgnąć po suplementy, ułatwiające trawienie i wspierające regenerację wątroby. W tym przypadku sprawdzą się preparaty z cholityną, ostropestem plamistym, karczochem, dziurawcem, czy fosfolipidami. 

Niekiedy wskazane jest stosowanie leków na ból wątroby. Zazwyczaj zawierają one kwas tiazolidynokarboksylowy, który odpowiada za rozkład toksycznych metabolitów. Dzięki temu chroni miąższ wątroby przed ich szkodliwym działaniem. Doraźnie można stosować środki rozkurczowe i przeciwbólowe, uważajmy jednak, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej dawki. W przypadku WZW stosuje się leczenie objawowe i przeciwwirusowe. Sposób postępowania zależy od rozpoznanej przyczyny.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także